22 Ocak 2020 Çarşamba

Oyumu askıya aldım

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

"Sayın Başbakan MHP henuz son sözünü söylemedi derken şaka yapmadık, henuz bir şey bitmedi derken laf olsun diye konuşmadık.Akıllı ol. Yoksa Türk milleti ve Türk milliyetçileri senin aklını başından almayı çok iyi bilecektir."
 
"Hergün bize sövüyor.Hergün yalan söylüyor. Hergün hakaret ediyor. Peki kimdir bu gafil? Kendisine Cumhurbaşkanı diyen 17-25 Erdoağan. Behey densiz, behey kanun tanımaz, ahlak bilmez, sen Cumhurbaşkanısın, sen devletin başısın, ne geziyosun meydanlarda? Bizimle ne uğraşıyorsun? "
 
"Siyasetin defolu imalatı, siyasetin kusur ve özür anıtı Davutoğlu sınıra gelmiştir. Hangi emelleriniz yarım kaldı? Azarlayacağınız, parlayacağınız, hakaret edeceğiniz daha kimler var? Daha ne kaldı, daha neyi satacaksınız?"
 
"Ne kadar var oğlum diyor. '3-5 kuruş' diyor oğlu, 'peki' diyor, ne kadar oğlum diyor, baba diyor  1 trilyon"
 
"Milliyetçi Haraket Partisi'ne 'yavru' diyor. 45yıllık parti. kendisi kısa pantolan ile gezerken bu parti milletin hizmetindeydi. Şimdi kalkmış bunun adına 'yavru  muhalefet'diyor Söylerken de 'ME-HA-PE'diyor. Yani Türkçeyi'de alfabeyi de sulandırıyor. Mehter marşıyla geldin, İzmir marşıyla gideceksin.
 
"Sayın Davutoğlu, sen gitde sarayda ki ağabeyin gelsin. Karşımıza 17-25 Erdoğan çıksın" 
 
7 Haziran da yapılan milletvekili seçimleri için düzenlenen mitiniglerde yukarıda ki ifadelerden daha ağırlarını kullanan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin AKP'nin TBMM başkan adayı İsmet Yılmaz'a 4, CHP TBMM başkan adayı Deniz Baykal'a ise 40 dakika ayırması, biz de AKP saltanatının bitmek üzere olduğu intibaını uyandırmıştı.
 
TBMM başkan adaylarına bu tavrı gösteren Devlet Bahçeli'nin bir gün sonra "HDP Deniz Baykal'ı desteklediğini açıklarsa, biz Baykal'a oy vermeyiz" sözleri, muhalefet kanadında duş etkisi yaratırken,AKP'nin rahat bir nefes almasını sağlamıştı.
 
Bahçeli'nin, HDP-AKP-PKK üçgeninde yürütülen açılım aldatmacasının dimdik karşısında durmasını, dün nasıl alkışladıysam, bugün de 'HDP Deniz Baykal'ı desteklediğini açıklarsa, biz Baykal'a oy vermeyiz' sözünü de şiddetle eleştiriyorum.
 
Neden mi?
 
1- 'HDP Deniz Baykal'ı desteklediğini açıklarsa, biz Baykal'a oy vermeyiz sözü, HDP ile aynı çatı altında oturmaya tezat teşkil ediyor. Bu sözü kullandıktan sonra "Biz HDP ile TBMM çatısı altında olmayı zul kabul ediyoruz." demeniz gerekmiyor mu?
 
2- Yada tam tersi bir durum olsaydı."HDP biz İhsanoğlu'nu destekleme kararı aldık" deseydi, Bahçeli "HDP destekliyorsa, biz de İhsanoğlu'nu adaylıktan çekiyoruz" deme cesaretini gösterecek miydi?
 
3- 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet iddialarına adları karışan eski bakanların Yüce Divana gönderilmesi için TBMM'de yapılan oylamada HDP ile beraber MHP evet oyu kullanmadı mı? Madem HDP'nin kararlarına bu kadar karşısınız, o zaman neden "Adları yolsuzluğa karışan bakanların Yüce Divan'a gönderilmesi için HDP evet oyu kullanırsa, biz de hayır oyu kullanırız" demediniz.
 
4- Bakanlar hakkında verilen gensorulara neden HDP ile beraber EVET oyu verdiniz?
 
5- Sizin hazırladınız,kanunlara ve meclis araştırma isteklerinize HDP nin destek vermesini neden kabullendiniz?
 
6- Böylesine karşı olduğunuz kişiler ile TBMM'de neden tokalaşıp hasbihal ediyorsunuz.?
 
7- Yaklaşık 3 yıldır her Allahın günü, "Hırsızlar, rüşvetçiler, ahlaksızlar, hainler" diyerek ağır ithamlarda bulunduğunuz kişilerin yolunu, ince bir ayak oyunu ile açmanızın sizin için hangi anlama geldiğini ya da geleceğini bilmiyor musunuz? Birileri çıkıpta "Sizin bunlar ile ne ortaklığınız vardı" diye sormayacaklar mı?
 
8- "Biz tarafsız kaldık. Kim seçilirse seçilsin" demekle, 3 tur 258 Milletvekilinin desteğini alan AKP adayına 4. turda oy vermek arasında ne fark vardır?
 
9- "MHP HDP ile birlikte hareket ediyor" dedirtmemek için takındığınız bu tavır, "MHP, AKP'nin koltuk değneği, AKP ne zaman sıkışsa MHP yardımına koşuyor" düşüncesinden daha mı mantıklı geliyor?
 
10- Bugünden sonra "Erdoğan'ın eli meclisin üzerinde, TBMM Başkanı Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda hareket ediyor" diyebilecek misiniz? Ya da meclis başkanı tarafsız davranmaz, AKP nin çıkarları doğrultusunda hareket ederse, onu eleştirme hakkını kendinizde bulabilecek misiniz?
 
11- Madem 4. oylamada tarafsız kalarak AKP adayının seçilmesinin önünü açacaktınız, o zaman neden İsmet Yılmaz ile dört, Deniz Baykal ile kırk dakika görüşme zahmetinde bulundunuz. Deniz Baykal'a kusura bakma, biz dördüncü turda tarafsız kalacağız. Sen kazanamazsın bu nedenle zahmet edip buraya kadar gelme" demediniz.
 
Şimdi birçok kişi,"Devlet Bahçeli tarafsız durarak omurgalı davrandı" diyebilir. Hatta bütün kırmızı çizgileri bir tarafa bırakarak AKP ile koalisyonda kurabilir. 
 
Bu saatten sonra Bahçeli'nin vereceği kararların hiç biri beni şaşırtmaz. Ama olası bir erken seçimde Devlet Bahçeli'nin çok şaşıracağına eminim.
 


01 Temmuz 2015 Çarşamba 22:29
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

16 bin 629 öğrenci tarım işçisi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM İnsan Haklarını

İşçiler ürettikleri değerden pay alamıyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın

AKP'li başkanın paylaşımı tepki çekti

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit'in vefatı ile ilgili bir

Son 29 yılın en işlevsiz Meclis’i

Ülke, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte Erdoğan'ın kararnameleri ile yönetilirken etkisi

Kur'an kursu öğreticilerine adaletsizlik yapılıyor

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Libya'daki

Gökçek'te inanılmaz 29 Ekim harcaması

Görevinden istifa ettirilen Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankara’daki ‘29 Ekim fener alayı’ için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL