TSK Mehmetçik Vakfı

16 Ağustos 2018 Perşembe

7 HAZİRAN SEÇİMLERİ

Erdal Koca

Erdal Koca

E-Posta : erdalkoca@hotmail.com

7 Haziran seçim sonuçlarına baktığımızda HDP dışında hiç kimseye başarılı diyemeyiz. Bu seçimin en büyük kaybedeni başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere herkes kaybetmiştir. Zira Sayın Cumhurbaşkanımızın adeta eşbaşkanlığını yürüttüğü ve dört yüz vekil istediği AKP, Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmuşlardır.

12 Eylül den sonraki ilk genel seçimi hatırlarsınız: ‘’ O zaman tek başına iktidar gözüyle bakılırken, zamanın cumhurbaşkanı Kenan Evren’in MDP lehine yapmış olduğu açıklamalar ve açıktan desteği sonucunda ‘’ MDP’nin akıbetini!

AKP de bu seçimde aynı nedenlerle aynı akıbeti yaşamıştır. Ne kadar doğru: tarih, tekerrürden ibarettir.

Açıkçası millet bu kadar haksızlığa, yolsuzluğa ve hukuksuzluğa uğramışken MHP nin oyunu üç puan, CHP nin oyunu da bir puan artırması başarı değildir. Asıl başarı HDP kanadında yaşanmış, baraj tehlikesi bulunurken yüzde on barajının çok üzerinde oy almıştır. MHP den az oy almasına rağmen MHP den fazla milletvekili çıkarması küçümsenecek bir olay değildir. Bahanelere sığınmakta bu başarılarına engel değildir.

Daha önceki birçok seçimde olduğu gibi HDP, İstanbul’da MHP den fazla oy almıştır.
Bu seçimde AKP, emanet olarak aldığı oyları HDP’ ne geri vermiş, CHP klasik oylarını almış ve MHP ise bazı nedenlerden dolayı küstürdüğü veya MHP ye dargın ülkücülerin oylarını geri almıştır. MHP bu seçimlerde yüzde yirmilerin üzerinde oy alması ve daha fazla milletvekili çıkarması gerekirdi. Olumsuz faktörlerden birisi BBP ve SP nin ittifakı MHP den oy çalmıştır. En güzel örneği de Sivas’tır. İttifak bu ilimizde yüzde altıdan fazla oy alarak, MHP nin bir milletvekilini AKP’ye kaptırmıştır.

Aslında bu seçimde millet, AKP, CHP ve HDP nin aynı zihniyetteki partiler olduğunu gördü. Dolaysıyla seçmen, baraj sorunu olan bir partiye oy vermez ve oyunu heba etmezdi. Bu düşünceyle HDP seçmeni daha önce oy verdikleri AKP ve CHP deki oylarını bu kez HDP ye kanalize etti. MHP ise oy oranını artırmasına rağmen HDP den daha az milletvekili çıkardı. Sebebi ise malumunuz olduğu üzere, bazı illerde almış olduğu oylar ve tulum çıkarması.
Aslına bakarsanız HDP, bir azınlıkçı ırkçı parti olmazsa, ayrımcılık yapmazsa ve ortak paydalara sahip çıkarsa bu oy oranını her zaman korur. Çünkü meclisteki dört partinin üçünden farklı bir zihniyete sahip değil.

Öte yandan gene 7 Haziran seçim sonuçlarına baktığımızda çıkarılan milletvekili sayılarına göre AKP hariç, hiçbir parti diğer bir parti ile koalisyon kurma şansına sahip değil. Ancak AKP ikinci bir parti ile ortaklık kurabilir. Lakin AKP nin on üç yıldır tek başına iktidar olduğu dönemlerdeki haksızlık, hukuksuzluk ve yolsuzluklara diğer partilerin ortak olması da akıl karı değil diye düşünüyoruz.

Zaten MHP, bu yolu peşince kapatmıştır ki ülkücü camia olarak beklenen de buydu. Aslında MHP tabanı AKP, CHP ve HDP’yi birbirinden farklı görmüyor. Zira son sekiz yıldır çözülme sürecinde bu partilerin görüşlerinin üç aşağı beş yukarı aynı olduğunu düşünüyor.
Gene hatırlarsınız: AKP li seçmen, MHP nin koalisyon ortaklığı dönemindeki bazı olaylara devletin bekası için sessiz kalması tepki toplamış ve üç dönem anayasayı değiştirecek sandalye sayısına sahip AKP nin yapamadıklarını elli küsur milletvekili olan MHP ye fatura etmiştir.
Türk milleti, vatanı, milleti, bayrağı ve namusu için her şeye katlanır. Fakirliğe, zulme daha bir çok şeye ama insan hakları, barış ve demokrasi kılıfının içindeki vatanın, birlik ve dirliğine yapılan tecavüze, köleliğe, diz çökmeye tahammül edemez.

Yıllardır bu milletin hasletleri, mukaddesatı, inancı ve diğer değerleri bilinçli ve sinsice bir planla yok edilmeye çalışıldı. Hırsızlık, yolsuzluk, dul hakkı, kul hakkı ve her türlü diğer insani haklar adeta yasallaştırıldı, zina suç olmaktan çıkarıldı, seçim meydanlarında masum başörtüsü, din, iman ve Hz. Kur’an suiistimal edildi.

Son on üç senedir tüm kavramların içi boşaltıldı ve insanlarımızın hukuka ve uygulayıcılarına güveni kalmadı. Hukuk, adamına göre uygulandı. Bu ülkenin bekası için idam edilenlerin adı anılmazken, beş yıldızlı otellerde hapsolanlar, 35.000 canımızın katilleri hep mağdur edebiyatı yaptı ve milleti kandırdı. Devletten ihale alanlar milletin namusuna göz dikti. Her sabah ayet sallayıp BAKARA suresiyle dalga geçenler ödüllendirildi. Bürokrasi sindirildi, hâşâ yüce Allah’ın sıfatları insanlara mal edildi, Mehdi ve sahte peygamberler türedi. Cemaat hangi hocaya inanıp da ona uyarak arkasında namaz kılacağını şaşırdı. Başını örten namuslu, açıklar fahişe, namaz kılan Müslüman, sakallı derviş ilan edildi. Hırsızlık yapanlar İslamiyet’in gölgesine sığındı, insanımıza bunları mubah olarak gösterildi. Bilinçli bir şekilde İslamiyet her şeye alet edildi. Kısaca din hükmü olan hiçbir şeye uyulmadı.

Hâl böyle olmakla birlikte AKP nin dördüncü dönemde 257 milletvekili çıkarması bile Müslüman bir ülkede mucize. Mucizelere de inanmak lazım. Allah, adamın canını almadan önce aklını alırmış.


09 Haziran 2015 Salı 11:42
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

CHP'den Başköylü kadınlara destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Ölürüz de jeotermal kuyu

Türkiye kendini yiyen ülke haline getirildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal düzenlediği basın toplantısında "Türkiye, kendi kendine yeten 7

MHP aşıya karşı çıkan ailelere hapis istedi

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, genişletilmiş

FETÖ gitti İskender Paşa cemaati geldi

Son dönemde FETÖ’nün tasfiye edilmesinin ardından yargıda yeni tarikat ve cemaatlerin yapılandığı

Hiçbirimiz trafik meselesinde efsunlu değiliz

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi 2018 Yılı 3.Dönem Mezuniyet Töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,

AKP seçmeni de imam hatip karşıtı

Nakil döneminin sonuçları, AKP’nin yüksek oy aldığı illerde de imam hatiplerin tercih edilmediğini ortaya

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL