25 Ocak 2021 Pazartesi

Bu senaryonun altı boş

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Kabataş olayının üzerinden yıllar geçmesine rağmen tartışması halen gündemdeki sıcaklığını korusa da doğruluğu konusunda somut bir veriyi ortaya çıkartan yok. Cumhurbaşkanından başbakanına, siyasetçisinden, gazetecisine hemen hemen hergün bu mizanseni bozuk konuyla ilgili yorumlar yapılırken ortalığı karıştırmakta oldukça ustalaşmış olan Yeni Akit Gazetesi yazarı Ali Karahasanoğlu'da köşesine taşıdığı yazısında kan donduran bir benzetmeye imza attı.
 
Hangi akla hizmet ettiği bugüne kadar anlaşılamayan Akit gazetesi yazarı "Kabataş’ta görüntü yok da, Özgecan’ın katlinde var mı?" diye bir soru yöneltiyor.
 
Normal akıllı bir insandan, yer konumları bakımından birbirine tamamen zıt olan iki ayrı olayı bağdaştırması beklenemez. Bağdaştırana da normal akıllı denemez.
 
Yeni Akit gazetesi yazarının bu akla ve mantığa tamamen ters olan yazısını bir kenara bırakarak Kabataş iskelesinde meydana geldiği iddia edilen olaya dönelim.
 
Bu olayın meydana geldiğini iddia edenlerin en büyük savunma silahı Z.D isimli bayanın basına yansıyan ve bazı yandaş basın mensuplarınında allayıp pullayarak servis ettiği ifadeleri.
 
Öncelikle Kabataş İskelesi'nin kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde olmadığını vurgulamak gerekiyor. Çünkü İstanbul dışında yaşayanlar ile  İstanbul'da yaşayıp da İstanbul'u tanımayanlar Kabataş İskelesi'nin nerede ve nasıl bir konumda olduğunu bilmezler. Bilmedikleri için de orayla ilgili her konuya da rahatlıkla inanırlar.
 
Kabataş İskelesi hergün binlerce insanın boğazın iki yakası arasında seyahat ettiği bir yer. İskele'de bulunan kameraların dışında da iskele girişini ve çevresini görüntüleyen özel kameralar var. Müşteri bekleyen taksiciler, iskeleyi korumakla görevli özel güvenlik görevlileri, tek tükte olsa seyyar satıcılar, büfeler var. Ama bu kadar teferruata rağmen olaya bire bir şahit olduğunu söyleyen bir Allah'ın kulu yok.
 
Bu olayı seçim malzemesi olarak kullanan ve seçimlerde % 50'nin üzerinde oy aldığını iddia eden AKP'nin bu iddiasını doğru kabul edersek, Z.D. isimli bayanın taciz edildiği sırada iskele ve çevresinde bulunan kişilerin % 50'sinin ya da daha mantıklı bir çözümle % 40'ının AKP'li olması gerekiyor. AKP'li olupta "Bu olayı gördüm, ama tacizciler kalabalık olduğu için müdahale edemedim" diyen var mı? Elbet ki yok. Sadece türbanlı bir bayanın bu konuda açıklaması var.
 
Bir an için bu olayın olduğunu var sayalım. Üstleri çıplak ellerinde eldiven olan (yani üstleri kaval, elleri şişane bir durum) yüz kişinin kaba kuvvetine, sonra da tacizine maruz kaldı. Ama bu toplum ve ahlak düşmanları bunlar ile yetinmeyip türbanlı bayının üzerine de işediler. Sonra da hiç birşey olmamış gibi, çekip gittiler.
 
Biran için kendi eşlerimizi bu bayanın yerine koyalım. Eşlerimiz tartaklansa, taciz edilse ve onlarca kişinin sidikli saldırısına maruz kalsa, biz de eşimizin bu halini görsek, onu hiç birşey olmamış gibi alıp eve mi götürürüz, yoksa kolundan tuttuğumuz gibi, saldırganlardan şikayetçi olmak için karakola mı ?
 
Bırakın karakola götürmeyi 155 'i aramamız dahi (şayet anlatılan doğruysa, üzerleri çıplak, ellerinde de eldivenler varsa polis armut gibi devşirirdi) saldırganlardan bir kaç tanesinin yakalanması sağlardı.
 
"Önce eve götürüp üstünü başını temizleyelim, DNA'sı çıkartılacak delilleri karartalım sonra karakola görürür şikayetçi oluruz, düşüncesi ile hareket edebilecek bir erkeğin" varlığına ben inanmıyorum 
 
Ama saldırıya uğradığını iddia eden bayanın eşi bayanı aldığı gibi eve götürmüş. Bunun da iki açıklaması var. Ya kadın eşine başına gelen olaydan hiç bahsetmedi (bu da mantıklı değil. Çünkü üzerine işendiği iddia ediliyor. Sidik ıslaklığı sıcak nedeniyle kurusa da kokusu kolay kolay gitmez) Ya da kadının saldırıya uğradığı gösteren her hangi bir olumsuzluğa eşi rastlamadı.Sonra gayipten gelen bir ses "Bu olayı yandaş basın mensuplarına anlatın. Karakola gidip şikayetçi olun" deyince. harekete geçmişler.
 
Doğal olarak şikayete bir de rapor eklemişler. Bacaklarının iç kısmında, kısa sürede geçebilecek 5 adet morluk . Bu raporun tek başına delil olması mümkün değil. 
 
Yüz kişinin arasında kalan ve beş on kişi tarafından da tartaklanan birisinin basit bir iki sıyrık, yada morlukla kurtulması mümkün mü?. Sırtında, göğsünde, yüzünde, kafasında, kollarında değil, sadece bacaklarının iç kesimlerinde, kısa sürede geçebilecek 5 adet morluk. Sizce de bu durum garip değil mi?
 
Kabataş'da meydana geldği iddia edilen bu olayın basit bir hikayeden ibaret olduğu kamera kayıtları ile ortaya çıkınca, bu hikayeyi savunmakta olayı dramatik bir hale sokarak köşelerinde yayınlayan yandaş kalemlere düştü. Ama onların savunması muhalefet için yeterli gelmedi. Sesler biraz daha yükseldi, konu mahkemeye kadar uzandı.
 
İş dallanıp budaklanıp çığrından çıkmaya başlayınca yukarıdan alınan bir emirle havuz ve yandaş basının bir kısım köşe yazarı "Diliniz yalan, vicdanınız taş" başlıklı anonim bir yazı yayınlamak zorunda kaldılar. Yandaşların ortaklaşa kaleme aldıkları bu anonim yazı da işe yaramayınca bu defa destek sağdan soldan değil ta tepeden sayın Cumhurbaşkanı'ndan geldi.
 
Bu olayı seçim meydanlarında oya tahvil etmek için her türlü eklemeyi yaparak seçmenlere enjekte etmeye çalışan birisi için, olayın bir kurgudan ibaret olduğu ortaya çıkınca, müdafaya çekilmek ve olayın özüyle değilde sadece kadın kısmıyla savunma pozisyonuna geçmek en zor işlerden birisidir. 
 
İşte bu nedenle, sayın Cumhurbaşkanı'nın sadece "Kadının beyanı esastır" demesi, bu güne kadar yaptığı en zor işlerden birisiydi
 
Çünkü "Kadının beyanı esastır" derken bunun tek başına bir anlam ifade etmediğini herkesten iyi bilen birisiydi.
 
Evet "kadının beyanı esastır". Ama o beyanın inandırıcı olması gerekiyor. Kadının sadece beyanını göre işlem yapılacak olsaydı dışarıda erkek kalmazdı.
 
Kim ne derse desin bu olayı iki kelime ile özetleyebiliriz. Senaryo yetersiz, kurgu saçma, yer seçimi ve oyunculuk sıfır.


08 Mart 2015 Pazar 17:43
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Sözcü ve Cumhuriyet'e ağır hakaretler

Günlük gazetelerin birinci sayfalarını yayınlayan Albayrak Medya A.Ş.’ye ait gzt.com isimli sitede yayınlanan

Bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti 652 bin TL

CHP İstanbul milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu'nun, işsizlik sorunu ve bunun maliyetlerine

Perinçek meydanı boş bulup salladı

Partisinden istifa edenleri "FETÖ, PKK dostu" diye nitelendiren Perinçek: "Türkiye'de en çok izlenen insan benim.

Gelecek Partisi'nden Soylu'ya zor sorular

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Gözel, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı

İlk millî Arkeoloji Enstitüsü kuruluyor

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı çatısı altında hizmet verecek Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras

Vatan Partisi'nde üst düzey istifa depremi

Doğu Perinçek’in Genel Başkanı olduğu Vatan Partisi’nde, partinin önde gelen isimlerinden Mehmet Bedri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL