22 Ekim 2020 Perşembe

Ortak olan neyimiz var?

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

Toplum içinde kendini göstermek isteyen, ya da diğer bir tabirle, toplumun kendisine saygı duymasını sağlamaya çalışan beyni küçük zekası kıt, insan türleri var.

 
Bu türlerin içinde "Ben bir bakışta adamın ne mal olduğunu anlarım" diyen ve bu yeteneği ile övünen tiplerde oldukça fazla var. 
 
Gerçekten bu tiplerin ilk defa karşılaştıkları kişilere baktıkları zaman, onların karekterini çözebilmeleri mümkün mü?
 
Mesela;15 Yıllık karısının yüzündeki sinsi gülümsemeyi analiz ederek ne mal olduğunu anlayamayan ve yıllardır kendisine taktırdığı boynuzları aynaya baktığı zaman farkedemeyen bir gerzeğin, karşısındaki kişinin bir bakışta karekterini anlayabilmesi için, önce karısının yüzündeki şeytani gülümsemeyi, sonrada yıllardır kendisine taktırdığı boynuzları görmesi gerekiyor. Kendi alnındaki karayı göremeyen birinin, başkasının anlındaki karayı görmesi elbette mümkün değil. 
 
Bir kişinin karekterini, suratına bakarak analiz edebilmek için,ya o kişinin alnında "BEN MALIM" diye yazması gerekir, yada hayatının alnına satır satır işlenmesi. Ben bu güne kadar, ne alnında  "MAL" damgası yazan birini gördüm, nede hayatını suratına dövme olarak işleteni.
 
İki kelimeyi bir araya getirerek konuşmayı beceremeyen, ama cepleri biraz para görünce kasım kasım kasılarak yürüyen gerzeklerde toplumda az değil.
 
Mesela; Kazanova (zampara, hovarda) olduklarını iddia eden, dili dönmez, sözü dinlenmez, suratı kayık, ya da ahı gitmiş vahı kalmış olan tipler var. Doğal olarak bu tipleri mesken tutan, para avcısı sosyetik ve güzel hatunlarda.
 
Ceplerinde ki para ile kazanovalığa soyunan çevresindeki cebi delik insanlara "Alçak dağları ben yarattım, yükseklere imza attım" tripleriyle bakan bu embesiller bilmezlerki, kazanova olan kendileri değil, ceplerindeki para. Sosyatik ve güzel hatunların hayranlığıda onlara değil, harcayacakları paralara. 
 
Ve yine bilmezler ki, ceplerinde para suyunu çektiğinde, kaznovalıkta bitecek. İtibar yerlerde sürünecek, saygı sevgi tatile çıkacak. 
 
Dün "Aman efendim, canım efendim" diyerek etrafında pervane gibi dönenler, bugün onları gördüklerinde kıçlarını dönecek, belkide en ağır küfürleri edecekler. Beraber olabilmek için ,ayaklarının altına milyonlar serdikleri hatunlar ise, yeni para babalarının kollarında para dolu ufuklara doğru yelken açacaklar.
 
Aslında bu konudaki sözüm sadece kazanova geçinen para babalarına değil. 
 
Siyasetten anlamayan, matematiktan çakmayan, genel kültürün ne anlama geldiğini bilmeyen, sadece "Kem küm" kelimeleri ile bulundukları toplum üzerinde hakimiyet kurmaya, cebindeki üç kuruş para ile, kendilerinden daha bilgili görgülü olanları ise bulundukları toplumdan soyutlamaya çalışan embesillerde var.
 
Bu tipler, sosyete içinde pek bulunmazlar. Genellikle varoş tabir ettiğimiz kenar semtlerde borularını öttürmeye, küçük sivil toplum kuruluşlarını mekan tutmaya çalışır, ceplerindeki üç kuruş para ile kendilerini bulunmaz hint kumaşı sanırlar.
 
Her konuda övünmeyi, çevrelerinde bulunanlara akıl vermeyi, dedikodu yapmayı,"Benim şunum var. bunum var" diyerek hava atmayı, sıkıştıkları zaman da dinden, imandan, ahlaktan bahsetmeyı severler. 
 
Ha birde parası olanların etrafında pervane gibi dönmeyi adamlık sanan yalamuklar var. Bunlar da toplumun içine yerleşmiş en tehlikeli kişiler.
 
En ufak menfaatlerine dokunulduğunda kıyameti kopartan, sözde dostlarıda unutmamak gerekiyor.
 
Bu tipler, soğuk savaş dönemlerinde, Amerika Birleşik devletleri'nin ve Rusya'nın içinde ki uyuyan ajanlara benzer. Seninle kırk yıl 'Can ciğer kuzu sarması' gibi dostluk içinde yaşar. Kimi zaman sırdaşın olur, kimi zaman, koltuk değneğin, kimi zaman ise gözün kulağın. Taki bir hatasını söyleyene, ya da küçük bir menfaatine dokunana kadar. 
 
Senin için önemsenmeyecek ya da incir çekirdeğini doldurmayacak türdeki bu yaklaşım, onun için, içine düştüğü bir volkan, olur. Biranda herşeyi ters düz yapar. saldırıya geçer. Kırk yıldır içinde sakladığı canavarı dışarıya salar. İşte o zaman, aradan kırk yıl geçmiş olsada onu yeterince tanımadığını, gerçek karekterini öğrenemediğini anlarsın.
 
"Çevrende sana sadece ben itibar gösteriyorum" "Ben şuyum, ben buyum, sen nesin? " kelimeleri arka arkaya sıralanır. kırk yıldır süren dostluk, kırk saatte, yada kırk dakikada değil, kırk saniyede biter. Dostluk bitmesine biterde, gerçek dost bildiğin kişinin fısıltıları bitmez.
 
Evet her insanın karekteri değişiktir. Ne benim karekterim sizinkine, nede sizin karekteriniz bana benzer. Karekterlerimiz bir birine benzemesede, ortak bir özelliğimiz var. O da 'İNSAN' olmak.
 
 


02 Ocak 2016 Cumartesi 23:05
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı 2021 yılı bütçesini sundu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe

İmamoğlu'ndan 'yeni taksi' sorusuna yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin, “İBB’nin yeni taksi uygulamasına yönelik Taksiciler Esnaf

AKP'li vekiller çileden çıktı !

CHP Milletvekili Veli Ağbaba meclis genel kurulunda yaptığı konuşma ile Türkiye'nin ekonomik boyutlarını

HDP, legalite ile illegalite arasında durmaktan vazgeçmeli

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Biz Türkiye'yiz Tayyip Erdoğan sen kimsin?

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baş, askıda ekmek kampanyasına

Sarayın demiryolu politikası raydan çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Türkiye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL