TSK Mehmetçik Vakfı

21 Ekim 2018 Pazar

Sakarya

Erdal Koca

Erdal Koca

E-Posta : erdalkoca@hotmail.com

Sakarya…

Yüzüstü çok süründün ayağa kalk Sakarya… Diyor Üstat.

Haklı mı? Hem de yerden göğe kadar.

Sakarya: Düşmanın durdurulduğu yerdir, Sakarya: Meydan Muharebelerinin en büyüğüdür. Niye en büyüğüdür ve onu büyük yapan nedir, kimdir?

Eğri oturarak doğru konuşalım ve gerçekleri de tek perspektifte değerlendirerek karar vermeyelim. Onun için ismini zikredeceğimiz kumandanları rahmetle anmak zorundayız.

Kim ki Müslüman olup da gençliğinde içki içmemiş, kumar oynamamış, yanlışları veya hataları olmamış. Kim ki buna rağmen ‘’Çörçil’’ in dediği gibi: ‘’ Dahi insanlar, dünyaya yüz yılda bir gelir ve bu dönemde bu dahi insan ‘’Atatürk’ü kastederek’’ Türk’ler den çıktı’’ demiştir.

Atatürk: Çanakkale Savaşlarında Atatürk, Sakarya’da Atatürk, Anadolu’nun her yerinde ve her cephede Atatürk var. O yıllarda, kıt imkanlarla savaş kazanan, o yılların tüm yokluklarına ve imkansızlıklarına rağmen, orduyu mükemmel bir şekilde organize eden, birlik ve beraberliği sağlayan, Osmanlı’da geriye kalan küllerden bir yeni millet ve bir yeni devlet oluşturan Atatürk!...

Her şeyi bu günkü sahtekârlıkla bir tutan, başını örtüp kıçını açmakla Müslüman olan, iktidara göre yön değiştiren, 17 Aralık’a kadar cemaatin Perşembe günleri her yemeğine devlet memurları da dâhil bila istisna her hafta giden, ancak 17 Aralık’tan sonra birden bire 180 derecelik dönüş yaparak, cemaate sırt çeviren Müslümanlar, Müslümanlığa zarar veriyor ve Müslüman olamaz.

Atatürk içki içer miydi? Evet

Peki, şimdi Müslüman geçinenlerden kaçı belirli bir yaşa kadar içki içmemiş, kumar oynamamış veya zamparalık yapmamıştır? İnanının bir elin parmak sayısını geçmeye bilir. Bu bakımdan, Atatürk’ün miras bıraktığı Cumhuriyet nimetlerinden faydalanarak, Atatürk ve silah arkadaşlarını eleştirmek haksızlık, vicdansızlık olur ve daha da önemlisi bunlara Müslüman denilemez.

Zamanında Atatürk’ü eleştiren silah arkadaşlarını da lütfen bir inceleyin… Eleştiren silah arkadaşlarının tamamı Türk olmayan, Çerkez vs. olanlardır, onun başarısını ve dehasını kabullenemeyenlerdir.

İsmet İnönü

Dünyada kaç kişiye kısmet olmuştur böyle devlet adamlılığı veya kıvrak zekâ söyler misiniz? Şimdi kalkıp da İnönü’yü eleştirmek kolay! Hatta Camileri ambar yaptı, ahır yaptı diye iftira atanlar bile var.

Bunların safsata olduğunu, o günün şartlarının bilinmediğini ya da kasıtlı yazanların hezeyanları olduğunu sanırım bilirsiniz.

Silahınız veya cephaneniz var ve kıt!... Nerede saklayacaksınız, hangi köyde kimin evinde. Kısaca en emin yer neresi?

Saygıdeğer okuyucular

Dr. Rıza Nur’un orijinal anılarını okuyan var mı bilmiyorum. Zira o anılar yasak. Ben okuyan şanslı biriyim. Hiç yorum yapmadan Sayın Turgut Özakman Beyin şu sıralar okumakta olduğum ‘’ DR. Rıza Nur Dosyası’’ İsimli kitabını bir okusunlar ve Atatürk’ün ‘’NUTUK’’ kitabı çıktıktan sonra aniden yazılmasına karar verilen Rıza Nur’un Anılarını da okuyun ve Atatürk düşmanlığını ve çelişkileri görün.

Bu konuya tekrar döneceğim ama bu arada Sayın Korkut Boratav’ın ‘’ Türkiye İktisat Tarihi’’ adlı kitabını da okuyun ve yüz yılda bir gelen dâhileri görün. Şimdiki dünya liderleri gibi akıldan sakat değiller.

Bir üst paragrafa dönecek olursak, işte bu zihniyetteki kişilerin Atatürk ve Türk olan silah arkadaşlarına yönelik kinlerini anlayabilirsiniz. Allah’a şükürler olsun ki o yıllarda Atatürk gibi bir deha Türklere nasip olmuştur. Eğer Atatürk olmasaydı şimdi dünyadaki Türk azınlıklarından daha beter olmak işten bile değildi.

Hatta Türkiye’nin adı ile Bayrağı bile söz konusu olmuştur. Kaldı ki ‘’Söz konusu olan vatan ise gerisi teferruattır’’ sözü de Mustafa Kemal Atatürk’e aittir.

Saygıdeğer okuyucular

Şimdi bir de ‘’ Süleymenşah Türbesi’’ Meselesi var. Tarihte daha önce yeri değiştirilmiş bir türbe!... O zamanın devleti ve devlet başkanı Türk Devleti ve Devlet Adamları ile oturmuş, konuşmuş bir anlaşmaya varmışlar ve demişler ki ulusal çıkarlarımız türbenin bulunduğu yere baraj yaptırmamızı gerektiriyor, size bir başka yer verelim ve türbeyi oraya taşıyın. Anlaşmaya varılmış ve gereken yapılmıştır.

Şimdi ise durum hiç de öyle değil. Karşınızda bir devlet yok ve terör örgütünden türbeyi kaçırıp bir başka terör örgütünün topraklarınızda kontrol ettiği, paçavra bayrağını indirtemediğiniz ve paçavra, sözde askerlerini bir kenara çekemediğiniz topraklara yerleştiriyorsunuz. Bu mudur devlet, bu mudur devlet adamlılığı?

Bunu da bir başarı gibi halka sunuyorsunuz. Lakin halk yemiyor artık.

Saygıdeğer okuyucular

Aslında meseleler çok uzun ve öyle bir makaleyle anlatılabilecek boyutta değiller. Her konu kendi başına bir kitap oluşturur. Ancak, AKP, MHP, CHP, HADEP falan filan meselesi de değil, millet meselesi. Lakin millet duyarsız kalırsa işte o zaman son kötü son olur.

Millet, bir an önce kendine çeki düzen vermeli ve seçtiklerine de her ne pahasına olursa olsun hesap sormalıdır. Şimdilerde STK ları dahil olmak üzere hiç kimseden ses çıkmıyor ve millet kanıksamış durumda. Öte yandan, muhalefetin başaramadığını PKK terör örgütü başardı ve İç Güvenlik Yasasında hükümete geri adım attırmak üzere.


02 Mart 2015 Pazartesi 15:40
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

MİT ve Emniyet’e UYAP yetkisi

Komisyonda, güvenlik soruşturmasıyla ilgili maddede değişiklik yapıldı.

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

Şırnak Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında kimi adaylara tarikat bağı

Kadınlar nafaka almak için mi evleniyor?

Yazılı bir açıklama yapan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı "Son günlerde kamuoyunda mevcut nafaka

Papaz Brunson'ı bırak Hasan Mezarcı'ya bak

Medyanın kendisine yer vermediğini ileri süren Hasan Mezarcı, "Bu ilâhî medya yayınları kıyamete kadar artarak

Devlet krizin farkında değil

Hükümetin yaptığı ‘tasarruf’ açıklamaları bütçeye yansımadı. ‘Mal ve Hizmet Alımları’ için

Örtülü harcama 1.3 milyarı aştı

Örtülü ödenek harcamalarının büyük bölümünün 24 Haziran seçimlerinden önce yapılması dikkat çekti.

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL