25 Ocak 2021 Pazartesi

Lavuklar firarda !

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Bingöl M Tipi Cezaevi'nden tünel kazarak önceki gün firar eden 18 kişiden 17'sinin toplu halde yakalanmış olması bana oldukça garip ve anlamsız geldi. 

 
Bu olay İki gündür inanılmaz şekilde aklımı kurcalıyor. Ben mi, şeytanca bir düşünce içine giriyorum, yoksa bu olayın sonuç bölümümü beni şeytanca bir düşünceye mi sevkediyor? Hala anlamış değilim
 
Bir yıl boyunca çalışıp çabalayacak, gece gündüz demeden kazdığın tunelden firar edecek, sonra da firarın üzerinden 24 saat geçmeden kuyruğu güvenlik güçlerine kaptıracaksın. İşte buraya aklım takılı kalıyor. Bu yakalanış şekline bir ad veremiyorum.
 
"Yakalandılar" diyorum olmuyor. "Tuzağa düştüler" diyorum olmuyor. "Sürü psikolojisi ile hareket ettkleri için ele geçirildiler" diyorum yine olmuyor. 

Düşünmeye, düşünürkende ipe sapa gelmez şekilde tezler üretmeye devam ediyorum;
 
Güvenlik güçlerinin bu kişileri bir arada yakalamaları için firari PKK'lı teröristlerin "Sürü Psikolojisi" ile hareket etmesi gerekiyor. Ama  hazırlanan planı en ince detayına kadar uygulayan bir gurup için, böyle bir saflık mümkün değil.
 
Bunun saflık olmadığına göz atmadan önce Sürü psikoloji ne demektir ona bakalım
 
Toplumda birçok insanın yakından tanıdığı kavramdır “ sürü psikolojisi"
 
Bu, duygu güvenci ve ayak uydurmayı ifade ediyor aslında. Toplum içindeki bireylerin, kendi akıllarını kullanmadan, diğer deyimle kullanmaya gerek duymadan yaptıkları bir ayak uyduruş şeklidir.
 
İngiliz bilim adamları bundan seneler önce bir araştırma yapıyor. Topladıkları koyun sürülerini bir mekana hapsedip, üzerlerinde deney yapıyorlar. Aralarından seçtikleri 10 koyunu diğer sürü içinden ayırıp tek yöne dönmelerini sağlıyorlar. Kalan diğer koyunlar sürü halinde, baştaki 10 farklı koyuna ayak uydurmaya başlıyor. Döndüğü yerin doğruluğu ya da yanlışlığının bir önemi olmadan, kendi fikirlerini önemsemeden topluluğa ayak uydurarak bu eylemi gerçekleştiriyorlar. Bu da meydana sürü potansiyelinde canlıların akıllarını kullanmadan çevreye bil fiil uyum sağladıklarını gösteriyor. Bu deney canlıların ayak uydurma girişimlerini ispatlayan, doğru bir analizdir.
 
Bu psikoloji, insanın kendini kullanma yetisinden uzak bir davranış biçimidir. Kişi bu seçimde “ sürüden ayrılanı kurt kapar. ” mantığında, cesaretsizce hareket edip, kendini diğerlerine uydurma eğilimi içine girer. Bu eğilim, sürü halinde yaşayan tüm canlılarda bulunmaktadir. Koyun, kuş sürüleri de bunlara bir örnek. Göç zamanı sürü halinde göçmen kuşları hepimiz biliriz. Birinin yönü neresi ise diğerleri de onların peşinden o yöne giderler.
 
Biz insanlarda da durum aynidir: Yeşil ışığa bakmadan öndeki kişinin karşıya geçmesiyle hareketlenen kitle, insanların beraber birşeyler yapma istekleri. "Hadi gidelim"sözcüğünün altında yatan sır, maçta yapılan tezahurat, babamizin tuttugu takimi ve partiyi tutmak gibi.
Verilen örneklerin tamamı , sürü psikolojisinin halen günlük hayatımızdaki konumunu göstermektedir.
 
Yukarıda okuduğunuz gibi insanlarında belirli durumlarda Sürü Psikolojisi ile hareket ettikleri bir gerçek. Ama hapisten firar edenlerin, sürü psikolojisi ile haret etmeleri akla ve mantığa aykırı.
 
İşte nedenleri;
 
1- Toplu halde hareket etmenin yakalanmayı kolaylaştıracağını, saklambaç oynayan çocuklar dahi bilir. Bu nedenle saklanırken
başka  arkadaşlarının yanlarında saklanmalarına izin vermezler. 
 
Firar eden PKK'lıların saklambaç oynayan çocuklardan daha akılsız olduğunu düşünmek biraz saflık olur.
 
2- Firar eden PKK'lı teröristler sabah saatlerinde güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta PKK sığınaklarının bulunduğu Karacehennem Ormanları’nda toplu halde yakalanmışlar.
 
Bölgeyi iyi tanıyan PKK'lı teröristler, firar ihbarı alındığı anda güvenlik güçlerinin nereleri ablukaya alacaklarını, nereleri arayacaklarını ve hangi tarafa giderlerse güvenlik güçleri tarafından kısa sürede yakalacaklarını iyi bilirler. Bu nedenle güvenlik güçlerinin devamlı kontrolünde olan alanlardan mümkün olduğu kadar uzak durmayı tercih ederler. 
 
Cehennem Ormanları'da güvenlik güçlerinin yirmi dört saat gözlemlediği bir alan.
 
3- PKK'lı teröristlerin içeriden ve dışarıdan yardım aldıkları bir gerçek. Onlara dışardan yardım sağlayanların firardan sonra onları emniyet güçlerinin yakalıyacağı bir pozisyonda bırakmaları "Bundan sonra başınızın çaresine bakın" demeleri, yada "Biz kaçmanıza yardımcı olduk , saklanmanız bizi bağlamaz" diyerek ipe un sermeleri düşünülemez. Çünkü PKK'lı teröristler yakalandıkları anda kendilerininde okkanın altına gireceklerini iyi bilirler. 
 
Bu nedenle hemen sınır dışına kaçmaları yerine, ortalık duruluncaya kadar saklanmayı tercih ederler.
 
4- Dünya'da toplu halde hapisten firar edenlerin, toplu halde yakalandığı başka bir vaka yok. 
 
Toplu halde firar edenler, güvenlik güçlerinin işini zorlaştırmak için dağılır, değişik yönlere giderek saklanmayı tercih ederler. Dağılıp saklandıkları içinde, kolay kolay yakalanmazlar. 
 
Bizim firari teröristler dünyada ki firar olaylarını fazla incelememiş olacaklarki, toplu halde hareket ettikleri için firarın üzerinden 24 saat geçmeden tekrar hapishanenin yolunu tutmak zorunda kaldılar.
 
Bu olaydan sonra, dünyanın en salak terörist mahkumlarına sahip olduğumuzuda öğrenmiş olduk.
 
Artık, özel güvenlikli hapishaneler yaptırmamıza, mahkumları kontrol altında tutmak içinde yüzlerce güvenlik görevlisi ile hapishaneleri ablukaya almamıza gerek yok. Kapıya bir nöbetçi yeter. 
 
Çünkü yıllarca tünel kazarak, kazdıkları tunellerden kaçmayı beceren mahkumları yakalamak, kaplumbağa yakalamaktan daha kolay.

 


27 Eylül 2013 Cuma 23:07
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • hazret

    Misafir 29 Eylül 2013 01:26 PKK ile pazarlı k sonucu teslim olmalarını neden yazmadın hazret

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Sözcü ve Cumhuriyet'e ağır hakaretler

Günlük gazetelerin birinci sayfalarını yayınlayan Albayrak Medya A.Ş.’ye ait gzt.com isimli sitede yayınlanan

Bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti 652 bin TL

CHP İstanbul milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu'nun, işsizlik sorunu ve bunun maliyetlerine

Perinçek meydanı boş bulup salladı

Partisinden istifa edenleri "FETÖ, PKK dostu" diye nitelendiren Perinçek: "Türkiye'de en çok izlenen insan benim.

Gelecek Partisi'nden Soylu'ya zor sorular

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Gözel, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı

İlk millî Arkeoloji Enstitüsü kuruluyor

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı çatısı altında hizmet verecek Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras

Vatan Partisi'nde üst düzey istifa depremi

Doğu Perinçek’in Genel Başkanı olduğu Vatan Partisi’nde, partinin önde gelen isimlerinden Mehmet Bedri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL