15 Ağustos 2020 Cumartesi

AK SARAY

Erdal Koca

Erdal Koca

E-Posta : erdalkoca@hotmail.comSaygıdeğer Dostlar

Malumunuz olduğu üzere, adı da henüz tam olarak kesinleşmemiş olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü mü yoksa Aksaray ‘mı ne ise maliyeti konusunda hiç kimsenin kesin rakam vermediği ve bir rivayete göre 1.370.000.000,00.-TL, bir rivayete göre 1.370.000.000,00 USD.

Yine malumunuz olduğu üzere ABD nin Beyaz Saray’ın dan altı kat daha büyük olup, dünyada büyüklük ve şatafat bakımından üçüncü sırada ve 1000 adet odası var. Sizleri bilemem ama harem bile kursanız bu kadar oda koca meclise yeter de artar bile.

1000 oda olmasındaki amaç acaba Sayın Cumhurbaşkanımızın Meclisi buraya toplayacak olması mıdır? Zira 550 milletvekiline birer oda verse 450 oda daha artıyor. Ama artık vizyon sahibi, hatırı sayılır, dünyanın önümüzde saygıyla eğildiği bir dünya ülkesiyiz artık yakışır.

Lakin burada asıl vurgulamak istediğimiz konu farklı. Sayın Başbakan servislerin kaldırılarak, çalışanların toplu taşıma araçlarına yönlendirileceğini ifade etti. Her ne kadar hükümet kılıfını bu şekilde gösterse de amaç, devlet memurlarından 666 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameyle almış oldukları ikramiye, döner sermaye, fazla çalışma ücretini keserek, 600 futbol sahası büyüklüğündeki ultra lüks Cumhurbaşkanlığı köşkünün tamamlanması için servis ücreti ödemeyerek memurların cebinden biraz daha hortum yapsın.

Saygıdeğer Dostlar

Belki şu okuyacaklarınızdan dolayı aklınızda soru işareti olabilir ama lütfen mesela gidin SGK da çalışan bir memurun yanına ve 2009/Kasım maaş bordrosuyla 2014/Kasım maaş bordrosunu karşılaştırın beş yıl önce mi daha iyi maaş alıyormuş, beş yıl sonra mı daha iyi maaş alıyormuş gözlerinizle görün.

Zira devlet, özel sektörden vergi ve sigorta primlerini tahsil edemediği için SGK her ay hazineye borçlandığından, bir affın süresi henüz dolmadan bir başka prim ve vergi affı çıkarmak zorunda kalıyor.

İşin bir başka boyutu ise işveren, çalıştırmış olduğu sigortalılardan kestiği yaklaşık yüzde onbeş sigortalı payını da ödemeyip çıkacak affı bekliyor ve af çıkana kadar parayı çalıştırıyor.

Öte yandan Emekli Sandığı, kendi üyesinden aidatlarını ödenen maaşlardan tıkır tıkır kesiyor ve buna rağmen en çok mağdur olanlar da Emekli Sandığı mensuplarıdır.

Hâl böyle olmakla birlikte, trafik, ana arter falan gibi sudan sebeplerle kamuda çalışanların servis araçları da kaldırılırsa bu onların zaden kıt kanaat geçindikleri aile bütçelerine büyük bir mali külfet olacaktır. Ayrıca, İstanbul’daki yerleşim alanını da düşündüğünüzde Halkalı ’da, Güneşli de Sultanbeyli de Ümraniye ve buna benzer uzak yerlerde oturanların Şişli, Beyoğlu, Taksim vs. gibi uzak yerlerde çalıştığını da hesaba katarsanız sabah saat sekizde başlayan mesaiye yetişebilmeleri için şafak sökerken yola çıkmaları lazım ki o saatlerde de toplu taşım araçları mesaiye başlamamış olur.

Saygıdeğer Dostlar

Bizlerin amacı onu karalamak buna çamur atmak değil. Bizim amacımız gerçek olduğunu bildiğimiz, gördüğümüz ve yaşadıklarımızdır. Bilenen gerçeklerden birisi de şu ki, AKP iktidarı döneminde devlet memurunun, dolasıyla devletin saygınlığı kalmamıştır.
Devlet memuruna sahip çıkmalı, kendisini temsil edenlerin saygınlığını korumalıdır. Bizim memuriyetimizin başladığı dönemlerde emekli olanlar aldıkları emekli ikramiyesi ile bir daire alabilirken bu gün değil daire balkon bile alamaz durumda. Buna karşılık işçi statüsünde kamuda emekli olan birisi emekli ikramiyesi ile hiç olmazsa başını sokabilecek lüks olmasa da bir daire alabilmektedir.

AKP iktidarının zam verdiği kesim elinin mahkûm olduğu kesimdir. Bir başka ifadeyle istediği gibi söz geçiremediği kesimdir.

Devlette adalet olmazsa, hukuk da adalet olmazsa, iş ve ücrette adalet olmazsa memurdan adaletli olması nasıl beklenebilir?

Bu gün bir memurun ortalama almış olduğu ücretler toplamı 1.800.-TL civarında olup, İstanbul’un en ücra köşesindeki normal bir dairenin kirasının da 1.000.-TL civarında olduğunu düşünürsek, memurun halini daha iyi anlarız.

Saygıdeğer Dostlar

Bu gün ülkemizde milli gelir 10.000 Doların üstünde deniliyor. Bir bakıma doğrudur. İstatistik okuyanlar bunu bilir. Ortalama değer hesaplanırken en düşük değerle en büyük değere göre ortalama alınırsa bu pek sağlıklı bir sonuç olmaz. Zira en düşük değerle en yüksek değer her zaman ortalamayı etkiler.

Mesela 10 daireli bir apartmanda su kullanım oranı hesaplanırken birinci dairenin kullandığı su iki metreküp ve daha sonraki dairelerin kullandığı su on iki metre küp olarak alınırsa, iki metreküp her zaman ortalama su kullanım oranını düşürür, bunun tersi de aynı şekilde ortalamayı yükseltir.

İşte bu nedenledir ki, ülkemizde milli gelirin dağılımında çok büyük adaletsizlik vardır ve ortalamayı etkilemektedir. Zira bu ülkedeki bir hanede toplam gelir asla kişi başına on bin dolar olmamıştır olmaz da.


 


07 Kasım 2014 Cuma 15:20
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Aile hekiminin sağlık raporuna güvenmediler

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, cezaevinde aile hekimliği yapan Dr. Çağlar Özen, şiddetli karın ağrısı

Wushuda ‘Yeğenini 1’inci yaptı’

2018 Türkiye Wushu Şampiyonası’nda hakem olan ve aynı zamanda Wushu Federasyonu başkanının eşi olan Fatma

İBB'den Hacıbektaş'a büyük destek

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 15-18 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek 31. Hacı Bektaş-ı Veli Anma

Kötü kiracı evi sattırır

Kiralık olarak oturduğu taşınmazı mal sahibi gibi kiraya veren ya da taşınmadan önce komisyon talep ederek

Bitcoin çalan truva atına dikkat

ESET araştırmacıları Brezilya, Şili, Meksika, İspanya, Peru ve Portekiz başta olmak üzere İspanyolca ve

Nepotizm üniversiteleri teslim aldı

Liyakatin ‘kırmızı çizgi’ olması gerektiği üniversitelerde akraba kayırmacılığının ve kadrolaşmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL