16 Haziran 2019 Pazar

Gerzek kime denir?

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Yaşamımız boyunca yerli yersiz kullandığımız 'gerzek' kelimesinin gerçekte ne anlama geldiğini çoğumuz bilmesek de, kullanmakta bir sakınca görmeyiz. 

 
Bu kelimenin ne anlama geldiğini ve kimlerin gerzek olduğunu açıklamadan önce GERZEK sözcüğünün sözlük anlamına göz atmakta fayda var.
 
Argo bir kelime olan " Gerzek" sözcüğünün sözlük açılımı ise "Geri zekalı" demekmiş.
 
Şimdi gelelim kimlere gerzek denilebileceğine
 
Tarihi olayları çarpıtmak için "II. Abdülhamit zamanında Tramvaylar elektrikle çalışırken, Atatürk döneminde tramvaylar atla çekiliyordu" diyenlere ve bu sözleri destekleyenlere GERZEK denir. 
 
Çünkü, 1914 yılında Silahtarağa Termik Santralinin faaliyete geçmesiyle İstanbul elektriğe kavuştu. II. Abdülhamit ise 27 Nisan 1909 yılında yani İstanbul'un elektriğe kavuşmasından tam beş yıl önce tahttan indirilmişti. Kısacası II. Abdülhamit döneminde elektrikli tramvay yoktu. Tramvaylar atla çekiliyordu.
 
Türk vatandaşı Yahudileri "Beyaz Türkler" diye nitelendirenlere GERZEK denir.
 
Çünkü; Beyaz Türkler Türkiye’deki şehirli seçkin sınıfı tanımlamak için kullanılan, literatüre Nilüfer Göle tarafından kazandırılmış bir kavramdır. Beyaz Türkler, Batılı ve seküler hayat tarzını benimsemiş, ekonomik düzeyi yüksek, eğitim hayatının tümünü veya bir bölümünü yurt dışında tamamlamış güçlü azınlığı ifade eder. Bu azınlık ülkenin ekonomik kaynaklarını doğrudan (yönetim veya sahiplik ilişkisi üzerinden) veya dolaylı (siyasi ilişkiler ve bağlantılar) olarak elinde bulundurur. Politik alanda etkinliği son dönemlerde zayıflamış olsa da, entelektüel camiada gündemi belirleme gücüne sahiptirler.
 
"AKP'ye oy vermeyenlerin Müslümanlığından şüphe ederim" diyenlere GERZEK denir.
 
Çünkü, bu sözler "Ben AKP'ye oy verdikten sonra Müslüman oldum" şeklinde gizli bir anlamda taşıyor.
 
Coca Cola markasını şekilden şekle sokarak Arapça haline getiren ve La Muhammed - La Mekke (Muhammed yok-Mekke yok) anlamını çıkartarak Coca Cola'nın alınmaması için kampanya başlatanlara GERZEK denir.
 
Çünkü, başında Cola olmasa da, ikinci eki Cola olan, çeşitli markalarda Türk Colası da üretilmektedir. Cola Turka,Cihat Cola, Le cola. Daha da önemlisi, Tunus asıllı Fransız girişimci tarafından çıkartılan Mekke cola var. Hadi biz kara cahiliz, bilmeden Cola adını ekledik, Tunuslu üreticide mi cahil. 
 
Bu markalarını kullananların alayı cahil, ama Coca Cola ismini şekilden şekle sokarak  kendince bir anlam çıkartan akıllı. Bu garip çözümlemeye göre, Cola adını kullananların tamamı, ya Yahudi kökenli, ya da Yahudilere hizmet ediyor. Şunu sağa sola sallandırmadan, kıytırıktan icatlar çıkarmadan "Coca Cola Yahudi malıdır. coca cola'ya verdiğiniz her kuruş, Müslümanlara kurşun olarak geri dönüyor.Almayın" deseler, daha akla yakın bir çağrı olacak. 
 
3 Köprü inşaatının ve bağlantı yollarının mahkeme kararı ile durdurulmasını destekleyen gazete ve kişileri, bir asır önce meydana gelmiş olaylarla işkillendirerek "Bu ülkeye bir çivi çakarsanız yahudiler ingilizler size düşman olur..Size hırsız der ve bu yalana Milliyetciyim Ulusalcıyım diyen kişileri de öyle bir inandırır ki..Sizi kendi ülkenize devletinize yöneticilerinize düşman eder..bu tür hain gazeteler Abdulhamid Han için hırsız katil Kızıl Sultan dedi ve Osmanlı ordusuna darbe yaptırdı..sonra ne oldu 3-5 sen içinde Osmanlı yıkıldı..çünkü ALLAH ihaneti hainleri sevmez...hele hele Evliya olan halife olan Abdülhamid Han a yapılan ihaneti asla affetmez.." ifadesi kullananlara GERZEK denir.
 
Çünkü, Demokrasi ile yönetilen ülkeler gücünü vatandaşları tarafından onaylanmış yasalardan alır. Yapılan her işin ve her eylemin yasalarla belirlenmiş olan sınırları sadece vatandaşları değil, "devlet" diye tanımladığımız, bürokratik yapıyı da kapsar.
 
Bir birey, kendisine ait bir evi nasıl kanunların emrettiği şekilde yapıyor, kanunlar dışına çıktığı zamanda o ev vatandaşın tepesine yıkılıyorsa, kanunların dışına çıkarak iş yapan devletinde, yaptığı iş tepesine yıkılır.
 
Atatürk’ün; “Bir rekât bile namaz kılmadığını”, “Bir kez bile kelime-i şahadet getirmediğini”, “oruç tutmadığını” ve “zekât vermediğini” “İslamiyet’in helal haram ölçülerini dikkate almadığını” iddia edene GERZEK denir
 
Çünkü, Hangi insanın Müslüman, hangi insanın Hıristiyan, hangi insanın Ataist olduğunu tesbit edecek bir alet henuz icat edilmedi. Kur'an ı Kerim'de İslamın beş şartı  açıkça yazarken,bu şartların karşısında " Bunları toplumun göreceği biçimde yerine getireceksiniz" şeklinde emredici bir bilgiye yer verilmemiş. Kaldı ki İslamın bu beş şartı, topluma değil, kişiye farzdır. Bana farz olan bu beş şartı yerine getirmediğim zaman, bunun günahı da topluma değil bana yazılır.
 
Zekat verirken "Ey cemaat ben şu kadar zekatı şu kişiye verdim" diyerek, toplum önünde açıklama yapmanız zekat verdiğiniz kişiyi inciteceği için, bu konu zekat verenle alan arasında sır olarak kalır. 
 
Müslüman olduğunuzu göstermek için de, elinize Kur'an ı alıp "İşte ben bununla büyüdüm" diyerek bağırmanız, yada büyük toplumun önünde kelime-i şahadet getirmeniz sizin gerçek bir Müslüman olduğunuzu göstermez. Bu şekilde ki davranışlar tamamen gösterişe girer.
 
Namazınızı evinizde de, camide de kılabilirsiniz. Nasıl bir Müslüman olduğunuzu göstermek için elinize mikrofonu alarak toplumun duyacağı şekilde Kelime-i Şahadet getirmenize de gerek yok. Evinizde otururken, yolda yürürken, araçla seyahat ederken, tarlada çalışırken de Kelime-i Şahadet getirebilirsiniz. 
 
Diyelim ki Atatürk bu yazılanların hiç birini yapmadı. Bunun hesabını Rabbül Alemin ona mı soracak, yoksa bize mi? Eğer bize soracaksa, kundaktaki bebekleri, dünyadan haberi olmayan çocukları, hamile kadınları, kardeşlerini hatta oğullarını boğduran padişahların hesabını da bize soracaktır ki.... işte o zaman yandığımızın resmidir. 73 milyon kişinin alayı cehenneme gidecektir.


21 Haziran 2015 Pazar 00:26
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

TV kanalında Bahçeli kavgası

Bir televizyon programında sorulan 'MHP lideri Devlet Bahçeli ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirlerine

Ordu Valisi Yavuz hakkında suç duyurusu

Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, Ekrem İmamoğlu ve CHP’ye küfür

Kürtler size günahını vermez

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 23 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Ümraniye’de düzenlenen

Hangi sosyal tesisimizde alkol var

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bayrampaşa'nın ardından Gaziosmanpaşa Meydanı'nda da görkemli bir

Seçim kurulu üyeliği ateşten gömlek

İktidarın İstanbul seçimini iptal etmek için hedef haline getirdiği seçim kurulları, 23 Haziran’da görev

Elektronik sigarayla sigara bırakılmaz

Sigara içen her 10 kişiden yaklaşık dokuzu sigarayı bırakmak istediğini belirtiyor. Sigara içmeyi bırakmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL