21 Ocak 2021 Perşembe

Kur'an da sağcılık, solculuk var mı?

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 İslamiyet'in doğuşu sırasında toplumun inanlar ve inanmayanlar diye, yada Allah'a inanlar ve putlara inanlar diye ikiye bölündüğünü biliyorduk da, cehaletimizden ve Kur'an-ı kerim konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığımızdan o dönemde toplumun sağcılar ve solcular diye ikiye bölündüğünü bilmiyorduk.

 
İslamiyetin doğuşu ve hızla yükselişi döneminde sağcılar fikrinin var olduğunu kabul etsekte, solcular fikrini kabul etmemiz mümkün değil. Çünkü bir birine tamamen zıt fikirler barındıran sağcılık ve solculuk kavramları Fransız devrimi ile ortaya çıkmıştır.
 
Aslında bu kavramların, siyasi fikirlerin ayrıştırması olarak değilde, bir oturma düzeni olarak ortaya çıktığını söylemekte fayda var.
 
Sağ ve sol isimli siyasal kavramlar, Fransız Devrimi (1789-1799) zamanında, ayrı görüşteki siyasetçilerin Fransız parlamentosunun sağında veya solunda oturmalarından esinlenilerek oluşturulmuştur; parlamento başkanının sağındaki koltuklarda oturanlar, çoğunlukla monarşist Ancien Régime destekçilerinden oluşmuştur.

 "Sağ" ve "sol" kavramlarının ete kemiğe bürünerek siyasette yerini alması ise, 20. yüzyılda başlamıştır
 
İslam aleminin bilmediği, sahih hadislerde dahi sağcılık ve solculuk kavramlarının yer almadığı, din alimlerinin, diyanet işlerinin, cami hocalarının, hatta peygamber efendimizin dahi bu konuda tek kelime etmediği sağcılık ve solculuk kavramları nasıl olmuşta Kur'an-ı Kerim'e girmiş.
 
Gerçekten Kuran'da bu kavramlar yer alıyorsa, bu ifadeler sonradan Kuran'a kaydedilmiş demektir ki, bundan sonra hiç kimse çıkıp da, "Kur'an, üzerinde tek harfi dahi değiştirilmeyen bir din kitabıdır" diyemez.
 
Hadislerin tartışıldığı, sahih hadisler, sahih olmayan hadisler diye ikiye ayrıldığı ve hadislerin güvenilir kaynaklar olduğunun bile tartışıldığı bir dönemde, Kur'an'ın içeriğinde Sağcılık ve solculuk kavramlarının olduğunu söylemek, bırakın söylemeyi ima dahi etmek, Kur'an-ı da tartışır hale getirirki, bunu dinine bağlı hiçbir Müslüman kabul etmez.
 
Ama bazı kendini bilmez densizlerin, Kuran'da olmayan şeyleri varmış gibi göstererek Allah'ın Kelamı olan Kur'an-ı Kerim'in içeriğini değiştirmeye çalışması, din üzerinden bölücülük yapmaktan başka birşey değildir.
 
“Kur'an’da sağcılar; Allah topluluğu, solcular da şeytan topluluğu olarak, sağcıların topluluğu uğurlu topluluk, solcu topluluk da uğursuz topluluk olarak vasıflandırılmıştır” sözlerinin yer aldığı kitap Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tavsiye ediliyor, okullara sokulmaya çalışılıyorsa. Ben de "Çocukların kafasına bu abuk subuk ifadeler hangi nedenle sokulmaya çalışılıyor ve bu kafalar İslamiyeti nereye götürmeye çalışılıyor?" diye sorarım.
 
Allah teala bu milleti sizin yalanlarınızdan ve toplumu ayrıştırmak için Kuran'ı alet ederek hazırladığınız tezgahlardan korusun


09 Mayıs 2020 Cumartesi 15:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Hiçbir vatandaşımız sokakta kalmasın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, soğuk kış günlerini sokakta geçirmemeleri için korumaya alınan evsiz

CHP işkence raporunu açıkladı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili

Kurban Bayramı'ndan bu yana et yememiş

Pazar artıklarından beslendiğini söyleyen emekli bir vatandaş, İYİ Parti lideri Akşener’e şu sözlerle dert

Emine Erdoğan kitap tanıtımına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 24 Ocak Dünya Afrika ve Afro-Kökenli Kültür Günü

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL