TSK Mehmetçik Vakfı

15 Ağustos 2018 Çarşamba

Kefenli cesaret gösterisi

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 İnsanların ağızlarından çıkan bazı kelimeler ve cümleler, onların kişiliklerini cesaretlerini ve topluma olan güvenlerini gösterir. 

 
Bu kelime ve cümlelerin değer kazanması için, önce özenle seçilmesi, sonra da belirli bir toplumun ya da kitlelerin önünde vurgulanması gerekiyor. Sadece toplumun önünde bunları vurgulamakta yetmiyor, Vurgulamayı yapacak kişinin toplumda ki yeride çok önemli
 
Toplum içinde yer alan basit bir bireyin ne kelimeleri nede cümleleri itibar görür. Bu kelime ve cümlelerin İtibar görmesi için, kişinin toplum içinde ki yeri kadar, hükmetme yeteneği ile hitabet kabiliyetininde üst sınırlarda olması gerekiyor.
 
Korkusuzluğu ve cesareti simgeleyen yığınla kelime ve cümle var. Bunların içinde en önemlisi ise Türk ve İslam geleneği olan KEFEN. Benim bu günkü konum da KEFEN ve kefinin içine konduğu bazı cümleler.
 
Evet kefen bir Türk ve İslam geleneği. Ama kefen sadece ölülerimizi sarmak için kullanılmıyor. Kimi zaman orduları, kimi zamanda toplumları ayağa kaldırmak için kullanılıyor.
 
Büyük Selçuklu Hükümdarı Sultan Alp Arslan, Bizans kralı ünlü komutan Romen Diyojen'in yaklaşık 200 bin kişilik ordusunu 40 bin kişilik bir orduyla yenmenin çok zor olduğunu, bu savaştan sağ çıkma olasılığının fazla olmadığını da biliyordu 
 
Askerlerinin de, düşmanın sayı fazlalığı karşısında tedirginliğe düştüğünü fark eden Sultan bir Türk-İslam geleneği olarak kefene benzeyen beyaz kıyafetler giydi. Atının da kuyruğunu bağlattı. Yanındakilere Şehit olduğu taktirde vurulduğu yere gömülmesini vasiyet etti. Komutanlarının savaş alanından kaçmayacağını anlayan askerlerin maneviyatı arttı. Ve Sultan Alp Arslan 40 bin kişilik ordusuyla Romen Diyojen'in 200 bin kişilik ordusunu Malazgirt'te toprağa gömdü
 
Günümüzde padişahların komutasında kılıç ve mızrakla savaşan ordular olmadığı için, kefen giyerek ortalık yerde dolaşmanın, ben ölürsem beni şuraya gömün demeninde anlamı yok.Ama içinde KEFEN kelimesi geçen cümlelerin çok büyük anlamları var.
 
"Biz bu yola kefenimizle çıktık" Ölmekten, öldürülmekten ve önlerine çıkacak olan zorluklardan korkmadıklarını vurgulamak isteyenler genellikle KEFEN kelimesini kuracakları cümlenin içine yerleştirmeye büyük özen gösterir ki, KEFEN kelimesinin içinde bulduğu cümleler, toplum üzerinde büyük etki yaratsın
 
Buna örnek olarak "Biz bu yola kefenimizle çıktık" yada "Biz bu yola çıkarken kefenimizi giydik" cümlelerini gösterebiliriz. Arada küçük ayrıntılar yer alan başka cümlelerde var. "Biz bu yola kellemizi koyduk" gibi. Dikkat ederseniz içinde KEFEN ve KELLE geçen cümlelerin vurgulamak istediği sonuç aynı. Fark sadece cümle içinde iki kelimenin yer değiştirmesi.
 
Bazıları ise işi biraz daha abartarak, sırtlarına geçirdikleri, birkaç metrelik Amerikan Bezi ile şow yapmaya soyunur, ölüme ve öldürülmeye hazır olduklarını topluma göstermeye çalışırlar.
 
Birkaç metre uzaklarında kese kağıdı patlatsanız, inanın patlamanın çıkardığı ses, onların tozu dumana katarak kaçmasına neden olur.
 
"Biz bu yola kefenimizle çıktık" "Biz bu yola çıkarken kefenimizi giydik" ya da "Biz bu yola kellemizi koyduk" cümlelerini toplum içinde sıkça duysakta, "Rutin cümleler" der, güler geçeriz Ama bu tür cümleler ülkeyi yönetmekte olan siyasiler tarafından söylenirse, gülmenin yerini hafif bir endişe alır. "Acaba suikast ihbarı mı aldı?" "Öldürülmekle tehdit mi ediliyor?" soruları kafamızın içinde topaç gibi dönüp durur.
 
Bu cümleleri toplumun içinde yüksek sesle dile getiren siyasiler, suikast ihbarı da almış olabilirler, öldürülmekle tehdit edilmiş de olabilirler. 
 
Aksi bir durumun olması da uzak bir ihtimal değil. Bu cümleler toplumu galeyana getirmek, yandaş takımını ayaklandırmak "Bakın ben sizler için ölümü ve öldürülmeyi göze aldım" vurgusunu beyinlere kazımak içinde söylenmiş olabilir.
 
Siyasiler ister yukarıda sözünü ettiğim cümleleri kullansınlar, isterse kullanmasınlar, korunmaya muhakkak ihtiyaç duyarlar. Bu korunma şeklide yerine, ülkesine ve korunması gereken kişinin cesaretine göre de değişir.


01 Mart 2015 Pazar 23:06
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Türkiye üreten bir ülke olmalı

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Mecliste düzenlediği basın

Merkez’den krize 3 başlıkta 14 önlem

Sıcak paraya bağımlı kırılgan mali payı yüzünden, dış basında ülkemiz aleyhine yapılan haber akışı

CHP kriz masasında kenetlendi

CHP MYK, geçen hafta yapılan değişimin ardından ilk kez toplandı.

İşte size aile boyu üniversite

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi için açılan kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazandı.

'Milliyetçi' partinin parası dövizde çıktı

İktidarın "yerli ve milli" söyleminin de ortağı olan MHP'nin, bugüne kadar Hazine'den aldığı yardımları

Kurdaki artış Ayşe Teyze’yi de vuruyor

Türk Lirası dolar karşısında sürekli değer kaybederken, her alanda artırılan ithal bağımlılığı, döviz

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL