25 Ocak 2021 Pazartesi

Genç görünümlü soytarılar

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

Toplu taşıma araçlarındaki "Sayın yolcularımız, özürlü, yaşlı ve çocuklu ailelere öncelik tanıdığınız için teşekkür ederiz" anonsu ile, ön koltukların kenarlarıda bulunan,bu koltukların yaşlı ve özürlülere ait olduğunu gösteren ibarelerin, tamamen kör, sağır ve saygısız hale gelmiş olan toplumumuza ne ifade ettiğini ve nasıl bir çağrışım yaptığını hala anlamış değilim.
 
Yaşlıların toplum içindeki konumlarını İslâmî duyarlılıkla değerlendirdiğimizde onlara bir çocuktan daha fazla itina göstermememiz lazımdır. Ayrıca, pîr-i fânilerin varlığının, rızkımızın genişlemesine vesile olduğu, bela ve musibetlere karşı birer kalkan vazifesi gördüğü unutulmamalıdır. Zira Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
 
“Zayıf ve düşkünlerinize dikkat ediniz! Zira siz ancak düşkünleriniz sayesinde yardım görür ve rızıklanırsınız.” (Ebû Dâvûd, Cihâd, 69)
 
“Beli bükülmüş ihtiyarlar, süt emen bebekler ve otlayan hayvanlar olmasa idi üzerinize (bela ve) azap yağardı.” (Heysemî, X, 227)
 
Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- buyuruyor ki:
 
“Allah Teâlâ, yaşından ötürü bir ihtiyara saygı gösteren gence, yaşlılığında hizmet edecek kimseler lutfeder . ” (Tirmizî, Birr, 75)
 
Bir başka hadîs-i şerîfte de saçı sakalı ağarmış pîr-i fâni Müslümana saygı göstermenin Allah Teâlâ'ya duyulan saygı ve tazimden ileri geldiği ifade edilmektedir. (Ebû Dâvûd, Edeb, 20)
 
Bunun yanında Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- gerek dünyevi gerekse uhrevi hususlarda ihtiyarlara daima kolaylık sağlanmasını tavsiye etmiştir. Malum olduğu üzere namazı çok uzatan imamı uyarırken yaşlı kimselere şöyle atıfta bulunmuştur:
 
“Sizden biriniz, insanlara namaz kıldırdığı zaman, hafif tutsun. Çünkü onların arasında zayıf, hasta ve yaşlılar vardır...” (Buhârî, İlim, 28)
 
Yine Enes bin Mâlik'in nakline göre, birgün Hz. Peygamber'i görmek isteyen yaşlı bir adam gelmişti. Ahâli ona yol açmakta ağır davranmıştı. Bunun üzerine Nebiyy-i Muhterem -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
 
“Küçüğümüze merhamet etmeyen büyüğümüze hürmet göstermeyen bizden değildir” buyurmuştur. (Tirmizi, Birr, 15)
 
İslamiyet'de yaşlılarımıza nasıl davranılması konusunda yığınla tavsiye olmasına rağmen, bu tavsiyelere uyacak insan sayısı "yok" denecek kadar az.

Nasıl bir toplum haline geldiğimizi daha iyi anlıyabilmeniz için, benim başımdan geçen, aklıma geldikçe insanlığımdan utandığım küçük bir örnekten bahsetmek istiyorum:
 
Eminönü'nde Yenibosna'ya gitmek için halk otobüsüne bindim. Şoförün arkasında bulunan karşılıklı koltuklarda 4 tane türbanlı genç kızımız oturuyor. Yaşları tahminen 18-20 civarında.

Benim karşımdaki koltuklarda, yine 20 yaşlarında bir kızla, bir erkek, yanımda ki koltukta da sakalları terlemeye yeni başlamış orta karar bir genç. Karşımda oturanların ellerindeki kitaplardan üniversite öğrencileri oldukları belli. 
 
Kızın ayağındaki pantolon modaya uygun şekilde, çeşitli yerlerinden parçalanmış, oğlanın alt dudağının altından çenesinin ortasına doğru uzayan, Hitler bıyığına benzer bir sakal. sol kulağında küçük bir küpe, saçlarıda oldukça uzun. Hitler bıyığına benzer sakalı olmasa, hangisi kız hangisi erkek ayırmak oldukça zor. kulaktan kulağa fingirdeşmeler, arada sırada kıkırdamalar.
 
Yanımdaki çocuğun elinde son model akıllı bir telefon, oyun oynamakla meşgul, 
 
Yan koltukta oturan, türbanlı kızların kunuşmaları pek duyulmasada, ellerindeki telefonlarda hızla oynayan parmakları ne yaptıklarını göstermeye yetiyor.
 
Otobüsün içini anlatmaya gerek yok. Saraçhane geçitinden Fatih yönüne dönene kadar, neredeyse tamamen dolmuştu. Fatih Camii'nin yanıdaki duraktan elinde özel hastahaneye ait bir poşetle 70-75 yaşlarında bir kadın bindi. Ayakta zor duruyordu.
 
Arka tarafı geçmesi mümkün olmadığı için, bizim tam yanımızda durmak zorunda kaldı. Gençlerden birisi kalkar, yaşlı ve hasta kadına yerini verir düşüncesi ile bir süre bekledim. Ne benim karşımda oturan danalar, nede yan taraftaki türbanlı kızlar kıçlarını oturdukları yeren kaldırmak zahmetine girmediler. Çaresiz ayağa kalkıp yaşlı kadına "Buyrun oturun" demek zorunda kaldım.
 
Yaşlı kadın (bende genç değilimya) "Zahmet etmeyin. Ben ayakta dururum" dedi.
 
Ben sesimi yükseltip "Ne zahmeti benim kaktığımı görürlerse, belki bunlar utanır. Gerçi bunlarda utanacak surat yok ya" diyerek söylendim.
 
Kadıncağız güç bela benim yerime otururken, türbanlı kızlardan biri "Niye öyle diyorsunuz. Biz görmedik, görseydik yerimizi verirdik" diyerek savunmaya geçti."İki duraktır başınızda dikilen yaşlı bir kadını görmemeniz için, ya kadınla aralarında perde olması lazım, yada sizin kör olmanız . Ama Allah'a şükür, ne arada perde var, nede sizlerin gözlerinde körlük." cevabını yapıştırınca kızcağız kuzu gibi oldu.
 
Ben "ortalık sakinleşti, herkes yine kendi dünyasına daldı" diye düşünürken bizim küpeli oğlan, dudaklarını kızın kulağından ayırıp "Siz az önce bize hakaret mi ettiniz? diye sormaz mı. Ben de cevap hazır "Ben insanlara hakaret etmem."
 
İki ayaklı dana ne demek istediğimi anlamamış olacakki, yine dudaklarını kızın kulağına dayadı, kakara kikiriye başladı. Benim yanımda oturan ve telefonunda oyun oynayan çocuğun ise dünyadan haberi yok.
 
Evet bu anlattığım satırı satırına doğru. 
 
Herkes bir gün yaşlanacak. Yaşlanınca toplu taşıma araçlarında, size yer verecek birini arıyacağınızı hatta bunun için dua edeceğinizi sakın unutmayın.
 
Bu ülkeyi gençlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk'de, ülkeyi emanet ettiği gençliğin halini görseydi "Ülkeyi gençlere değil, soytarılara emanet etmişim" derdi
 
 


15 Ocak 2016 Cuma 23:06
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Sözcü ve Cumhuriyet'e ağır hakaretler

Günlük gazetelerin birinci sayfalarını yayınlayan Albayrak Medya A.Ş.’ye ait gzt.com isimli sitede yayınlanan

Bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti 652 bin TL

CHP İstanbul milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu'nun, işsizlik sorunu ve bunun maliyetlerine

Perinçek meydanı boş bulup salladı

Partisinden istifa edenleri "FETÖ, PKK dostu" diye nitelendiren Perinçek: "Türkiye'de en çok izlenen insan benim.

Gelecek Partisi'nden Soylu'ya zor sorular

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Gözel, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı

İlk millî Arkeoloji Enstitüsü kuruluyor

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı çatısı altında hizmet verecek Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras

Vatan Partisi'nde üst düzey istifa depremi

Doğu Perinçek’in Genel Başkanı olduğu Vatan Partisi’nde, partinin önde gelen isimlerinden Mehmet Bedri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL