15 Ağustos 2020 Cumartesi

GAZZE

Erdal Koca

Erdal Koca

E-Posta : erdalkoca@hotmail.com
Saygıdeğer Dostlar

Tüm dünyanın gözleri önünde cereyan eden, gözü görebilen, az buçuk idraki, aklı, fikri, vicdanı olan ve ben insanım diyebilen hiçbir kimsenin kabul edemeyeceği bir vahşet, her yıl Ramazan ayından önce! Filistin’de, özellikle de Gazze’de sergileniyor.

İşin enteresan yanı Türkiye hariç, tüm dünyadaki Müslüman olmayan insanlar tarafından lanetlenirken, bizim muhteremler Cumhurbaşkanı şu olsun, şu olmasın çabası içerisindeler.

Bir Müslüman olarak, bir insan olarak bizim de yüreğimizi derinden kanatan bu olaylar karşısında çaresizliğimizin acısı Gazze’den daha büyük. Hani Türkiye büyük devletti? Allah aşkına önyargılarımızdan sıyrılarak şu olanları öyle değerlendirelim.

Bakınız: Cumhurbaşkanı adaylarımızdan birisi olan ve bu ülkeyi on beş yıldır yöneten Sayın Başbakanımız da bunu fırsata çevirmiş, eline geçen bulunmaz fırsatı değerlendiriyor.

Hatırlayan var mı bilemem ama çünkü biz her şeyi çok çabuk unutuyoruz. ABD’deki İsrail lobisinin en etkin kuruluşlarından, Amerikan Yahudi Kongresinin AJC tarafından Sayın Başbakanımıza 2004 yılında verdiği ve dünyada sadece 11 kişiye verilen cesaret ödülünü, Türkiye’deki tüm itirazlara rağmen ve arada geçen bunca zaman da yine Gazze’de bu şekilde olaylar her yıl tekrarlanmasına rağmen, iade etmemiş ve bu yıl ‘’Alın Ödülünüzü Başınıza Çalın’’ diyor. Zamanlama manidar!

Saygıdeğer Dostlar

Fırsatını bulursanız lütfen 1940 lı yıllardan başlayarak bu güne kadar olan Filistin haritasını lütfen bir inceleyiniz. İşgal nasıl başlamış ve İsrail Filistin’i nasıl işgal etmiş görün.

Mısır, Ürdün, Suriye ve Irak kuvvetleri İsrail’in bağımsızlık ilanından birkaç saat sonra saldırıya geçtiler. Ancak batılı devletlerin desteğini alan İsrail’e karşı fazlaca bir başarı sağlayamadılar. İsrail savaş sonrasında Filistin’deki toprağını yüzde 55’ten yüzde 78’e çıkardı.

İsrail’in bu başarısındaki en büyük destek Şerif Hüseyin’den geldi. Bakınız Sayın Taha Akyol bir yazısında bu konuda ne diyor. Söz konusu yazı Ürdün Kralı II. Abdullah'ın Anıtkabir'de gözyaşlarını tutamaması üzerine yazılmış olup, özetle: Genç Kral II. Abdullah'ın büyükdedesi I. Abdullah, Osmanlı vatandaşıydı, Mebusan Meclisi ve Danıştay üyeliği yapmıştı. Ürdün'ün ilk kralıdır. 1937'de Atatürk'ün konuğu olmuş, Türkçe konuşmuşlardı.

Ürdün, Filistin ve Suriye topraklarını iyi bilen Atatürk kendisine özel misafirperverlik göstermişti. Hâşimi soyundan gelen Ürdün Kraliyet ailesinin hazin hikâyesi meşhur Şerif Hüseyin'le başlar.

'İHANETİN CEZASI'

Birinci Dünya Savaşı sırasında Mekke Şerifi Hüseyin'in isyan ederek Lawrens'le birlikte Osmanlı ordusuyla savaşması, zihinlerde çok derin izler bıraktı. Şerif Hüseyin'in oğlu Abdullah, ilk Ürdün Kralı'dır, Atatürk'ü ziyaret eden Kral Abdullah budur. Bir suikastta hayatını kaybetmiştir.
Yerine geçen oğlu Tallal, akıl hastalığına tutulmuş, ömrünü İstanbul'da Şifa Yurdu'nda tamamlamıştı.

İZMİR MARŞI…

Yıl 1942, II. Dünya Savaşı sürüyor. İsmet Paşa, diplomat Feridun Cemal Erkin'i Ortadoğu başkentlerine göndermiştir; nabız tutmak, temas kurmak için... Amman'da Erkin'i kabul eden Kral I. Abdullah, babası Şerif Hüseyin'le yaşadığı bir anıyı anlatır:
"Babam çok ıstırap çekti. Bir gün, saray bandosu bahçede konser veriyor. Hava sıcak, pencereler açıktı. Bir ara bando hepimizin bildiği İzmir marşını çalmaya başladı. Babamın birçok eski hatıralarının canlanmasını önlemek için pencereyi kapattım..."
Pencerenin açılmasını isteyen Şerif Hüseyin diyor ki:
"Evlat, neden o pencereyi kapatıyorsun? İzmir marşının eski günleri bana hatırlatmaması için değil mi? Ben velinimetine ihanet etmiş âsi bir kulum, günahım büyüktür. Kral olacağımı sandım, Tanrı beni sürgünlüğe düşürdü, hasta oldum, buraya sığındım..."
Kral Abdullah, babası Şerif Hüseyin'in sözlerini Feridun Cemal Erkin'e aktarmaya devam ediyor:
"Pencereyi aç, şu marşı dinleyeyim, duyduğum vicdan azabının şiddeti, o eski hatıraların canlanması ile büsbütün artsın. Bu dünyada çektiğim ıstıraptan artan vicdan azabıyla büsbütün ağırlaşsın, ta ki Cenab-ı Hak bu günahkâr kulunu dünyada affederek, ahirette daha büyük cezadan korusun..."
Merhum Feridun Cemal Erkin bunları "Dışişleri'nde 34 Yıl" adlı kitabında anlatır. (Cilt 1, s. 126)


Şerif Hüseyin'in diğer çocukları Irak Kralı ve veliahtı oldular, askeri darbede feci şekilde öldürüldüler.
Şerif Hüseyin'in kendisi Vehabi ayaklanması üzerine Hicaz'dan kaçmış, İngilizler tarafından Kıbrıs'ta alıkonulmuştur. Hayal kırıklığı, aşağılanma ve acılar içinde söylediği sözler dikkat çekicidir:
"Başımıza gelenler, Osmanlı'ya ihanetimizin ilahi cezasıdır!"
Ayrıntı isteyenler Şevket Süreyya Aydemir'in "Enver Paşa" adlı eserine bakabilir. (Cilt 3, s. 311)

Evet, Saygıdeğer Dostlar

Şayet okudu iseniz Şerif Hüseyin’in Kıbrıs’ta geçen günlerini Sayın Merhum Rauf Denktaş’ın ağzından size aktarmıştım.

İşte bizim itirazlarımız da buradan başlıyor. Ne yazık ki, dün Filistin’de cereyan eden olayların bir kopyası da bu gün ülkemizde cereyan ediyor ve herkes o zamanki Filistin halkı gibi halinden memnun. Cenabı Hak bu Milleti aynı akıbete uğramaktan korusun.

 

 


01 Ağustos 2014 Cuma 10:48
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Aile hekiminin sağlık raporuna güvenmediler

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, cezaevinde aile hekimliği yapan Dr. Çağlar Özen, şiddetli karın ağrısı

Wushuda ‘Yeğenini 1’inci yaptı’

2018 Türkiye Wushu Şampiyonası’nda hakem olan ve aynı zamanda Wushu Federasyonu başkanının eşi olan Fatma

İBB'den Hacıbektaş'a büyük destek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 31. Hacı Bektaş-ı Veli Anma

Kötü kiracı evi sattırır

Kiralık olarak oturduğu taşınmazı mal sahibi gibi kiraya veren ya da taşınmadan önce komisyon talep ederek

Bitcoin çalan truva atına dikkat

ESET araştırmacıları Brezilya, Şili, Meksika, İspanya, Peru ve Portekiz başta olmak üzere İspanyolca ve

Nepotizm üniversiteleri teslim aldı

Liyakatin ‘kırmızı çizgi’ olması gerektiği üniversitelerde akraba kayırmacılığının ve kadrolaşmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL