29 Ocak 2020 Çarşamba

Vücudunuz sizi uyarıyor

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 "Çok gezen mi, yoksa çok okuyan mı bilir?" yada "Çok gezen mi, yoksa çok yaşayan mı bilir?" sözünü, yıllardır duyarım. Ama kimin daha çok bildiği konusunun çözüme kavuşturulduğunu henuz şahit olmadım.

 
İster durmadan gezin, ister durmadan okuyun, isterseniz 150-200 yıl yaşayın, beyninizde topladığınız bilgilerle dünyanın şifrelerini çözmeyi başarsanızda, kendi vücuduzun belli belirsiz gönderdiği "Ayağını denk al" şeklinde ki uyarı şifrelerini çözmeniz ve darbenin hangi organınıza ne şekilde geleceğini hesaplamanız mümkün değil. 
 
Hele bir de benim gibi vurdumduymaz, "Eşeği saldım çayıra, mevlam benim eşeği kayıra" mantığı ile harekat ediyorsanız, farkına varmadan Azrail'e davetiye gönderdiğizin resmidir.
 
Ben "Ayağını denk al" şeklindeki ilk uyarıyı yaklaşık iki yıl önce aldım. Bir süre "Boş ver küçük bir ağrı, bir iki güne kadar geçer" şeklindeki züğürt tesellisinden sonra, ister istemez hastahanenin yolunu tutmak zorunda kaldım. Bir endeskopi, iki kolonoskopi, üç patalojik inceleme, hatırlayamadığım kadar çok muayene ve ilaçtan sonra,"TEŞHİSİ KONULAMAYAN HASTALIK" açıklaması ile ilk başladığım yere döndüm. 
 
Karnımda meydana gelen ağrıların kaynağını buldurmak için, doktor doktor dolaşırken, vücudumun ikinci bir sinyal gönderebileceği "DİKKAT BIÇAK SIRTINDA YATIYORSUN" uyarısı ile beni yönlendirmeye çalışacağı hiç aklıma gelmedi.
 
İlk uyarıda yaptığım vurdum duymazlığı, maalesef bu uyarıda da, yapmaktan geri kalmadım. Sol ayağımda meydana gelen ağrıları kas kasılması sanarak, bir ay boyunca, kas gevşetici  ilaçlar ile geçiştirmeye çalıştım.
 
Ben "kas kasılması, kas gevşeticiler ile ağrılarım geçer" diye, ayağıma sabah akşam jel sürerken, ayağımın diz kapağından parmak uçlarına kadar şiştiğini farketmemiş olmam dangalaklık, eşimin farkedip beni uyarması ise belkide ani bir ölümün kıyısından dönüşüm oldu.
 
Önce, Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastahanesi Acil Servisi'ne muayeneye. Ultrasondan sonra özel bir oda da, uzman bir doktor tarafından inceleme, kan sulandırıcı bir iğne ve arkasından doktorun açıklaması. "Sol bacak damarlarınızda tıkanma var. Uyanık olun. Pıhtılaşmış kan her an akciğerinize atabilir.Ani nefes kesilmesinde zaman kaybetmeden buraya gelmeniz gerekiyor"
 
Dört gün sabah akşam kan sulandırıcı iğne, bu dört gün süresince nöbetleşe uyku ve dört günün sonunda, kullanacağım ilaçlar bağırsaklarıma zarar verir savı ile Gastroentereloji servisinin bulunduğu, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastahanesi'ne sevk.(Sevkin nedeni Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastahanesi Gastroentereloji servisinin takipli hastası olmam ve Mehmet Akif'te beni muayene eden doktoru bu konuda uyarmam)
 
Dr. Sadi Konuk'ta inanılmaz hız
 
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastahanesi Kalp ve damar Cerrahisi polikliniğinde görev yapan doktora Mehmet Akif Ersoy'dan getirdiğim evrakları göstermem yetti. Ne "randevu aldın mı?" diye sordu, nede "Randevulu hastalarım bitsin sonra seninle ilgilenirim" dedi, Kalp ve Damar Cerrahi Servisi'ne telefon ederek, beni oraya gönderdi.
 
Kalp ve Damar Cerrahi Servisi'nde elimde ki ultrason raporuna ve bacağımdaki şişliğe bakan Opr. Dr. Ali Aycan Kavala, hatalı bir ilaç vererek beni daha zor bir durumda bırakmamak için, önce gastroentereloji polikiliniğinden ilaç raporu aldırdı, sonra yatışım için talimat verdi.

Gastroenterelojiden o raporu almak için beklediğim süre içinde  Opr. Dr. Ali Aycan Kavala'nın beni iki defa cep telefonumdan araması hayatımın gerçekten büyük risk altında olduğunu bana göstermeye yetti.

Sonra... Sonra Opr. Dr. Ali Aycan Kavala tarafından ayak damarlarımın açılışı. Dört günlük hastahane istirahati.
 
Bıçak sırtında bir koşuşturmanın sonunda Opr. Dr. Ali Aycan Kavala'nın müdahalesi ile sağlığıma kavuştum. Kalp ve Damar Cerrahi servisi personeline ve Opr. Dr. Ali Aycan Kavala'ya teşekkür ederim. Keşke bütün doktorlarımız hastalarına bu kadar özen gösterse
 
Evet siz siz olun, vücudunuzun size gönderdiği ufak sinyalleri dahi dikkate alın. Çünki küçük sinyallerde insanın başına büyük dertler açabiliyor. O önemsemediğiniz sinyal, size dünya değiştirtiyor. Bunu sakın unutmayın
 
 
 


14 Aralık 2015 Pazartesi 21:16
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

21 bin çocuk koruma altında

Başta Rabia Naz Vatan olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması amacıyla kurulan Meclis

Trump Orta Doğu'yu kana boğmaya çalışıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun 28 Ocak 2020

Büyük Birlik Partisi 27 yaşında

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberinde bulunan Divan ve MKYK/MDK üyeleri /il ve ilçe

Gizemli Virüs Corona hakkında bilinmeyenler

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılmaya başlayan yeni Corona virüs tüm dünyanın teyakkuza

Kızılay Başkanı 'Andımız'la dalga geçmiş

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın Andımız'ın kaldırılması için paylaştığı karikatür tepkiye neden oldu.

Bedri Gencer'in skandal paylaşımı Meclis gündeminde

Yıldız Teknik Üniversitesi profesörü Bedri Gencer, Elazığ’da meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL