29 Ocak 2020 Çarşamba

MHP'nin içinde ki kırmızı çizgiler

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 7 Haziran seçimlerinden önce kırmızı çizgilerini belirleyen ve 7 Haziran seçimlerinden sonra da bu çizgilerden kesinlikle taviz vermeyeceğini defalarca dile getiren MHP'nin, parti içinde ki kırmızı çizgileri ise kişiye göre oldukça değişken bir hal alıyor.

 
Kişiye göre değişkenlik gösterse de, parti yönetimi " MHP'nin içinde demokrasi var." dese de parti içinde meydana gelen dalgalanmalar ve aniden gelişen yaptırımlar, MHP'nin kendi içinde de dört tane kırmızı çizgisi olduğunu açıkça gösteriyor
 
*Medyatik olmayacak, 'Ben Genel Başkan'dan daha güçlüyüm' imajı yaratmayacaksın
*Kayıtsız şartsız parti yönetiminin isteklerini yerine getireceksin.
*Genel Başkan'ı gölgeleyecek hareketlerde ve atılımlar da bulunmayacaksın
* Hiçbir makam için aday olduğunu açıklamayacaksın. Şayet Genel Başkan aday gösterirse lütfedip kabul edeceksin.
 
Dikkat ederseniz, bu kırmızı çizgilerin neredeyse tamamı Genel Başkan'la ilgili. İşte bu kırmızı çizgiler nedeniyle ne parti içindekiler Genel Başkan'ı eleştirebiliyor, nede onun haberi olmadan medyanın önüne çıkarak siyaset konusunda ahkam kesebiliyor. 
 
İşte size değişkenlikten bir örnek. MHP Meclis Başkanvekili Meral Akşener medyatik olduğu için Devlet Bahçeli tarafından yeniden Meclis Başkanvekilliğine aday gösterilmedi. Neden aday gösterilmediğini de  Devlet Bahçeli şu sözlerle açıklamıştı "O twitter'daki isimler şansını kaybedenlerdir. Öyle şey olmaz. Ben bu kadar net ifade ediyorum. MHP'de baştan sona hep Meral Akşener, Meral Akşener vardır demek edepsizliktir, partiye hakarettir. Şimdi 53’tük 80 olduk. Kim bilir içlerinde ne cevherler var. Zannediyorum başkanvekilliğini de kaybetti.
 
Devlet Bahçeli yaptığı bu açıklama ile sadece Meral Akşenener'e değil, MHP içinde siyaset yapan bütün politikacılara "Sakın medyatik olmayın ve toplum tarafından desteklenir hale gelmeyin. Toplum tarafından desteklenir hale gelirseniz kafanızı kopartırım"  diyerek tehdit vari bir uslub kullanıyor
 
İyi de MHP'nin içinde Meral Akşener'den daha medyatik olan ve seks kaseti skandalları sırasında MHP Genel Başkanlığı için adı ön plana çıkartılan Oktay Vural var. Ama onunla ilgili bir yaptırım olmadığı gibi, Devlet Bahçeli'nin ona karşı takındığı bir tavırda yok.
 
Neden?
 
Nedeni oldukça basit. Oktay Vural dürüst bir politikacı ve iyi bir hatip olmasına rağmen, MHP Genel Başkanlığına adaylığını koyduğu zaman kendisini destekleyecek güçlü bir alt yapıya sahip değil. Ama Meral Akşener Milliyetçi ve Ülkücü camia tarafından sevilen ve saygı duyulan bir politikacı. Alt yapısı da Devlet Bahçeli'yi korkutacak kadar güçlü ve sağlam. İşte bu nedenden dolayı Akşener pasifize edilmeye çalışılıyor. 
 
Bu günden sonra en ufak bir hatasında, Meral Akşener'in MHP'den ihraç edilmesi için disiplin kuruluna gönderileceğine ve ihraç edileceğine emin olabilirsiniz.
 
Bu yazımı okurken MHP eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan'ın da medyatik olduğu için devre dışı bırakıldığını düşünebilirsiniz.
 
Evet Sinan Oğan son zamanlarda, TV kanallarında fazlaca boy göstermeye hızlı bir şekilde de popüler olmaya başlamıştı. Ama Sinan Oğan'ın ipinin çekilmesinin ne bunlarla, ne de MHP'nin kendi içindeki kırmızı çizgileriyle ilgisi var. 
 
MHP Genel Başkanlığı için MHP örgütleriyle gizli toplantılar yaptığı bu nedenle aday gösterilmediği iddia edilse de, esas iddia gündemi sarsacak kadar önemli.
 
İddiaya göre, Devlet Bahçeli'nin elinde Sinan Oğan ile ilgili bir dosya, bu dosyanın içeriğinde de, Sinan oğan'ın MİT Müsteşarı hakan Fidan ve İran'la olan ilişkilerini gösteren belgeler varmış.
 
Ve yine iddiaya göre devlet Bahçeli Sinan Oğan'a "Elimizde senin Hakan Fidan ve İran'la olan ilişkilerini gösteren belgeler var.Sakın aday olma." diye uyarıda bulunmuş.
 
Büyük bir ihtimallede Oğan, bu sert uyarıdan sonra 7 Haziran seçimleri için adaylığını koymadı.
 
Sinan Oğan'ı sadece milletvekilliğinden ıskartaya çıkartmakla yetinmeyen MHP Genel Merkezi, 7 Haziran seçimlerinden hemen sonra,kesin ihraç istemiyle de disiplin kuruluna gönderdi. Iğdır İl Disiplin kurulu, bu isteğe karşı çıkınca da, genel merkezin hışmına uğradı.
 
Şimdi biraz beyin jimnastiği yapın. Sinan Oğan'ın siyaset sahnesinden tamamen silinmek istemesinin nedeni, sadece medyatik olması, ya da Genel Başkanlığa aday olmak için gizli lobi faliyetinde bulunması olabilir mi?
 
Açık yüreklilikle söylemek gerekirse bence olmaz.


15 Temmuz 2015 Çarşamba 00:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

21 bin çocuk koruma altında

Başta Rabia Naz Vatan olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması amacıyla kurulan Meclis

Trump Orta Doğu'yu kana boğmaya çalışıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun 28 Ocak 2020

Büyük Birlik Partisi 27 yaşında

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberinde bulunan Divan ve MKYK/MDK üyeleri /il ve ilçe

Gizemli Virüs Corona hakkında bilinmeyenler

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılmaya başlayan yeni Corona virüs tüm dünyanın teyakkuza

Kızılay Başkanı 'Andımız'la dalga geçmiş

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın Andımız'ın kaldırılması için paylaştığı karikatür tepkiye neden oldu.

Bedri Gencer'in skandal paylaşımı Meclis gündeminde

Yıldız Teknik Üniversitesi profesörü Bedri Gencer, Elazığ’da meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL