18 Ocak 2021 Pazartesi

Türkiye garip bir memleket

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

Efendim Türkiye garip bir memleket. Her gün yeni bir senaryo, her gün yeni bir olay ve her gün yeni skandal. Siyasilerimizde bulunan ustalık ve beceri ise ayrı bir konu. Süt de leke bulunur ama bizim siyasilerimizde leke bulunmaz. Her şeyi millet için yaptıklarını iddia  eder, kendileri zenginleşirken vatandaşların fakirleşmesini, görmemezlikten gelir, millete verdikleri % 3- % 4 zamla, bir elleri yağda, bir elleri balda yaşadıklarını iddia ederler.Hatta işi biraz daha abartır kişi başına düşen yıllık milli gelirin 16,500 dolar olduğunu ballandıra ballandıra anlatırlar. Ama bu milli gelirin neden milletin cebine değilde mutlu bir azınlığın cebine girdiğini söylemekten ise imtina ederler.

Türkiye'de iş çok, işsizlik azmış. (siyasilere göre) asgari ücret de Avrupa ülkeleri içinde işçilere ödenen en yüksek ücret imiş (siyasilere göre) Emeklilere ödenen ücret de Avrupa standartlarının üzerinde imiş. (bu da siyasilere göre). Gerçi bu trajikomik açıklamalardan sonra birilerinin ortaya çıkıp "Ülen, siz hangi emekliden, hangi asgari ücretliden bahsediyorsunuz, elin emeklisi,asgari ücretlisi Türkiye'ye gelip beş yıldızlı otellerde tatil yaparken, biz para bulup kendi memleketimize tatile gidemiyoruz" dediği de yok. Bırakın bu lafları "Bizi yoksulluğa mahkum ettiniz artık size oy yok" resti çekende yok.

Millet sesiz kalınca, siyasilerde bol bol sallamakta bir mahsur görmüyor. Onlara göre ortalık süt liman,her şey güllük gülistanlık. Ne aç var, ne de açlıktan şikayet eden. Merdiven altlarında, 400-500 TL ücretle, sigortasız iş güvenliği olmadan çalışan binlerce insan yok. Akşamları pazar yerlerinin döküntülerini utanarak toplayan, çöp bidonlarında çocuklarının karnını doyurmak için ekmek ve yemek artıklarını ayıran binlerce yoksul insanda yok. "Yalandan kim ölmüş" diye boşuna söylememişler.

Evet Türkiye garip bir memleket, Ramazan aylarında, yoksul insanlara sabırlı olmaları gerektiği, bunların mükafatını ahirette alacaklarını söyleyen bazı din alimlerimizin, kendilerine ahirette verilecek olan mükafatları, ahiret de almak yerine, bu dünya da, TV kanallarından almayı tercih ettiklerini söylemek beni günaha sokar mı bilmem. Ama bildiğim bir şey var ki, o da "Din adamlarımız yoksul vatandaşa verirken talkımı, kendileri götürüyor, kasa kasa salkımı" 

TV kanallarından tomarla para alan din adamlarına ait kefenin cebi olmasa da, bankaların verdiği hesap defterleri var. Gerçi asli olan öteki tarafta ki hesap defteri ya, neyse. Öteki taraftaki hesap defterinde rakamlar değilde, ince ince yazılmış sevaplar ve günahlar olsa da, bizim din adamlarımızın öteki tarafı falan düşündüğü yok. Zaten TV kanallarının ödediği ücretleri saymaktan öteki tarafta ki deftere ayıracak zamanları da yok. Onları dinlerken kendilerinden geçen ve "Amin" sedaları ile TV stüdyolarını inleten yoksul vatandaşlara ayıp olmasın diye, Bize de, "O konuşmaları yapan din adamlarına Allah daha çok versin." demek düşüyor. 

Bazılarına göre Türkiye dünya lideri (Aç tavuk kendisini darı ambarında görürmüş) Menfaat için kişilerin önüne yatan politikacıların bulunduğu, adı yolsuzluklara karışmış ve vergi listelerinin alt sıralarında kendisine hasbelkader yer bulmuş bir zata ihracat ödülünün verildiği, yabancı ülkeler tarafından 24 saat gizlice dinlenildiği, yolsuzluk dedikodularının ayyuka çıktığı, siyasilerinin meclis toplantı salonunda, yumruklaştığı, küfürleştiği, dün ceplerinde beş para bulunmayanların bu gün zenginler sınıfında gerine gerine oturduğu, siyasilerin kendilerini savunmak için yüz yıl önce meydana gelmiş olayları savunma kalkanı olarak kullandığı, her gün biraz daha yoksullaştığı halde, kendisini yoksulluğa mahkum edenlere hesap sorması gerekirken "Bu günlere de şükür" diyebilecek kadar çaresizleşen insanların yaşadığı DÜNYA LİDERİ bir ülke. Hadi canım sen de

Ünlü film yönetmeni Steven Spielberg Türkiye'de yaşamış olsaydı, inanın konu bulmakta sıkıntı çekmez çekeceği filmler sayesinde her yıl Oscar ödülünü kazanırdı.


11 Temmuz 2015 Cumartesi 00:47
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Yedek ödenek fren tutmuyor

2020’nin 1 trilyon 202 milyar TL’lik harcamasının yüzde 7.8’i, dağıtma inisiyatifi Cumhurbaşkanı

En yan etkisiz ilaç alınmayan ilaçtır

Üsküdar Üniversitesi, üç yıl ara ile vefat eden iki değerli hocası Prof. Dr. Tuncel Özden ve Prof. Dr. Uğur

Erdoğan'dan gelecek için pembe tablo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin ve

İnternet arama motorlarından kayıt nasıl silinir

Kişisel veri konusunun en çok konuşulduğu bu dönemde, kendimize ait herhangi bir bilgi ya da fotoğrafı arama

Kasım ayında ihracat ve ithalat arttı

İstanbul’da, Kasım ayında, 12.7 milyar dolar ithalat, 7.9 milyar ihracat gerçekleşti; hem ihracat hem de ithalat

CHP'den 'sen varsan biz varız' kampanyası

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın

ÇOK OKUNANLAR

  • Nereye gitti bu paralar

    CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, halktan toplanan vergilerin nereye gittiğini sosyal medyadan

  • Nereye gitti bu paralar

    CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, halktan toplanan vergilerin nereye gittiğini sosyal medyadan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL