21 Ocak 2021 Perşembe

Kıytırıktan senaryolar

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

İktidar partisinin yaptığı hataları örtme çabaları konusunda, Türk seçmeninin eline kimlerin su dökemeyeceğini anlamak için günlerce kafa patlatmaya, yada binlerce kişiyi kapsayacak anket hazırlamaya gerek yok.
 
Toplu taşıma araçlarında, kahvehanelerde, hatta hastahanelerin bekleme salonlarında değişik yüzlerce aklama senaryosunu dinlemeniz ve "Bunlar gerçek olabilir mi?" diye düşüncelere dalmanız mümkün.
 
Ben AKP seçmenlerinin , son zamanlarda oldukça popiler bir hale getirdikleri ve bunu dinliyenlerinde "Yok ya, gerçekten mi?" diyerek  hayretler içinde kaldıkları bir senaryodan bahsetmek istiyorum.
 
Adı üstünde anlatacağım bir senaryo. Bu senaryoya inanıp inanmamakta size kalmış.
 
Efendim PKK'nın açılım sürecinde Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun bazı şehirlerini silah deposu haline getirdiğini ve dağlarda saklanmış bulunan yüzlerce eli kanlı katilinde bu şehirlere yerleşerek alan hakimiyeti kurmaya çalıştığını bilmeyen yok.
 
Hatta AKP'li bazı hükümet üyelerinin ve AKP yöneticilerinin, açılım süreci bozulmasın diye, PKK'nın şehirlere silah stoklamasına ve militanların şehirlere yerleşmesine göz yumduklarını konusunda ki açıklamalarını okumayan, duymayanda yok.
 
Ama kazın ayağı öyle değilmiş, AKP iktidarının bunları yapmasının bir nedeni varmış. 
 
İşte o neden:
 
Terör uzmanları ile yapılan çalışmalar sonunda yaklaşık 35-40 yıldır dağlarda sürdürülen operasyonlarda başarı sağlanamadığını ve bundan sonrada dağlarda sürdürülecek operasyonlarda başarı sağlanamayacağını öğrenen AKP iktidarı, güya PKK'yı kökten bitirecek 2 basamaklı bir planı uygulamaya koymuş.
 
Birinci basamak PkK'nın şehirlere silah yığmasına göz yumarak, silah yığılan yerleri göz altında tutmak (MİT Müsteşarı Hakan Fidan PKK'nın nerelere ne kadar patlayıcı yerleştirdiğini açıklamış, "PKK'nın yerleştirdiği patlayıcılardan haberimiz var" demişti) İkinci basamak ise dağlarda saklanmış olan PKK'lı militanların topluca şehirlere yerleşmesine izin vererek ablukaya almak, sonra da topluca bunları imha etmek.
 
Şu anda Doğu ve Güneydoğu'da ki çatışmaların nedenide bu iki aşamalı planın devreye sokulması, geçmiş dönem iktidarlarının dağlarda imha edemediği PKK militanlarının,(2002'de AKP iktidara geldiği zaman terör bitme noktasına gelmişti)  şehirlerde topluca imha edilmesiymiş. Allah'ın izniyle, şehirle dolan PKK militanları imha edildikten sonra, terör müsubeti tamamen ortadan kalkacak Türkiye huzur bulacakmış.
 
Size, yukarıda anlattıklarım iyi tasarlanmış bir senaryo gibi gelebilir. Hatta "Çok mantıklı" da diyebilirsiniz. Ama çok iyi tasarlanmış ve size oldukça mantıklı gelen bu senaryonun işleyişi sırasında bu güne kadar, yaklaşık 250 şehidi ve 400'e yakın yaralıyı nasıl verdiğimizi de etraflıca düşünmeniz gerekiyor ki, neyin gerçek, neyin hayal mahsulü olduğunu anlamanız mümkün olsun.
 
Senaryoya göre PKK'nın nerelere patlayıcı yerleştirdiği biliniyor. Ama ne hikmetse bu patlayıcıların yerini güvenlik güçleri bilmiyor. Bilmedikleri içinde PKK'nın yerleştirdiği bu patlaycılar nedeniyle hergün şehit haberleri geliyor.
 
Yine senaryoya göre PKK'lı militanların hangi şehir ve ilçelerde, hangi binalara yerleştiğide biliniyor. Hatta imha edilmeleri için buraların güvenlik güçleri tarafından tamamen ablukaya alındığıda iddia ediliyor. 
 
PKK'nın nerelere patlayıcı yerleştirdiği, hangi binalara mevzilendiği biliniyor  ve güvenlik güçleri tarafından bunlar adım adım takip ediliyordu iddiaları doğru ise, şimdi adama sormazlar mı, o hendekler açılırken, sokaklara barikatlar kurulurken, binalar arasında geçitler açılırken, onlarca metre tuneller kazınırken, PKK'yı gözetim altında tutanlar uyuyor muydu?
 
Bu senaryoyu hazırlayanlar ve kıytırık iddiaları ileri sürenler, neden 7 ay gibi uzun bir sürede, tamamen ablukaya alınmış olan PKK militanlarının imha edilemediğini ve neden çatışmaların yoğun şekilde sürdüğü yerleşim alanlarında neredeyse taş taş üstünde kalmadığını ve buralarda yaşıyan binlerce kişininde neden başka yerleşim alanlarına kaçtıkları konularına mantıklı bir açıklama getiremiyorlar. 
 
Eğer mantıklı bir açıklama getirebilselerdi, PKK'nın sadece şehirlere silah yığmakla ve yerleşmekle kalmadığını, alan hakimiyeti kurmak için, yandaş belediyelerin yardımlarıyla tam anlamıyla bir savunma sistemi hazırladıklarını açık açık görür, PKK'nın toplu olarak imha edilmesi için şehirlere yerleşmesine  göz yumulduğu konusundaki senaryolara itibar etmezlerdi.
 
Evet Doğu Anadolu'nun ve Güneydoğu'nun bazı yerleşim yerlerinde, alan hakimiyeti kurmaya çalışan vatan hainlerini imha etmek ve alan hakimiyetlerini ortadan kaldırmak için, güvenlik güçlerimiz büyük bir temizlik harekatına girişti. 
 
Kıytırık senaryoda dile getirildiği gibi, PKK'nın nerelere silah stokladığı, nerelere patlayıcı yerleştirdiği ve hangi binaları işgal ettiği bilinmiş, bu binalarda güvenlik güçleri tarafından ablukaya alınmış olsaydı, tek şehit verilmeden, birkaç saat içinde bütün hainler temizlemiş olurdu.
 


23 Ocak 2016 Cumartesi 21:03
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Hiçbir vatandaşımız sokakta kalmasın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, soğuk kış günlerini sokakta geçirmemeleri için korumaya alınan evsiz

CHP işkence raporunu açıkladı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili

Kurban Bayramı'ndan bu yana et yememiş

Pazar artıklarından beslendiğini söyleyen emekli bir vatandaş, İYİ Parti lideri Akşener’e şu sözlerle dert

Emine Erdoğan kitap tanıtımına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 24 Ocak Dünya Afrika ve Afro-Kökenli Kültür Günü

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL