21 Ocak 2021 Perşembe

Bu dolmalar zor yutulur

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Koskoca Türkiye Cumhuriyeti işi gücü bıraktı, AKP hükumeti ile bebek katili Abdullah Öcalan arasında sürmekte olan terör pazarlığına kilitlendi.

 
Kahvede, hamamda, meyhanede, trende, otobüste,herkes bu konuda papatya falına bakmaya başladı. "Görüşmelerden civciv çıkacak kuş çıkacak" "Görüşmelerden yumurta çıkacak, cılk çıkacak"

Papatya falı konusundaki tartışmalar, şimdilik kavga çıkarmadan medeni ölçüler içinde devam etse de, görüşmelerin sonunda, ses getirecek kavgaların çıkacağı da  gün gibi aşikar. AKP hükumetinin icraatlarını beğenerek oy verenlerin önemli bir bölümü, bu görüşmeleri dişlerini gıcırtadarak izlerken "Bu görüşmelerin sonunda kavga çıkmaz" demekte biraz saflık olur.
 
AKP hükumeti ile bebek katili Abdullah Öcalan arasında sürmekte olan görüşmeleri pazarlık olarak adlandırmakta mümkün değil. Çünkü Hükumet kanadının tek isteği, PKK'nın silah bırakarak Türkiye'yi terketmesi. PKK'nın isteği ise tek madde ile sınırlı değil.
 
* Kürtçe savunma hakkı 
* Kürtçe'nin 2. resmi dil olarak kabulü
* Bölgesel özerklik
* PKK militalarına ve yöneticilerine genel af

PKK'nın istediği birinci madde TBMM' de AKP'nin oyları ile kabul edilerek yasallaşınca, PKK'nın silahlarıda belirli kriterlere dayandırılarak susturuldu.
 
Şimdi gözler diğer üç maddeye çevrildi. Türkiye'nin kaderini belirleyecek bu üç maddenin hazmı, birinci maddenin hazmı kadar kolay olmadığından, hükumet pazarlığın ana maddeleri arasında bulunan bu taleplerin üzerini "Türkiye'nin kaderini belirleyecek isteklerin pazarlık masasında konuşulması söz konusu değil" açıklamalarıyla kapatmaya çalışıyor. 

Millet siyasilerin kendilerine ikram ettiği bu yalancı dolmaları yer mi, yoksa 2015 seçimlerinde bu yalancı dolmaları sandığa mı doldurur bilinmez, ama bilinen bir şey varki, o da bütün tezgahın 2015 seçimleri üzerine kurulduğu
 
PKK silahları susturdu. Meclis genel kurulunda, parti gurup konuşmalarında ve basın açıklamalarında inanılmaz görüntüler yaşanmaya başlandı. AKP ile BDP arasındaki sözlü ve yumruklu sataşmalar yerini,paslaşmalar bıraktı. AKP yöneticileri, bebek katilini ve PKK adındaki caniler birliğini allayıp pullamaya başladı.  
 
Daha düne kadar bir birlerinin gırtlağına sarılan bu iki partinin aniden can ciğer kuzu sarması olmalarının nedeni sizce doğruları görmek mi? Yoksa seçmeni bu sahte görüntülerle kandırıp 2015 seçimlerinde ezici bir üstünlük sağlamak mı?
 
AKP ve PKK'nın yan kuruluşu BDP 2015 seçimlerinden ezici bir üstünlükle ayrılırsa,iki partinin güç birliği ile 2016 yılında diğer 3 maddenin meclisten geçmemesi için bir neden kalmayacak.
 
Önce genel af çıkartılarak PKK militanları ile aralarında Öcalan'nında bulunduğu PKK yöneticileri serbest bırakılacak. Sonra bazı BDP'li vekiller istifa ederek ara seçim zemini hazırlanacak ve yapılacak ara seçimle de Öcalan ile PKK'lı bazı yöneticiler TBMM'sine girecek. Onlar meclise girdikten sonra hükumet değişikliği de olabilir. Hatta Irak'ta uygulanmakta olan sistem gibi bir sistemde gelebilir.
 
Aklınız karışıpta "Hayal görüyorsun. AKP federasyon sistemine, Kürtçenin 2. resmi dil olmasına ve genel af çıkartılmasına kesinlikle izin verilmeyeceğini bangır bangır bağırıyor demeden önce biraz geriye bakın
 
Oslo'da PKK ve MİT arasında görüşmeler yapıldığı iddiasına Başbakan Erdoğan bulunduğu makama yakışmıyacak bir uslupla cevap vererek, bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. Ortaya bu görüşmenin ses kayıtları ve bazı belgeleri çıkınca Başbakan önce "Devlet görüşmüştür"diyerek bu işten kendisini soyutlamaya çalıştı. Tepki okları MİT Müsteşarı'na dönünce "MİT müsteşarı benim talimatımla Oslo'da görüşmelere katıldı" açıklamasını yapmak zorunda kaldı
 
"AKP treninden inenler birdaha bu trene binemez" denildi, Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba bindiği o trene vip karşılama ile tekrar bindirildi. Hatta kombine kartı bizzat Erdoğan tarafından yakasına takıldı. 
 
İşte o Fakıbaba treden inerken "Şanlıurfa'da ceketimi koysam belediye başkanı seçilir" türünden açıklamalarda bulunarak Erdoğan'a meydan okumuştu.
 
"AKP'ye çamur atanlardan tek tek hesap sorulacak" denildi. AKP'yi yolsuzlukla suçlayarak yerden yere vuran Süleyman Soylu ve Nurman Kurtulmuş AKP'ye transfer edilerek Genelbaşkan Yardımcısı yapıldılar.
 
Bunlar olduktan sonra benim yazdıklarım neden olmasın?
 
Bekleyip 2015 yılında neler olacağını göreceğiz.....


04 Şubat 2013 Pazartesi 03:02
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Hiçbir vatandaşımız sokakta kalmasın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, soğuk kış günlerini sokakta geçirmemeleri için korumaya alınan evsiz

CHP işkence raporunu açıkladı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili

Kurban Bayramı'ndan bu yana et yememiş

Pazar artıklarından beslendiğini söyleyen emekli bir vatandaş, İYİ Parti lideri Akşener’e şu sözlerle dert

Emine Erdoğan kitap tanıtımına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 24 Ocak Dünya Afrika ve Afro-Kökenli Kültür Günü

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL