21 Ocak 2021 Perşembe

Muhalefet seçimi nasıl kazanır?

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Efendim, AKP vekil aday adayları için ‘seçmeni ve seçimi kazanma’ tüyoları hazırlamış. 13 maddelik kılavuzda, öneriler tek tek açıklanmış. Bu tüyoların içinde örnek alınacaklarda var, gülüp geçilecekler de.

 

Aslında seçim kazanmak için 13 madde halinde milletvekili adaylarına tavsiyede bulunmak yerine, AKP sever sandık başkanlarına, AKP'li sandık müşahitlerine, AKP'nin alt yönetim tabanında yer alanlara ve AKP'den gelecek her isteği emir telakki eden bürokratlara, bir iki tane görev vermeleri dahi seçimleri kazanmaları, seçim bittikten sonra da  "Yine halkın % 50 oyunu aldık" diyerek caka satmaları için yeterli olurdu.

Aslında bugünkü konumuz,  muhalefetin 7 Haziran seçimlerini kazanmak için alacağı tedbirlerle ilgiliydi. Ama AKP'nin 13 maddelik seçim kazanma tüyolarını görünce, kısada olsa bu tüyolara  değinmeden yapamadım. Çünkü iki konuda birbiriyle oldukça ilişkiliydi.

Şimdi gelelim asıl konumuza, Muhalefetin seçimleri kazanmak için alacağı tedbirlere ve bu tedbirleri nasıl uygulayacağına.
 
1- Kedilerin elektrik trafolarına girerek elektrik arızalarına sebep vermemeleri için, bütün elektrik trafolarının etrafına ikişer sıra dikenli tel çekilecek, iki dikenli telin arasına da mayın döşenecek.

2- Kedilerin çevre binaların üzerinden atlayarak çatıdan trafo binalarına girmemeleri için, trafo binalarının çatıları gres yağı ile yağlanacak, binaların iç kısmına da "boa" yılanları konulacaktır.

3- AKP'li müşahitlerin ayaklarına elektronik çipler takılacak, oy sayımı sırasında sandıklara 10 metreden fazla yaklaşmaları engellenecektir.

4- Sandık kurulu başkanlarının sağa sola oy kaydırmamaları için, özel tutanaklar hazırlanacak, sandık başkanı bir partinin oyunu başka partiye kaydırırsa tutak "İmdat sandık başkanı kaydırı gubbak yaptı" diyerek çığlık atacak

5- Bazı uyanıkların oy sayım sırasında sandıkları kaçırmaması için, sandıklar ya üzerinde bulundukları masalara bağlanacak, yada konuldukları odanın en uygun duvarına monte edilecek. 

Özellikle muhalefetin yüksek oy aldığı bölgelerdeki sandıkları korumak için, sandıkların yanında muhalefetin onaylayacağı, karate ve boks bilen, silah kullanmakta uzman olan güvenlikçi bulundurulacak

6- Oyların konulduğu torbalara özel kilitler takılacak, kaç parti seçimlere katıldıysa kilitlerde o kadar açma yeri olacak. Ve o kilide ait anahtarlarda seçime katılan partilerin görevlilerine verilecek. Torbaların kilitleri bütün partilerin anahtarları takılmadan ve "bir, iki, üç" komutuyla aynı anda çevrilmeden açılmayacak.

7- Sayılmış oyların ve oy sayım tutanaklarının konulduğu torba bütün parti görevlilerinin katılımıyla İzmir Marşı eşliğinde seçim kuruluna götürülecek ve Mehter Marşı eşliğinde seçim kuruluna teslim edilecek.

8- Elektrik trafolarından il ve ilçe seçim kurullarına kadar gelen bütün elektrik direklerinin yanına, elektrik hatlarının yer altından geldiği bölgelerde ise logar kapaklarının başına birer tane nöbetçi dikilecek. "Elektrik direklerine yıldırım çarptı" "Elektrik kablolarını lağım fareleri kemirdi" türünden bahanelerle elektrik kesilmelerine engel olunacak.

9- İl ve ilçe seçim kurullarında oyların yer değiştirmemesi için, sandık başkanları tarafından getirilen bütün oy torbaları aynı odaya konacak. Odaya yerleştirilecek kameralarla bütün siyasi partilerin oy torbalarını saniye saniye izlemelerine olanak sağlanacak. Ayrıca bu odalara konulacak kameraların her hangi bir nedenle (yok parazit yaptı, yok kameralara gelen elektrikler kesildi, yok kameralar Çin malıymış gibi yalanlarla) top yekun arıza yapmaları durumunda, içeriye girişleri ihbar edecek alarm düzeneği kurulacak. 

Tüm bu teknolojik tedbirler yeterli görülmezse, içeriye gizlice girecek olanların ayak izleri belli olsun diye, torbaların konulduğu odanın zemini toz kireçle kaplanacak, giriş kapısının kilidine ve açma koluna elektrik verilecek

10- Seçim kurullarının kullanmış oldukları bütün bilgisayar ve programlara yurt dışından getirilecek bağımsız kuruluşlar tarafından özel format atılacak, Oy sayım tutanakları girilmeden önce bazı uyanıklar tarafından bilgisayar hafızalarına oy girilmişse bu oyların silinmeleri sağlanacak. Tutanaklardaki rakamlar, "alevera, dalevera" olmasın diye elle bilgisayarlara kaydedilmeyecek, oy sayım tutanakları makineye okutularak, oyların program hafızasına kaydedilmesi sağlanacak. Bu işlemler yapılırken seçime katılan bütün partilerin müşahitleri orada hazır bulunacak.

11- Bütün sandıklar sayılmadan ve oyların tamamı toplanmadan, yazılı ve görsel basına, şurada şu parti, şu kadar önde, burada bu parti, bu kadar önde açıklaması yapılmayacak. Cinlerin oy işine karışması ve oyların hokus fokus yöntemiyle oyların parti değiştirmesi önlenecek

Ben bu yıl yapılacak olan seçimlerde muhalefetin alması gereken tedbirleri sıraladım. Bu tedbirleri alıp almamak onların bileceği iş.Alırlarsa seçimlerden sonra, "Seçimlerde hile yapıldı" diye kafa şişirmezler. Almazlarsa boşuna zahmet edipte seçimlere katılmasınlar. Çünkü iktidarın % 10 oyu peşin, kalanı da seçim sırasında sandığa girecek.

% 10 benim düşüncem değil. ABD'li bir yetkilinin sözü. "Her seçim döneminde, iktidar partisi oy işlemi başlamadan önce sisteme % 10 oyu ekler"


18 Şubat 2015 Çarşamba 19:41
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Hiçbir vatandaşımız sokakta kalmasın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, soğuk kış günlerini sokakta geçirmemeleri için korumaya alınan evsiz

CHP işkence raporunu açıkladı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili

Kurban Bayramı'ndan bu yana et yememiş

Pazar artıklarından beslendiğini söyleyen emekli bir vatandaş, İYİ Parti lideri Akşener’e şu sözlerle dert

Emine Erdoğan kitap tanıtımına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 24 Ocak Dünya Afrika ve Afro-Kökenli Kültür Günü

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL