26 Ocak 2020 Pazar

Pehlivan olmak isteyen mindere çıkar

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 AKP Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan efendi, ısmarlama sorulara verdiği cevaplarla TV kanallarında icraatlarını anlatmaya alıştığı için, muhalefet parti liderleriyle, TV kanallarına çıkmaktan kaçınıyor. Bu nedenle de, CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU'nun " İstediğin kanalda ve istediğin gazetecilerin yöneteceği bir açık oturumda, seninle karşılıklı konuşmaya hazırım. Devletin bütün arşivleri ve bilgileri elinde. Yüreğin yetiyorsa, cesaretinde varsa karşıma çık." çağrısına, " Biz birinci ligdeyiz, amatör ligde olanlarla işimiz olmaz" diyerek işi gargaraya getirmeye çalıştı. Onu dinleyen seçmenlerin içinden biri çıkıpta " Sen üçüncü ve ikinci liglerde oynamadan nasıl birinci lige atladın.? Bu atlamayı yaparken kimlerden destek aldın? Bu imkanı sana kimler tanıdı?" deme cesaretinde bulunmadı.


Obama karşısında bacak bacak üstüne atan, İsrail karşısında yumruğunu masaya vuran, Mısır'ın eski lideri Hüsnü Mubarek'e "Koltuğu bırak" diye bağıran, Fransız Cumhurbaşkanı'nı tersleyen, bu nedenlede AKP'li seçmenin gönlüne taht kuran ve onlar tarafından ' 2. ATATÜRK ' olarak adlandırılan, AKP Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun meydan okumasına  "Halep ordaysa arşın burada. Hadi buyur" diyeceği yerde,meydanlarda avazı çıktığı kadar bağarıyor "Biz birinci ligdeyiz, amatör ligde olanlarla işimiz olmaz" 

Bu sözlerine bakarak, Başbakan Erdoğan'ın siyasi parti liderlerini küçümsediğini, onlarla dalga geçtiğini sanmayın, bunu söylemesinin altında başka bir neden yatıyor.

Açıkça söylemek gerekirse Erdoğan Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkmaya korkuyor. Çağrıya olumsuz cevap vermesinin, meydanlarda bu meydan okumayla dalga geçmesinin nedeni de bundan kaynaklanıyor. Korkmakla da yerden göğe kadar haklı. Çünkü korkmasının, yan çizmesinin ve kaçak güreşmesinin iki önemli nedeni var. 

Birinci neden, Melih Gökçek
İkinci nedense Dengir Mir Mehmet Fırat

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek efendi birinci ligde oynuyordu, bir hata yaparak TV kanalında Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıktı ve amatör denilen Kılıçdaroğlu karşısında hezimete uğradı. Toz şeker gibi dağıldı. Yenilgiyi kabul etmek yerine, amatör denilen bir kişi karşısında hezimete uğramasının faturasını, karşılaşmayı yöneten Uğur Dündar'a kesti. Normal bir davranış biçimi. Çünkü Türkiye'de yenilen bütün takımlar aynı yolu izliyor. Yenilginin faturası, verilen taktiğe ve ortaya konulan kötü oyuna değil, karşılaşmayı yöneten hakeme kesiliyor.

Melih Gökçekten sonra sahaya AKP'nin 2. kaptanı olan Dengir Mir Mehmet Fırat çıktı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Kurt bir politikacı olmasına rağmen, ortaya konulan belgeler nedeniyle savunmaya çekilmek zorunda kaldı. Kısa süre sonra da Kılıçdaroğlu karşısında dut yemiş bülbüle döndü. Garibim o karşılaşmadan sonra, önce ikinci lige düştü, arkasından da, Erdoğan jubile yapıp onu evine gönderdi. Yani milletvekili yapmadı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı olmasını sağlayanda, Melih Gökçek ve Dengir Mir Mehmet Fırat karşısında gösterdiği performans. Onlar Kılıçdaroğlu ile TV kanallarında açık oturumlara katılmasalardı, bugün Kılıçdaroğlu'nu CHP Genel Başkanlığı koltuğunda görebilirmiydik?

Melih Gökçek ve Dengir Mir Mehmet Fırat karşısında gösterdiği performans Kılıçdaroğlu'na CHP Genel Başkanlığı koltuğunu açtı. AKP Genel Başkanı ve Başbakan Tayyip Erdoğan karşısında göstereceği olası bir performans ise ona Başkanlık koltuğunu açar. Erdoğan bunu gayet iyi biliyor. Bu nedenle ısmarlama soruların sorulduğu TV programlarına katılmayı tercih ediyor. Muhalefet partilerinin, TV kanallarında karşılıklı konuşma yapma tekliflerine ise sırtını dönüyor. 

Başbakan Erdoğan, iyi bir hatip. Seçmenin nabzına göre şerbet vermesini bilen iyi bir gözlemci. Bu meziyetlerini çok iyi kullanıyor.Meydanlarda, ne BOP (Büyük Ortadoğu Projesi) Eş Başkanlığı'ndan bahsediyor, ne İmralı'da Apo ile yapılan gizli pazarlıklardan, ne de ABD'nin Türkiye'ye yamamak istediği federasyon sisteminden, seçmenin ruhunu okşayan, dini ve milli duygularını galeyana getiren içi boş konuşmalarla oy toplamaya çalışıyor. Ve bunda da başarılı oluyor. Çünkü seçmen, Türkiye'nin geleceğini ilgilindiren konularla değil, oy vereceği liderin ağzından çıkacak, etrafı yaldızlarla kaplanmış, içi boş laflarla ilgileniyor.


08 Kasım 2012 Perşembe 22:29
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Deprem vergileriyle saraylar yaptırılıyor

Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası 20 yıldır toplanan deprem vergilerine ne olduğu sorusu tekrar gündeme

AKP’li başkandan skandal hareket

Elazığ’da meydana gelen ve son açıklanan rakamlara göre 31 kişinin hayatını kaybettiği deprem sonrası arama

Bakanın aklına önce korkutma geliyor

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Elazığ depremi için düzenlenen ortak basın toplantısında açık olan mikrofonu

MEB kadınlar üzerinden algı operasyonu yapıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın

Deprem toplanma alanlarını açacağız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam saatlerinde, CHP İstanbul milletvekilleriyle bir araya gelerek,

Soylu’nun soruşturma tehdidine tepki yağdı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,” Sosyal medyada panik havası yaratanlar hakkında soruşturma

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL