27 Ekim 2020 Salı

Kur'an da sağcılık, solculuk var mı?

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 İslamiyet'in doğuşu sırasında toplumun inanlar ve inanmayanlar diye, yada Allah'a inanlar ve putlara inanlar diye ikiye bölündüğünü biliyorduk da, cehaletimizden ve Kur'an-ı kerim konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımızdan o dönemde toplumun sağcılar ve solcular diye ikiye bölündüğünü bilmiyorduk.

 
İslamiyetin doğuşu ve hızla yükselişi döneminde sağcılar fikrinin var olduğunu kabul etsekte, solcular fikrini kabul etmemiz mümkün değil. Çünkü bir birine tamamen zıt fikirler barındıran sağcılık ve solculuk kavramları Fransız devrimi ile ortaya çıkmıştır.
 
Aslında bu kavramların, siyasi fikirlerin ayrıştırması olarak değilde, bir oturma düzeni olarak ortaya çıktığını söylemekte fayda var.
 
Sağ ve sol isimli siyasal kavramlar, Fransız Devrimi (1789-1799) zamanında, ayrı görüşteki siyasetçilerin Fransız parlamentosunun sağında veya solunda oturmalarından esinlenilerek oluşturulmuştur; parlamento başkanının sağındaki koltuklarda oturanlar, çoğunlukla monarşist Ancien Régime destekçilerinden oluşmuştur.

 "Sağ" ve "sol" kavramlarının ete kemiğe bürünerek siyasette yerini alması ise, 20. yüzyılda başlamıştır
 
İslam aleminin bilmediği, sahih hadislerde dahi sağcılık ve solculuk kavramlarının yer almadığı, din alimlerinin, diyanet işlerinin, cami hocalarının, hatta peygamber efendimizin dahi bu konuda tek kelime etmediği sağcılık ve solculuk kavramları nasıl olmuşta Kur'an-ı Kerim'e girmiş.
 
Gerçekten Kuran'da bu kavramlar yer alıyorsa, bu ifadeler sonradan Kuran'a kaydedilmiş demektir ki, bundan sonra hiç kimse çıkıp da, "Kur'an, üzerinde tek harfi dahi değiştirilmeyen bir din kitabıdır" diyemez.
 
Hadislerin tartışıldığı, sahih hadisler, sahih olmayan hadisler diye ikiye ayrıldığı ve hadislerin güvenilir kaynaklar olduğunun bile tartışıldığı bir dönemde, Kur'an'ın içeriğinde Sağcılık ve solculuk kavramlarının olduğunu söylemek, bırakın söylemeyi ima dahi etmek, Kur'an-ı da tartışır hale getirirki, bunu dinine bağlı hiçbir Müslüman kabul etmez.
 
Ama bazı kendini bilmez densizlerin, Kuran'da olmayan şeyleri varmış gibi göstererek Allah'ın Kelamı olan Kur'an-ı Kerim'in içeriğini değiştirmeye çalışması, din üzerinden bölücülük yapmaktan başka birşey değildir.
 
“Kur'an’da sağcılar; Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak, sağcıların topluluğu uğurlu topluluk, solcu topluluk da uğursuz topluluk olarak vasıflandırılmıştır” sözlerinin yer aldığı kitap Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye ediliyor, okullara sokulmaya çalışılıyorsa. Ben de "Çocukların kafasına bu abuk subuk ifadeler hangi nedenle sokulmaya çalışılıyor ve bu kafalar İslamiyeti nereye götürmeye çalışılıyor?" diye sorarım.
 
Allah teala bu milleti sizin yalanlarınızdan ve toplumu ayrıştırmak için Kuran'ı alet ederek hazırladığınız tezgahlardan korusun


09 Mayıs 2020 Cumartesi 15:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Önce hanımefendi çantasından kurtulsun

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki

Boykota uçaklarını satarak başlasın

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransız mallarına boykot uygulanması yönündeki

Sağlık Bir-Sen soruyor: Sağlıkçılar üvey evlat mı?

Kurulduğu tarihten itibaren "Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır düsturuyla hareket eden, güçlünün

Türkiye halkı bir ekmeğe muhtaç hale geldi

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 2021 Yılı Merkezi

Komşuluğun en büyük düşmanı çıkarcılık…

Günümüzde modern şehir yaşamında komşuluk ilişkilerinin zayıfladığını belirten Psikiyatrist Prof. Dr.

Ayasofya için 1 milyon TL harcanmışmış

Vakıflar Genel Müdürlüğü, temmuz ayından camiye dönüştürülen Ayasofya’nın tuvaletlerini yenilemek için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL