21 Ocak 2021 Perşembe

İki yanlış

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 YANLIŞ

 
Efendim diyelim ki, tedavi olmanız gereken bir hastalığınız var. Ve bu hastalığınızın tedavisi içinde, bulunduğunuz şehirden başka bir şehre gitmeniz, tedaviniz bitene kadarda o şehirde kalmanız gerekiyor. (Kominist bir sistemle yönetilmediğimiz için izin almadan başka bir şehre gitmemizinde bir mahsuru yok.)
 
Geldiğiniz şehirde filmleriniz çekildi, tahlilleriniz yapıldı, hastalığınızın durumuna göre, ya ameliyat oldunuz, ya da ya da iğne ve ilaç kullanarak ayakta tedavi görmeniz, ilaçlar bittikten sonra kontollere gelmeniz uygun görülerek gönderildiniz.
 
Doktorun verdiği hapları bir bardak suyla yutmak kolay. Ama verdiği iğneleri yaptırmak ise tam anlamıyla cehennem azabı.
 
Neden mi?
 
"Doktorun bana verdiği iğneleri yaptırabileceğim en uygun yer, sağlık ocağı. Misafir kaldığım eve de yakın, gider rahatlıkla iğnelerimi yaptırırım" diye düşünürseniz, sağlık ocağına gittiğinizde kazın ayağının sizin düşündüğünüz gibi olmadığını görürsünüz.
 
Çünki sağlık ocağında iğne yaptırmanız için, ikamet adresinizin iğne yaptıracağınız sağlık ocağının hizmet sınırları içinde olması gerekiyormuş. Aksi halde, iğnede olsa, sağlık hizmetinden faydalanmanız mümkün değilmiş. (Bunu da öğrenmiş olduk)
 
Siz "Efendim burası bir sağlık ocağı,sadece koldan basit bir iğne yapacaksınız " desenizde alacağınız cevap belli "İkametiniz neredeyse iğnenizi orada yaptırmanız gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'nın talimatı böyle"
 
"Benim ikametim buraya bin kilometre uzaklıkta, hergün bir iğne için bin kilometre yol mu gitmem gerekiyor?" desenizde hemşirelerin vicdanını aşamazsınız. "O zaman ya devlet hastahanesi, ya da özel hastahanede iğnenizi yaptıracaksız" sözleri çıkış biletinizin kesildiği anlamına geliyor. (Benim ikamet ettiğim evin karşısında özel bir hastahane var.Gidip sordum Kalçadan iğneye 14 TL, koldan iğneye 28 TL istediler. Günde iki iğne 56 TL. Cebinde parası olan için önemli değil. Ama bir emekli için büyük rakkam)
 
Özel hastahaneye soyulmamak için başlarsınız en yakın devlet hastahanesi aramaya. Hastahanenin baş tarafında "Eğitim Araştırma Hastahanesi" yazıyorsa, orayada uğramayın, çünki o hastahanelerde iğne yapmıyor. Sadece devlet hastahaneleri. 

Hadi bakalım öp babanın elini. Misafir olduğun yerde Devlet hastahanesi varsa "Oh ne ala" Eğer yoksa "Yandım mualla" Cebinde iğnen, elinde adres tabana kuvvet Devlet Hastahanesi ara. Tek araçla gidebileceğin bir devlet Hastahanesi bulduysan ve kaldığın eve de 10-15 kilometre uzaklıktaysa, senden şanslısı yok.

Bir iğne için hergün seni seyahate çıkardığı içinde yat kalk devlet babaya dua et.  Çünki Devlet Baba vatandaşın sağlığını düşününüyor. "Bol bol yürüyün sağlıklı kalın" diye çaba gösteriyor
 
YANLIŞ
 
merkezi nüfusu 100-150 bin arasında bulunan illerde en az devlete ait iki hastahane bulunurken, 265 bin nüfuslu İstanbul'un Beylikdüzü ilçesinde ve ona komşu olan 225 bin nüfuslu Büyükçekmece ilçesinde bir tane bile devlet hastahanesi yok.
 
Beylikdüzü Gürpınar'da adına Devlet hastahanesi denilen bir yer var, sadece poliklinik hizmetleri veriyor. Saat 5'ten sonra ve resmi günlerde kapalı.
 
Büyükçekmece'de de dört katlı bir devlet hastahanesi var. Ama o da Gürpınar'da bulunan hastahane gibi poliklinik hizmetleri veriyor. Akşam saat 5'ten sonra ve resmi günlerde kapalı.
 
Büyükçekmece sahilinde bu iki hastahanenin yan kuruluşu olan bir "ACİL SERVİS" var. Gidip gören var mı?
 
Köy odasını andıran bir bekleme salonu, bu bekleme salonuna direk açılan kadın erkek tuvaleti ve bu tuvaletlerin kapıları açıldığı zaman bekleme salonuna yayılan iğrenç kokular.
 
21. Yüzyılda dünyanın yıldızı diye nitelendirilen İstanbul'da, insanı tiksindiren bir "ACİL SERVİS"
 
Hastahane gibi çok katlı iki binayı kapalı tut, küçücük bir yeri "ACİL SERVİS" olarak kullan. 
 
O koskocaman iki binada "ACİL SERVİS" olarak kullanılacak yer yok mu da, milleti o köhne köy odasında beklemeye mahkum ediyorsunuz.
 
Buradan Sağlıkta çağ atlattık diyen Sağlık Bakanımız sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu'na sesleniyorum. 
 
1-Sağlık Ocakları gerçekten sağlık hizmeti vermek için açıldıysa, basit bir iğne için hastaları oradan oraya sürüklemeyi bıraksınlar.
 
2- Büyükçemece'de bulunan "ACİL SERVİSİ" acil servis denilebilecek bir yere taşıtın.Gürpınar Hastahanesi'de bir "ACİL SERVİS" açtırın ki, bu bölgelerde yaşayanlar, gecenin bir vaktinde kilometrelerce uzaklıktaki ACİL SERVİS'lere koşturmak zorunda kalmasınlar
 


12 Aralık 2015 Cumartesi 21:33
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Hiçbir vatandaşımız sokakta kalmasın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, soğuk kış günlerini sokakta geçirmemeleri için korumaya alınan evsiz

CHP işkence raporunu açıkladı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili

Kurban Bayramı'ndan bu yana et yememiş

Pazar artıklarından beslendiğini söyleyen emekli bir vatandaş, İYİ Parti lideri Akşener’e şu sözlerle dert

Emine Erdoğan kitap tanıtımına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 24 Ocak Dünya Afrika ve Afro-Kökenli Kültür Günü

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL