17 Eylül 2019 Salı

TARİH VE BİZ

Erdal Koca

Erdal Koca

E-Posta : erdalkoca@hotmail.com

Saygıdeğer Okuyucular

Yanlış bilmiyorsam Hz. Ali Efendimizin sözü ‘’ Sanma Bir Başka Nef’s-i Kendi Nefs’ine Hamal Kırbacın Attan Düşse İn Aşağı Kendin Al ’’ Yük olmamak, yük almak sıradan bir meziyet değil, yüksek bir şuur halidir. İnsanların kalitesini, değerini niyeti, sorumluluk şuuru, gayreti ve ortaya koyduğu eserler belirler.

Bu nedenle, kendimizin yaptığı, ortaya koyduğu bir eser, bir kahramanlık veya buna benzer meziyetlerimiz yoksa hep atalarımızla övünürüz. Ben falanın oğlu, filanın torunuyum, dedem Kore gazisi, Çanakkale’de veya herhangi bir cephede savaşırken gazi olmuş ya da Yemen’deki savaşlarda şehit düşmüş gibi. Buraya kadar anlaşılacağı üzere, kendimizin övgüye layık, toplum tarafından kabul gören bir meziyeti yoksa yukarıda da ifade edildiği gibi atalarımızın yaptıklarıyla övünür ama birilerine yalakalık yapmak için onlara söveriz bile.

Cumhuriyetin ilanından sonra hiç kimse bir şey yapamamış da (Allah hepsine rahmet etsin) başta Atatürk, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak olmak üzere, Osmanlının kalıntılarından bir TÜRK DEVLETİ inşa etmişlerdir. Ne yazık ki şimdi, Atatürk’ün adı anılmıyor, İsmet İnönü neredeyse bu gün hâşâ Allah’ı kandırmaya çalışanlar tarafından dinsiz ilan ediliyor.

Bunlara sorsanız devlet adına ne yaptın ya da din adına ne yaptın? Hacca gittin İphone telefonla döndün, namaz kıldın, paranı bankalarda günlük repoya yatırdın, giymeye çulun yoktu, şimdi hatırı sayılır zenginsin. Senin gibi Müslümanlar, Müslümanlığa zarar veriyor da haberin yok ya da bunu görmezden geliyorsun.

Pakistanlı, İslam âlimi, şair, filozof ve politikacı Muhammet İkbal (1877-1938) ‘’ Ey Rabbim: Müslümanlığı Müslümanlardan koru’’ mealinde bir sözü var. Burada bahsedilen asla mütedeyyin insanlar olamaz. Buradan kasıt, yukarıda saydığımız türden olan Müslümanlardır.

Öte yandan, Selçuklulara baktığınızda batıyı Türk Dünyasına açmış, Alparlan ve onun çocukları Çağrı Bey, Tuğrul bey ve daha sonra belki romanlardan da okumuşsunuzdur Yabgular, Kültiğinler vs. Yani herkes tarihte bir iz bırakmışlardır ve bu güzel yurdu bize emanet etmişlerdir.

Gelelim kendimize. Kendi yaptığımız ve patenti kendimize ait olan bir başarımız ya da bir eserimiz var mı? Yoksa işimiz gücümüz zamanını, zeminini ve şartlarını bilmeden başarı sahiplerini yargılamak mı? Maalesef böyleyiz!...

Çanakkale ruhu olmadan, Çanakkale şartlarını yaşamadan, o günün imkânlarıyla o başarıyı elde etmeden o tarihi ve o ruhu eleştirmeye hakkımız yok.

Ey hakkımız var diyenler!

Adı Dağkapı iken bir vatan haininin adıyla, Şeyh Sait Meydanı olarak, AKP ve HDP’li belediye meclis üyeleri oy birliğiyle değiştirdiği zaman,

Söz konusu meydanlarda yaklaşık kırk bin canımızave ifadelere göre beş yüz milyar Dolarımıza mal olan bebek katili caninin mesajı okunurken,

O meydanda adı geçen caninin özgürlük kahramanları gibi posterleri asılırken,

O meydanlarda tek bir Türk Bayrağı olmadan, PKK paçavralarıyla donatılırken neredeydin de ses çıkaramadın. Çıkaramazsın da neden? Onlardan korkarsın da ondan. Ama Atalarını eleştirmek, yerden yere vurmak, onlara sarhoş, ayyaş, dinsiz imansız diyenler ödüllendiriliyor! Onları yere bilir ve hatta küfür edebilirsin.

Saygıdeğer Okuyucular

Gerçekten de eleştirmek kolay ve varsa yanlışlıklar eleştirin de ama zamanı, zemini ve o günün şartlarını da göz önüne alıp, terazinin bir kefesine de kendinizi koyarak eleştirin. Atatürk, İnönü ve diğer silah arkadaşları deli miydi ve onlar da bizim gibi işyerinde, masa başında ahkâm keserek vatanı kurtaramazlar mıydı, ne işleri vardı cephede savaşlarla? Tarihe mâl olmak sanıldığı kadar kolay değil.


23 Mart 2015 Pazartesi 14:02
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Gençlerimiz mezun olmaya korkuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin bir yılda 5,4 puan arttığını, her dört

Teröristleri kimlerin desteklediğini biliyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye” konulu üçlü zirve toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada,

Hayırdır Çankaya'ya dönmüşsünüz

MHP eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a göndermede bulundu.

Tarihi yarımadayı İstanbul ve Türkiye kazanacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, restorasyon çalışmaları süren Sultanahmet’teki Yerebatan Sarnıcı’nda,

İşsizlik Sigorta Fonu amaç dışı kullanılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İşsizlik Sigorta Fonunda yağma ve talan devam etmekte, fon

MEB kitaplarında hatalar bitmiyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilere dağıttığı ders kitaplarındaki yanlışlara bir yenisi daha

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL