07 Nisan 2020 Salı

KAN DONDURAN DURUM

Erdal Koca

Erdal Koca

E-Posta : erdalkoca@hotmail.com
 

Milliyetçiliğin partisi olmaz, zira milliyetçilik partiler üstü bir kavramdır. Dolaysıyla sınır da çizemezsiniz. Bu kavram, partilerin ya da kişilerin tekelinde değildir ancak partiniz, düşüncelerinize en yakın bir parti olabilir.

Bizim bildiğimiz milliyetçilik, en kolay tanımıyla ve halkımızın diliyle: vatanını, milletini sevmek ve çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün tutmak, vatan ve milletin bölünmez bütünlüğü ile bekası için gerekirse gözünü kırpmadan canını vermektir.

Bizim siyasi partilerimizdeki milliyetçilik ise seçimden seçime göstermelik ve ateşli konuşmalardan ibarettir.

Hepimiz biliyoruz ki, Saddam’ın zulmünden kaçan Iraklı Kürtler ile Esed’in zulmünden kaçan Suriyeli milyonlarca Kürtlere sınırlarımız açtık, yıllardır yedirip içiriyoruz ve bedeli bizim insanımızın cebinden çıkıyor. Buna eyvallah!

Lakin Suriye’de meydana gelen olaylarda ülke olarak bizim payımızın büyük olmasından öte, stratejik derinlik çökmüş, komşularımızla sıfır sorun söylemi ise her komşumuzla sorun olarak karşımıza çıkmış ve ülke olarak bizim boşluğumuzu PKK veya IŞİD gibi örgütler doldurmuştur.

Bu duruma insanımız, yöneticilerimiz ve siyasi partilerimiz, iktidar ve muhalefetiyle birlikte seyirci olmuştur. İktidarın halktan gizlediği ve yayın yasağı koyduğu hiçbir olay muhalefet partileri tarafından halkımıza anlatılmamış veya anlatılamamıştır.

Bir ülke düşünün;

İktidar uğruna, bağımsızlık peşinde koşan, otuz beş bine yakın insanımızın kanını içmiş ve çökme noktasına gelmiş illegal bölücü bir örgütü yeniden diriltmiş ve onlara diz çökerek pazarlık noktasına gelmiş,

Gazi unvanını taşıyan bir ilimizde özel hastanelerden biri PKK lı teröristlere, bir diğeri ise IŞİD e tahsis edilmiş olsun ve tedavi masraflarını da devletin kendisi yani halkının cebinden karşılamış olsun!

Söz konusu özel hastaneler ise bir gün yatanı on gün yatmış gibi göstererek devleti soysun ve dolaysıyla bunların parası da halkının cebinde çıksın,

Bu durumun vatandaşı soymak olduğunu sanırım ki hiçbir vatandaş bilmiyor. Hadi vatandaşın bilmemesi normal karşılanır da muhalefet partilerinin bunu bilmemesi veya bilip de halktan gizlemesi normal olan bir durum değildir ve hatta bildiği halde halktan gizliyorlarsa ihanet edenlerden hiçbir farklı yanları olamaz.

Ben hiçbir parti liderinden bunları duymadım. Eğer bunları koltuk uğruna halktan saklıyorlarsa bu ülkeye ihanet edenlerden daha büyük ihanet ediyorlar demektir.

Doğu illerimizde Türk Devleti yoktur!

Devletin var olduğunu sandığımız yerlerde ise Türk Devletini veya hükümetini tanıyan ya da kaale alan yoktur. Bunu her siyasi parti yöneticileri biliyor ama ben bu durumu cahil ve olaylardan habersiz olan ya da bilmeyen vatandaşın ayağına giderek anlatan bir parti lideri görmedim. Şu anda herkes koltuk ve yerini sağlamlaştırma derdindedir. Vatanın bölünmesi hiç kimsenin umurunda bile değil.

Bu millet, AKP ye hâlâ oy veriyorsa ya makam, mevki peşinde ya da bayramlarda koli peşinde. Muhalefet partilerine de oy veriyorsa AKP den bıktıkları içindir.

Bence hiçbir parti milletten aldığı oya layık değildir.

Muhalefet, asacağız keseceğiz veya hesap soracağız gibi klişeleşmiş sözlerle olmaz. Muhalefet, iktidarın halktan gizlediklerini, devletin gerçek durumunu saklamadan, milletin çıkarlarını kendi çıkarlarından üstün tutmakla olur.

Ben merak ediyorum: bizim liderlerimiz hiç mi dünya liderlerinin ne yaptığına bakmıyor. Başta jirinoviski olmak üzere, İsrail, Yunanistan, Ermenistan, Rusya, Amerika veya diğer liderlere bakmıyor da günlük ve kişisel çıkarların peşinden koşuyor.

İnancım o ki, hiçbir partimizin tavanı ile tabanı aynı düşünmüyor

. Taban, vatan elden gidiyor onun derdindeyken tavan, koltuk derdinde. Eğer öyle olmasaydı BBP ile SP barajı aşamayacaklarını bildiği halde ittifak yaparak seçime girmezler ve baraj sorunu olmayan MHP nin meclise daha güçlü girmesini sağlardı. MHP de koltuk sevdasında olmaydı ve bu başarı benim derdinde olmasaydı bu partilerin ittifak taleplerini kabul eder ve BBP ile SP ne verilen oyların AKP ye gitmesine engel olurdu.

Şuna inancım tam: CHP ye oy veren sol kesim ile MHP ye oy veren milliyetçi kesim bu partilere kerhen oy veriyorlar. Bu parti liderlerinin bencillik yaptıklarını biliyorlar da çaresizler.

Adı geçen partilerin seçim beyannamelerine bakarsanız halka vaat edecek bir projeleri yok. Sadece AKP ye karşı tutumları ve hesap soracağız gibi laf salatası üretmekteler. CHP olayın farkına varmış olmalı ki bazı vaatlerde bulunuyorlar. Yapıp yapmaması da önemli değil. Biliyorlar ki AKP, on üç senedir bu insanları boş vaatlerle yönetiyor.

Bu nedenle, hiçbir siyasi parti bu seçimlerdeki başarıyı kendi hanesine yazmasın. AKP ye oy vermek istemeyen seçmen kendilerine kerhen oy vermektedir. Bu husus dikkate alınarak, tabanın taleplerine cevap vermeli, şahsi çıkarları için bu ülkeyi feda etmemeliler. Görünen o ki, ittifak taleplerini kabul etmeyen lider ile talepleri kabul edilmediği için barajı aşamayacaklarını bile bile seçime giren partilerin nefislerini yenemediklerini görmekteyiz.

BBP ve SP, siyaset sahnesinden çekilseler ve cemaat olsalar mevcut itibarlarını ikiye katlarlar. MHP ise beklentilerin altında oy alması halinde bu vebalden kurtulamayacaktır.

Saygıdeğer okuyucular

Anlatılacak o kadar şey var ki, bir liderimiz de çıkıp bunları halka anlatamıyor ve iktidara karşı alternatif olamıyorlar. Yukarıda ifade ettiğimiz PKK ve IŞİD gerçeğini bile halkımıza anlatmak, bunun bizi bölmeye çalışan örgütlerle eş değer olduğunu ve hatta bizi bölmeye çalışanların özel hastanelerden devlet eliyle tedavi ettirilmesi, masraflarının da cebimizden çıkmasının bizi daha fazla öldürün deme ihanetinden daha büyük ihanet olduğunu söylemeye gerek bile yoktur. Bizim gibi bir devlette dünyada yoktur. Layık olduğunuz şekilde yönetilirsiniz. Susma, sustukça sıra sana gelecek.

 


07 Mayıs 2015 Perşembe 10:42
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Saadet Partisi'nin İBAN TV'si çok ses getirecek

Saadet Partisi sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, sosyal devletin ne olduğu anlattı ve yeni bir terim

TBMM Başkanı Şentop'tan 23 nisan çağrısı

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, TBMM'nin açılışının 100. Yıl dönümü kapsamında "Evde Kal"

Devlet refleksine geçmemiz gerekir

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yeni tip

Tüm sağlık çalışanlarına destek verin

Solunum Derneği TÜSAD, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde bir dayanışma çağrısı yaparak, CoViD-19 salgını

Sağlık çalışanları için Koronavirüs kalkanı üretildi!

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınında sağlık

Mansur Yavaş çağrı yaptı, hayırseverler harekete geçti!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter’dan bir video ile çağrı yaparak sosyal

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL