TSK Mehmetçik Vakfı

15 Aralık 2018 Cumartesi

MHP son durakta

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 MHP içindeki muhalefeti "Dedikoduyu meslek edinmiş, fitneye zihnini karıştırmış,dış mahvillerde kurgulanmış, algı ve bayat siyaset operasyonları" olarak niteleyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin muhalefeti eleştirmeden önce 18 yıllık genel başkanlık döneminde MHP'ye neler kazadırdığını ve neler kaybettirdiğini irdelemesi gerekir.

 
Bir siyasi partinin başarısı, aldığı oy ve çıkardığı milletvekili sayısına göre ölçülürken Devlet Bahçeli'nin "başarılı oluyoruz, Türk siyesetine yön veriyoruz" tarzında yaklaşımları havanda su dövmekten ileri gitmiyor.
 
Toplumda yer edinmiş, tabanı ve güçlü siyasetçi kadrosu olan bir siyasi parti, katıldığı seçimlerde, başarı sağlayamıyor ve hızla kan kaybediyorsa, bunun suçunu dış mihraklarda değil parti içinde araması ve bedelinide ödemesi gerekiyor.
 
2013 yılından sonra AKP'de saplantı haline gelen "Paralel yapı" senaryosunu, başarısız seçimlerden sonra MHP yönetimide sıkça kullanmaya, bunu bir can simidi, başka bir deyişlede, yönetime isyan bayrağı açanları boğma ipi olarak kullanmaya başladı.
 
"Paralel yapı MHP'yi ele geçirmeye çalışıyor" "Falanca muhalif, paralelcilerle görüşüyor" sözleriyle muhalefet kanadını boğmaya çalışmanın, MHP'ye değil AKP'ye yaradığını, beş yaşındaki çocuk dahi bilir. Ama her nedense MHP üst yönetimi, bunu bilmek yerine, "Muhalefeti paralelci ilan edersem onlardan kurtulurum" mantığı ile hareket etmeyi tercih ediyor.
 
Bu kadar tepkiye ve oy kaybına rağmen üst yönetimin, muhalefete karşı çıkmasının ve kongre istememesinin yığınla nedeni var. Ama en önemli neden "Kaybetme korkusu" "Yıllardır süren bir saltanatın son bulma korkusu" "Ceylan derisi koltuklara veda etme korkusu"
 
Olağanüstü bir kongreye neden soğuk baktıklarını ve muhalefeti neden ezmeye çalıştıklarını anlamak için, MHP üst yönetiminde kimlerin olduğuna ve kaç yıldır ceylan derisi koltuklarda oturduklarınada göz atmakta fayda var.
 
Devlet BAHÇELİ           : 21, 23, 24, 25. dönemler
A. Kenan TANRIKULU  : 21, 23, 24, 25.     "
Atilla KAYA                    :       23, 24, 25.     "
Celal ADAN                   : 21, 23, 24, 25.     "
E. Semih YALÇIN          .       23, 24, 25.     "
Emin Haluk AYHAN               23, 24, 25      "
İsmet BÜYÜKATAMAN  .       23, 24, 25.     "
Mehmet GÜNAL            :       23, 24, 25.     "
Şefkat ÇETİN                 : 21, 23, 24, 25.     "
Mehmet ŞANDIR           :  21, 23, 24           "
Sadir DURMAZ                             24, 25.    "
Ruhsar DEMİREL          :              24, 25.    "
 
NOT: 2015 yılında iki milletvekili seçimi olduğundan ben sadece, 2015 yılına ait bir seçimi dikkate aldım (26. dönemi yazmadım)
 
Sadece parti yönetiminde değil, milletvekilleri arasında da defalarca, milletvekili seçilmiş olanlar var. Mesala Oktay VURAL 21-23-24-25. dönemler, Muharrem VARLI 23-24-25. dönemler.
 
MHP yöneticilerinin seçilme dönemlerini okuyan bir çok kişinin, MHP üst yönetimini savunmak amacıyla "Yahu AKP'de dört dönemdir, milletvekili seçilenler,hatta bunların arasında başka partilerde yıllarca milletvekilliği yapmış olanlar da var. Sen kalkmış 3-4 dönem milletvekili seçilmiş olan MHP'li vekilleri eleştiriyorsun" diyeceğine eminim.
 
Başarının devamlılığı, başarısızlığın ise devamsızlığı getirdiğini hatırlatmakta fayda var.
 
MHP'nin şuanda bıçak sırtında yürüdüğünü, yeni bir yapılanmaya gidilmediği taktirde, olası bir erken seçimde, barajın altında kalacağını hatta partinin ikiye bölüneceğini, sadece ben söylemiyorum. Yıllarca MHP'ye gönül vermiş, bütün başarısızlıklara rağmen, bağırlarına taş basarak seçim sandığına koşmuş, binlerce MHP'li söylüyor. Ama bu söylenenleri MHP üst yönetimi duymamazlıktan geliyor. Yapıştıkları ceylan derisi koltukları kaybetmemek içinde, AKP'nin söylemleriyle muhalefeti karalamaya çalışıyor.
 
Seçimlerde ortalarda görünmeyen bir takım kişiler de "Aman Devlet Bahçeli gitmesin, aman partinin yönetimi değişmesin, gelecek seçimde bende ceylan derisi koltuklarda oturayım" düşüncesi ile, Devlet Bahçeli'ye destek arama turlarına çıktılar. Bu turları genel seçimlerde yapmış olsalardı, MHP beş ay gibi kısa bir zaman dilimi içinde 2 milyondan fazla oy kaybetmezdi
 
MHP şuanda uzatmaları oynuyor. Ya galibiyet ve başarı için kadrolar değişecek, ya da seçmenlerin göstereceği kırmızı kartla bir alt kümeye, yani barajın altına gönderilecek. Son zamanlarda milliyetçiliğe oynamaya başlayan AKP'de MHP'nin yok oluşunu davul zurna ile kutlayacak.


06 Nisan 2016 Çarşamba 00:36
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP’de 2 il için aday telaşı

MHP ile ittifak görüşmeleri nedeniyle Muğla ve Aydın’da aday belirleme çalışmalarını yavaşlatan AKP’yi,

Balkan ülkelerinde ki Türkleri bir birine düşürdünüz

2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında parti gurubu adına konuşan CHP milletvekili Yüksel Özkan, AKP'nin

Eski Bakan Meclis'i karıştırdı

2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında tren kazaları ile ilgili eleştirilere cevap vermek için söz alan

Varlık fonu borçlanma fonuna döndü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, PTT’nin Hazine’ye ait hisselerin Varlık Fonuna devrinin, Fonun

Türkiye, Çin'in asimilasyon politikalarına sessiz

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Dünyanın neresinde olursa olsun, bütün soydaşlarımızın

İçeride de provokasyon söz konusu olabilir

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, siyasi çözümün olmadığı Suriye denkleminin Türkiye'ye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL