27 Ocak 2021 Çarşamba

Perşembenin Geleceği Çarşambadan Belliydi

Erdal Koca

Erdal Koca

E-Posta : erdalkoca@hotmail.com 


Saygıdeğer Dostlar

Yakın bir geçmiş olması nedeniyle sanırım herkes hatırlayacaktır. AKP nin ilk iktidara gelmesinde kullanmış olduğu argümanlara baktığımızda bu günlerin işareti görülmekteydi. Zira AKP nin seçim meydanlarındaki vaatleri ve söylemleri de adeta bu günlerin habercisiydi.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, günümüzde demokratik haklara, özgürlüklere karşı çıkmak cehaletten öte bir şey değildir. Lakin bunların örtüsü altında ya da bu kavramları kullanarak bölücülük yapmak, bölücülere destek vermek gaflet değil ihanettir.

Sanırım dünkü gazeteleri okuyanların gözünde kaçmamıştır. HDP’li Pervin Buldan, Öcalan ve mevcut hükümetin özerklik konusunda el sıkıştıklarını, 'Bölgesel Özerk Yönetim Yasası' ve 'Demokratik Sivil Toplum Yasası' konusunda hükümetle uzlaşmaya varıldığını söyledi.

İmralı heyetinde yer alan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Abdullah Öcalan’la devlet heyeti arasında iki görüşme yapıldığını ve bu görüşmede iki konuda mutabakat sağlandığını iddia etti. Buldan, mutabakat sağlanan iki konuyu, “Bölgesel Özerk Yönetim Yasası ve “Demokratik Sivil Toplum Yasası” olarak açıkladı. İmralı’da Abdullah Öcalan’la yaptıkları son görüşmeyi Milliyet’e değerlendiren Buldan, devlet heyeti ile Öcalan arasında iki konuda anlaşma sağlandığını iddia etti.İki görüşme yapıldı

Son görüşmeyi aktarırken, “Öcalan’ı hiç bu kadar morali yüksek görmemiştim. Çözüm sürecinde ısrarlı” diyen Buldan, seçimlerden sonra devlet heyeti ile Öcalan arasında iki görüşme yapıldığını açıkladı.


Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile ortak toplantı yapma konusunda bakanlara teklif sunduklarını belirten Buldan, olumlu yanıt gelmesi halinde hafta sonu görüşme yapılabileceğini ifade etti. Buldan, Öcalan’la yapılan görüşme ve detayları konusunda şu bilgileri verdi:


Devletle Konsensüs Sağlandı


Şimdiye kadar yaptığımız görüşmelerden şunu çıkarabiliyoruz. Son yaptığımız görüşme en olumlu ve en moralli yapılan toplantıydı. Bunu da şuna bağlıyoruz; Sayın Öcalan bir sefer değil, bizden önce devlet heyeti ile iki kez taleplere ilişkin görüştü. Bir uzlaşma sağladılar devletle Sayın Öcalan kendi aralarında. O moralin, o kararlılığın izlenimini ben oradan aldım diye düşünüyorum.


Öcalan iki yasada ısrarlı


Bazen görüşmelerimiz çok gergin geçiyor ama son görüşme gerçekten çok olumlu bir görüşmeydi. Sayın Öcalan açısından söylüyorum; o moralli olduğu zaman toplantı da gerginlik olmadan geçiyor ve çok sağlıklı bir görüşme oluyor. Son görüşme de öyle idi. Muhtemelen devlet heyeti ile yaptığı görüşme de olumlu geçmiş. (Mutabakata mı varılmış?) Evet, evet. İki tane yasanın çıkması konusunda Sayın Öcalan çok ısrarlı. Daha önce de yasalar öneriyordu. Müzakere Çerçeve Yasası diyordu, Hakikatleri Araştırma Komisyonu’nun kurulması yönünde çok yoğun çaba gösteriyordu. ‘Mutlaka çıkması gerekir’ diyordu, ama bu seferki görüşmede iki tane yasadan bahsetti. ‘Bu iki yasa çıkarsa Kürt sorunu bu çerçevede çözüme kavuşacak’ dedi. Bizim gözlemlerimiz, bizim aldığımız izlenim şu ki; bu konuda bir şey var. Olumlu bir hava var. O yüzden ben de görüşen biri olarak umutluyum. Sürecin ilerleyeceğine dair, sürecin sorunsuz bir şekilde çözüme kavuşacağına dair umudum var. Tabii ki hükümetin de bu konuda, pratik olarak önümüze koyması lazım. (Kaynak: Milliyet)

Evet, saygıdeğer dostlar
 

Yine hatırlayacaksınız: Sayın Başbakan bir konuşmasında ‘’Cemaat bizde ne istedi de vermedik, her talepleri yerine getirildi’’ demişti. Demişti de bu gün görünen, Sayın Başbakanın her istediğini yerine getirdiği cemaati bu gün ‘’Paralel Yapı – Paralel Devlet’’ olarak ilan etmedi mi? Etti!. Neden etti? Bu sorunun cevabını daha önceki yazılarımızda vermiştik ve demiştik ki, cemaatin bitmez tükenmez istekleri bu hükümeti hiçbir zaman iktidar yapmamıştı. On iki yıldır et ve tırnak gibi olan iktidar ve cemaatin yolları bir anda ayrılmış, her şey tersyüz olmuştu ve bu durum hala devam etmektedir.
 

Görünen o ki mevcut iktidar, dün cemaatle olduğu gibi bu gün de bu illegal örgütle yakın temasta. Bu durum dünyada Türkiye’den başka hangi ülkede olsaydı bunu yapanların son durağı idam sehpası olurdu. Lakin artık bizi sindire sindire her şeye alıştırdılar.
 

Ama dün cemaatin isteklerine dayanamayıp bu gün ipleri koparanlar, yarın PKK nın isteklerinin de dayanılmaz bir noktaya geleceğini bilmelerinde fayda var. Kaldı ki cemaat, ne özerklik ne de bağımsızlık talebinde bulunuyordu. Bu gün işe özerklikle başlayanların nihai hedefi hiç şüphe yok ki bağımsızlık olacaktır.
 

Bir heves uğruna, bir hayal uğruna bin yıllık kardeşliğimizin altına dinamit koyanlar, yarın huzuru mahşerde bunun hesabını elbette vereceklerdir. Lakin bunun bedeli ödemekle fit olunacak bir bedel değildir.
 

Bizler, bu vatan için can verenler, ocağı sönenler olarak buna asla taraftar değiliz. Otuz beş bine yakın vatandaşımızın kanını akıtanlar Türkiye Cumhuriyeti’nin muhatabı olamaz, olmamalı… Terörle sonuç alınan ilk ülke örneği olarak tarihe geçmemeliyiz. Zira bölünme bir başlarsa bunun önü alınamaz. Sayın Başbakanın bir konuşmasını sayısını otuz üç olarak belirttiği etnik gruplar da PKK gibi davranacaktır. O zaman da Ortadoğu’nun en kanlı ülkesi olan Lübnan’ın yerine geçeceğiz ama korkarım ki onlar gibi tek parça kalmayı beceremeyiz ve T.C. nin mevcudiyeti sona erer.
 

Allah, bu akıbetten İslam’ın son temsilcisi necip Türk Milleti’ne acır ve onu korur. İnşallah sonumuz hayır olur.


web : http://erdalkoca.com
e-mail : erdal@erdalkoca.com


08 Mayıs 2014 Perşembe 15:01
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Diyanet'ten Berhan Şimşek’e yalanlama

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 22. Dönem Milletvekili Berhan Şimşek’in Cuma

CHP’den yeni sistem önerisi

CHP’nin yeni parlamenter sistem önerisi çalışmalarında son aşamaya gelindi. MYK'ye sunulan çalışmada seçim

Yetişkin işsizler işe, çocuk işçiler okula!

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu "Çocuklar bir iş gücü değil, hayalimizdeki

Erkekler yüzde 84, kadınlar yüzde 73 oranında 'online'

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) “Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması 2020”

Korona hastası 2.442.350 vefat 25.344

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 26 Ocak Salı gününün corona tablosuna göre son 24 saatte 134 kişi

Koronavirüs salgını ve kadına yönelik şiddet

Koronavirüs salgın koşullarında kadına yönelik şiddet mekanizmalarının nasıl çalıştığına dair izleme

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL