28 Ekim 2020 Çarşamba

Taksim'de bir dallama

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Taksim Meydanı ve Gezi Parkı alanının yeniden dizayn edilmesi için hazırlanan projelere itirazda bulunan bir gurup insanın başlattığı eylem, marjinal gurupların hatta marjinal bazı densizlerin aralarına karışmasıyla, masumiyetini yitirip Türkiye'yi karalama kampanyasına dönüşmeye başladı.

 
Çevredeki iş yerlerine zarar verenleri, özel ve resmi araçları parçalayanları ve yakanları, polise atmak için kaldırım taşlarını sökenleri, görüntüleri kaydedilmesin diye mobese kameralarını kıranları affetmek mümkün, ama Türk toplumuna "soykırımcı, katil" diyeni affetmek mümkün değil. 
 
Bugün youtube'de bir video izledim. İzlediğim bu video, Gezi Parkı eyleminin çarpıklaşan tarafını, eylemin nerelere doğru uzanmakta olduğunu göstermeye fazlası ile yetiyordu.
 
Saçı sakalına karışmış bir Dallama elleriyle sıkı sıkıya sarıldığı mikrofonla çevresinde bulunan bir gurup kişiye, umumi yerlerini yırtarcasına 1915 yılında meydana gelen olayları, anlatıyordu
 
Bu dallama Rusları arkalarına alan Ermeni hainlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplu halde katlettiği, camilere doldurup yaktığı, diri diri derilerini yüzdüğü, kafalarına kazık çaktığı, ailesinin, eşinin hatta çocuklarının önününde tecavüz ettiği, yüzlerce Türk'ten ve Kürt'ten bahsetmiyor. Ruslar geri çekildikten sonra, can korkusu nedeniyle, kimlik değiştirerek saklanan ve kendilerini katledilmiş gibi gösteren Ermenilerden bahsediyor.
 
Türk milletine duyduğu kini ve nefreti mikrofana kusarak"Taksim'in altı Ermeni mezarlığı. Burada ve Türkiyenin her tarafında soy kırıma maruz kalan kardeşlerimizin vücutları toprak olmuş bedenleri yatıyor. Bunun sorumlusuda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir. Bize gaz bombası atanlar 1915 yıllarında yüz binlerce Ermeniyi öldürdüler" diyen Dallama, çevresinde toplanan küçük gurubun vurdum duymaz halini farkedince, onları daldıkları düşünceden uyandırmak ve gaza getirmek için "Hepimiz Ermeniyiz" naraları atmaya başlıyor. Yüzlerce kişinin arasından toplayabildiği on - on beş kişilik gurubun içinden bir kaç tanesi ona iştirak ederken, diğerleri kayıtsız şekilde izlemeye devam ediyor.
 
Bu Dallama Gezi Parkı direnişçilerinin arasına karışmış olan marjinal bir örnek. Bir nevi provokatör. 
 
Toplumun arasından birisi çıkıpta "Sen kimi soy kırımla itham ediyorsun? Vatan ve millet haini" dese, yada, mikrofonu eline alarak, Türkiye'de ve Karabağ'da Ermenilerin vahşice katlettiği binlerce Türkten bahsetse, "Gezi Parkı'nda nasıl bir görüntü oluşurdu ve Oradaki toplumun tepkisi hangi boyuta ulaşırdı" dersiniz

Bu Dallamanın soyu, sopu, ırkı, dili, dini, cinsi ve cibilliyeti beni hiç ilgilendirmiyor. Beni igilendiren kısmı, ekmeğini yediği suyunu içtiği bir milleti İstanbul'un orta yerinde soykırımla suçlaması
 
"Türkiye demokratik bir ülke isteyen istediği gibi konuşma hakkına sahiptir. O konuşmayı yapanda demokratik özgürlüğünü kullanmış" diyecek olanlarada benim bir çift sözüm var. Bu dallama buna benzer bir konuşmayı Ermenistan'ın başkenti Erivan'da yapsa ve "Ermeniler binlerce Türk'ü ve Kürdü 1915 yılında topluca katletti" dese, sizce onu dinleyen Ermeniler bu konuşmayı hoşgörü ile karşılar mıydı? Yoksa beş dakika içinde parça parça mı ederlerdi?

Dünyanın hiç bir yerinde sınırsız özgürlük yok. Her ülkenin kendi yapısına göre belirlediği özgürlük sınırlaması var.Önemli olan şey o sınırları aşmamak.

Taksim'deki Dallama'da Türkiye'nin özgürlük sınırlarını iyi kavramış olacakki, Türkiye'de, Türkleri soykırımla suçlamakta bir mahsur görmüyor. Sallıyor, yandaş toplamaya çalışıyor, toplumu provake ediyor ve herkes kayıtsız bir şekilde onu izliyor. 
 
Gezi Parkı protestosu'nun gerçek amacında seyretmesi için, bu ve bunun gibi provokatörlerin gezi parkında bulunan toplumun içinden ayıklanması gerekiyor. Bu ayıklamayı polisin değil, iyi bir amaç için eylemi başlatanların yapması gerekiyor. Aksi halde bunun zararı hem eylemi başlatanlara, hem güvenlik güvenlik güçlerimize, hemde ülkemize dokunacaktır. 

 


08 Haziran 2013 Cumartesi 18:07
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Türkçe ders kitabında Atatürk skandalı

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Türkçe kitabında "Abartma" sanatına örnek olarak Peyami Safa’nın

Koronavirüslü vekil mecliste konuştu

Koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklayan Cemal Enginyurt mecliste konuşma yaptı.

Pandemi dönemi dar gelirlileri vurdu

İstanbul’da COVID-19 döneminde ihracat yüzde 24,5, ithalat yüzde 20,3 azaldı. Kapanan şahıs firma sayısı,

Dört partiden Macron'a ortak tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam Karşıtı Açıklamalarının telin ve teşhir edildiğine ilişkin

Türkiye terörü bitirme noktasına getirdi

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Hatay'daki terör saldırısına ilişkin, "Türkiye hem

Müzedeki hayaleti Sayıştay ortaya çıkardı

Sayıştay’ın raporunda yer alan bilgiye göre, Mimar Sinan Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi’nde yer alan 404

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL