TSK Mehmetçik Vakfı

16 Kasım 2018 Cuma

Yalan söylemek vazife mi?

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

Bu günkü yazımda, son zamanların modası haline gelen YALAN konusunu ve yalanı kendilerine meslek edinenlerin, söyledikleri yalanlarla nasıl günaha girdiklerini dilim döndüğü kadar anlatmaya çalışacağım
 
Yalan ve yalancılık ne demektir?
 
Kur anî bir kelime olan kizb, yalan ve yalancılık demektir. Dilimizde kizb kelimesi tekzip etmek , tabirinde geçer; tekzip etmek , yalanlamak demektir. Yalan ve yalancılık, karşısındakini aldatmak maksadıyla söylenen ve gerçeğe uymayan söz ve bu sözü söylemektir. Sıdkın, doğruluğun zıddıdır. 
 
Kizb, değişik türevleriyle Kur an da üç yüzden fazla âyette geçmekte, Allah Teâlâ (c.c.), Yalan sözden sakınınız! (Hac, 22/30) buyurmaktadır.
 
Dinimiz yalan ve yalancılığı kötü huyların ve günahların en büyüklerinden kabul eder ve şiddetle reddeder. Münafık ve kafirlerin özelliğinin de yalan ve yalancılık okluğunu belirtir.
 
Allah adına yalan söyleyen ve hak kendisine geldiği zaman onu yalanlayan kimseden daha zâlim kim vardır? Kâfirler için Cehennem de yer mi yok? (Zümer, 39/32)
 
Yalan, bir çok büyük günahla irtibatlıdır. Çoğunlukla diğer büyük günahlar müstakil, tek başına olduğu hâlde yalan ise neredeyse hepsiyle irtibatlıdır. Meselâ, gıybet, dedikodu yapan yalan söyler, içki içip aklını, şuurunu kaybeden yalan söylemeye çok müsaittir. Kumar oynayan, kaybettiklerini almak için yalanla içli dışlıdır. Zina yalanlarla dolu bir büyük günah çeşididir. Bühtan, iftira suçunda yalan olmadan olmaz. Allah Resûlü (s.a.s.), Müslümanlardan hırsızlık, zina, içki gibi had cezası gerektiren en ağır suçları işleyenlerin bile Cennet e girebileceğini belirtir, fakat yalanı Müslüman a bir türlü yakıştıramaz. Çünkü kizb, (yalancılık) küfrün esasıdır, kizb nifakın (münafıklığın, iki yüzlülüğün) birinci alâmetidir, kizb Kudret-i İlâhiye ye (Allah ın gücü ve kuvvetine) bir iftiradır, kizb hikmet-i Rabbaniye ye zıttır. Yüksek ahlâkı tahrip eden kizbdir, İslâm âlemini zehirlendiren ancak kizbdir, insanlık âleminin ahvalini fesada veren kizbdir, insanları kemalâttan (manevî-ahlâkî terakkiden) geri bırakan kizbdir, İslâmiyet in esası doğruluktur, sıdktır, imanın hassası (özü, özelliği) sıdktır, bütün kemalâta götüren doğruluktur, yüce ahlâkın hayatı doğruluktur.. (Nursi, 93)
 
Yalan sözden sakınınız (Hac 22/30). Ey İman edenler! Allah tan korkun ve doğru söz söyleyin (Ahzâb 33/70).
 
İçinde kuşku uyaran şeyleri bırak, terk et (kuşku olmayan bir iklimde yaşa). Doğruluk insanın içinde itmi nan (tam inanma, kalbin tatmin olması) ve oturaklaşma hâsıl eder. Yalana gelince burkuntudur, bulantıdır. (Tirmizî, Kıyame , 60)
 
Dâima doğruluğu araştırın; doğrulukta helâkinizi görseniz bile. Ancak muhakkak ki doğrulukta sizin kurtuluşunuz vardır. (Kenzü l-Ummal, 3/344)
 
Yukarıda yalan ve yalancılık konusunda açıklayıcı dini bilgiler yer alıyor. 
 
"La İlahe İllallah, Muhammedün Resulullah" diyerek Kelime i şehadet getirenlerin ve hangi dine mensup oldukları sorulduğu zamanda  "Elhamdulillah ben Müslümanım" diyenlerin ve bunu dedikten sonrada dini ibadetlerini yerine getirenlerin, yalanın ve yalancılığın ne kadar günah olduğunu da bilmesi gerekiyor. Ama biz de sadece Kelime i şehadet getirmekle yetinen de, kısaca "Elhamdulillah ben Müslümanım" diyende, beş vakit namazında niyazında olanda, hatta Hacca giderek Hacı mertebesine erişen de sıkıştığı zaman yalan söylemekten geri kalmıyor.
 
Bizi yalan söylemeye iten bir güç mü var? 
Şeytan bize yalan söyletmek için, peşimizde kuyruk gibi mi dolaşıyor? 
Yada yalan dolan bize vazife olarak mı verildi?
 
Elbet ki bunların hiç birisi değil. Ne bizi yalan söylemeye iten bir güç var. Ne Şeytan bize yalan söyletmek için, peşimizde kuyruk gibi dolaşıyor, ne de yalan dolan bize vazife olarak verildi. 
 
Bu bir karakter ve ahlak sorunu. Karakteri ve ahlakın bozuksa kelime i Şehadet'te insanın yalan söylemesini engelleyemez, beş vakit kılınan namaz da. 
 
Şimdi biraz çeşitleme yapalım.
 
Yalan ve yalancılık, karşısındakini aldatmak maksadıyla söylenen ve gerçeğe uymayan söz ve bu sözü söylemektir. Sıdkın, doğruluğun zıddı  olduğunu yazımın başında belirtmiştim. 
 
Diyelim ki önünüzde bir hırsızlık olayı oldu. Size sorulduğu zaman "Hayır hırsızlık olmadı" derseniz.bu açıkça bir yalan olur. Çünkü söylediğimiz söz gerçeğe uygun düşmemiştir.
 
Yine diyelim ki, çevrenize haber vermeden gizlice bir iş yaptınız ve yaptığınız bu işte çevrenize zarar verecek, gizlice yaptığınız bu iş açığa çıktığı zaman "Bu işi ben yapmadım, yaptığımı ya da yaptırdığımı söyleyenler bana iftira ediyorlar" derseniz bu da bir yalan olur.
 
Meselâ, Allah rızası için yapılan işlerde, başkalarının kuvve-i mâneviyesini takviye adına anlatılan şeyler bazen abartılarak anlatılır; bu bir mübalâğadır ve zımni, gizli yalandır. Hattâ bu gibi yalanlar, mübalâğalar gayrelullaha dokunabilir, dolayısıyla da o işin bütün bütün bereketini de alıp götürür. Bundan başka da ruhlar ve ruhaniler de bundan ızdırap duyarlar. Şimdi eğer bir insan bu türden bile olsa. yalan söylüyorsa, o insanda münafıklıktan bir alâmet var demektir. (Gülen, 2/277)
 
Ey iman edenler! Allah tan korkun ve doğru söz söyleyin. (Yalan söylemeyip doğru söylerseniz) Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar. (Ahzâb, 33/70-71)
 
Yalanla iman beraber olur mu?
 
Ehl-i Sünnet e göre, kebîre, yani büyük günah işleyen kimse imandan çıkmaz ve küfre düşmez. Yalan sahibi mü mindir, kâfir değildir. Çünkü iman tasdikten ibarettir ve amel imandan bîr cüz değildir. Ancak işlenen günahı helâl saymamak, onu hafife ve alaya almamak şarttır. Haram olan günah meselâ yalan, helâl sayılırsa -Allah korusun- küfre düşülür.
 
Yalanın ne kadar büyük günah olduğunu ben söylemiyorum Kur'an'ı Kerim ile Kur'an'ı Kerim'i hatmeden ve yorumlayan büyük İslam alimleri söylüyor. 
 
Bu söylenenlere rağmen hala bireyleri ve toplumları kandırmak için yalan söylemeyi tercih ediyorsak, bu dünya da cenneti yaşasak da, öteki dünyada cehennemde ki yerimiz hazır.
 
Allah sonumuzu hayırlı etsin 


25 Şubat 2015 Çarşamba 00:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Süleyman soylu haddini aşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, Plan ve

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Ağustos ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,5 puan

İYİ Parti Türkiye'nin her tarafında seçime katılacaktır

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Engellilerin

Doğruyu savunurken omurgalı olmak önemlidir

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum

İttifakı lugatımızdan çıkartalım

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, "İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu

AK Parti'nin durumu hiç de iyi görünmüyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Parti için 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL