TSK Mehmetçik Vakfı

12 Aralık 2018 Çarşamba

Ülkemizi Feda Etmeyelim

Erdal Koca

Erdal Koca

E-Posta : erdalkoca@hotmail.com

Terörün dini, cinsi ve milliyeti yoktur.

Son günlerde ülkemizde yaşanan bu kanlı olaylar, hiç şüphe yoktur ki devrin iktidarının başlangıçta belki halis bir niyetle analar ağlamasın diye, terör örgütleriyle yapmak istediği barış stratejisi ve stratejik derinliği maalesef çökmüştür.

Seçimden yeni çıkmış bir ülkenin tek başına iktidarı kaybeden tarafı, hâlâ hükümet ve karar mercii olmasına rağmen, ülke son bir ayda Irak ve Suriye’yi geride bırakarak, kan gölü haline dönmüş, her gün birkaç şehit haberi gelmeye ve her gün birkaç ocağa ateş düşmeye başlamıştır.

7 Hazirandan bu yana otuz dört gün geçmiş olmasına ve hükümet kurma süresinin dolmasına on bir gün kalmış olmasına rağmen, hükümeti kurmak için hiçbir somut adım atılamamıştır ya da kasıtlı olarak atılmamış, yeniden seçime gitmek için iş yokuşa sürülmüştür.

Ülkemizin kan gölü haline gelmesine göz yummak, asker ve polis kanı üzerinden siyaset yapılıyor türünde bir siyaset izlendiği görüşü insanlarımız arasında hızla yayılmaktadır. Zira, İstanbul’un göbeğinde bir karakolumuza bomba yüklü bir kamyonla intihar saldırısının yapılması, hemen arkasında olay yeri incelemesi yapan bomba imha ekiplerine yeni bir saldırı düzenlenerek, bir polis şefimizin şehit edilmesi, ABD başkonsolosluğuna düzenlenen saldırıdan istihbarat birimlerimizin haberdar olmaması oldukça vahim bir durum.

Bunu hiç kimse savunamaz, savunanların vicdanları ile cüzdanları arasında sıkışıp kaldığını da söylememek haksızlık olur.

CHP-AKP koalisyonu bir an önce kurulmalı ve olaylara çözüm bulmalıdır. Aslında zihniyet bakımından bu iki partinin de farkı yoktur. Daha önce Erbakan hoca da CHP ile ortak hükümet kurmuştu. Şimdi de kurabilirler.
Kaldı ki CHP, o yıllardaki katı çizgisinde sıyrılmış, ideoloji partisi olmaktan uzaklaşarak, Ak Parti gibi gençlik yapısı olmayan bir sermaye partisi durumuna gelmiştir. İşte bunun içindir ki AKP-CHP koalisyonu MHP ile yapacağı koalisyon gibi olmaz.

Her ne kadar AKP, 7 Haziran seçimlerinde yüzde kırk civarında oy alsa da, bu oranın yüzde yirmisi çıkarı olan, ihale alan ve son dönemlerde zengin olanların, yüzde on beşi de bürokrasideki yerini korumaya çalışan veya daha üst bir makama gelmek isteyenlerin, yüz de beşi de halkımızdan almış olduğu oydur. Yani geçmişin Anavatan Partisi gibi.

Yoksa AK Parti bir ideolojisi ve genliği olan bir parti değildir. İçerisinde her eğilim barınmaktadır. Hatta Müslüman parti görünümünde olmasına rağmen, ayet sallayanlar bile.

MHP’ye gelince: bu parti bir ideoloji partisi olduğundan, açmazları çoktur. Mesela bu partinin tek başına iktidar olma şansı yok. CHP den sonra en köklü parti olmasına rağmen, kırk yılda tek başına iktidar olamamış, iki defa hükümet ortağı olmuştur. Hal böyle olmakla birlikte yeni kurulan AKP, üç dönem iktidar olmuş ve geçmiş yılların tüm günahını da MHP ye yüklemiştir.

Bir partinin amacı muhakkak ki iktidardır. Hiçbir parti ikinci, üçüncü parti olmak için seçime girmez ama sermaye partisi olmadığı sürece de iktidar olamaz. Ama MHP, her zaman ülkenin güvencesi olmuştur ve hâlâ aynı gözle bakılmaktadır.

Bu da tabanından gelen milli ruhtur. Zira bu ideolojinin gençliği için vatan her şeyin önündedir ve gerekirse gözünü kırpmadan bunun için de canını verir.

Öte yandan, gayet açık ve net olarak görülmektedir ki, savunmuş olduğu partinin bir tabanı, diline, dinine ve diğer tüm değerlerine ait bir parçası bulunmadığı halde hararetle o partiyi savunmaktadır. Ancak, bu gün bazı ufak tefek çıkarlar uğruna göz yumulan veya görmemezlikten gelinen olaylar, kendi çocuklarının geleceğini de etkilemektedir. Lakin bu günü ağır basmaktadır.
Ülkenin geleceği, çıkarlar uğruna feda edilmemelidir. Ülkenin geleceğini feda edenler, kahraman rolüne bürünüp, asker ve polis kanı üzerinden siyaset yapmamalıdır. Bu siyaset çok ucuz bir siyasettir.

Ne yazık ki bu gün herkes üç maymunu oynuyor ve oynamaktan öte bunlara alkış tutuyor. Unutmayınız bu siyaset, bu siyasi ve stratejik derinlik çöktü, vatan çökmeden sahip çıkılmalı.
 


11 Ağustos 2015 Salı 13:21
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Türk ekonomisi acil inişi kazasız yaptı

Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde beklentilere uyumlu bir şekilde yüzde 1.6’lık büyüme

Milli Eğitim Bakanlığı ne iş yapar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığının; İnsan Vakfı'nın 'Mescitsiz Okul

Bu bütçe milyonerleri koruyan bir bütçe

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın

Rejim kurumlarında tasarruf yok

Hükümet yetkilileri bütçe görüşmelerinde ısrarla tasarruf yapılması gerektiğini söylese de yeni rejimin

Bahçeli bize flu, HDP'ye net

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dervişoğlu, “Sayın Bahçeli meclis oturma düzeninde solunda oturan bizleri flu,

Akit'e karşı adım atıldı

HKP, Yeni Akit hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına bir suç duyurusunda bulundu. Öte yandan,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL