25 Ocak 2021 Pazartesi

Bebelere emzik

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Milletvekillerinin mecliste, vatandaşların sokakta sıkça dile getirdiği konuları Başbakan Erdoğan yeni bir bilgiymiş gibi yazılı ve görsel basının karşına geçerek ballandıra ballandıra anlattı.

 
Türkiye'ye demokrasi getireceği iddia edilen paketin açıklaması için yapılacak olan basın toplantısına, AKP muhalifi yayın kuruluşlarının veto edilerek çağrılmaması, AKP'nin demokrasiden ne anladığını bir gün önceden ortaya koymuştu. 
 
Mesela; Başbakan "Kişisel verilerin korunmasına yasal güvence getiriyoruz. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak, ilgisiz kişilerle paylaşılamayacak." dedi. 
 
Devlet tarafından gizlice yapılan dinlemeler ne olacak? Bu dinlemeleri kolaylaştırmak için yurt dışından getirilen ve nerede kimler tarafından kullanıldığı bilinmeyen araçlar bulunup halkın gözü önünde imha mı edilecek, yoksa eski hamam eski tas hesabı telekulakçılık devam mı edecek?
 
Vatandaşların dinlemesi yasak, iktidar partilerinin, muhaliflerini dinlemesi, bu dinlemeleri dosya haline getirerek, muhaliflerine karşı koz olarak kullanmaları serbest. 
 
İşte bunun adı demokrasi oluyor
 
Başbakan Erdoğan'ın ballandıra ballandıra anlattığı bu paketi alkışlayanlara ve "Helal olsun. Başbakan dediğin vatanını ve vatandaşını düşünür " diyerek alkış tutanlara "Siz demokrasi deyince ne anlıyorsunuz ? Bu paket sizlere hangi hakları sağlıyor?" diye sormak gerekiyor.
 
Sizce demokrasi nedir?
 
Siz en ufak bir suçta mahkemelerin ve hapishanelerin yolunu tutarken, haklarında  yığınla suç dosyası bulunan vekillerinizin, dokunulmazlık zırhına bürünerek mecliste yan gelip yatmaları mı demokrasi?
 
İktidar partilerini eleştiren gazetelerin baskı altına alınmaları, köşe yazarlarının mahkeme mahkeme süründürülmeleri, çalıştıkları gazetelerden kovdurulmaları mı demokrasi?
 
Muhalif beklediyeleri sindirmek ve o belediyeleri halkın gözünden düşürmek için, müfettiş baskısına almak mı demokrasi?
 
" Bize oy veren yüzde elliyi evlerinde zor tutuyorum" diyerek diğer yüzde elliye aba altından sopa göstermek mi demokrasi?
 
Binlerce insan merdiven altlarında asgari ücretin altında yarı aç yarı tok çalışırken, böbürlene böbürlene " Asgari ücrete 12 yılda şu kadar zam yaptık demek mi, yada "özürlüleri biz insan yerine adam yerine koyduk" demek mi demokrasi?
 
Halkın bilgisi dışında, terör örgütleriyle pazarlık yaparak, bu pazarlığın içeriğini ve terör örgütüne verilen sözleri halktan saklamak mı demokrasi?
 
Sizce demokrasi halkın kendi kendini idare etmesi mi, yoksa elit bir kesimin halkın üzerinde padişahlık kurması mı?
 
Demokrasi, türbanın serbest bırakılması, klevyeye üç harf eklenmesi, insanların kendi dilleri ile konuşması, eski köy isimlerinin verilmesi, öğrenci andının kaldırılması mı?
 
Aylardır bu konuları dinlediğimiz için Başbakan Erdoğan'ın demokrasi adı altında açıkladıklarının hiçbir anlamı yok
 
Açıkladıklarının içinde anlamı olan tek konu var. O da seçim sisteminde yapılmak istenen değişiklik. 
 
AKP iktidarı aylardır dillendirdiği seçim sistemini dün resmileştirerek sözde Demokrasi Paketi'nin içine yerleştirdi. Üç madde halinde ilan ettiği "Hangisini istiyorsanız onu getirelim" dediği seçim sistemlerinin hangisi getirilirse getirilsin AKP'nin kaybı yok. Fazlasıyla kazancı var.
 
Ama AKP'nin DAR BÖLGE, yada DARALTILMIŞ BÖLGE seçim sistemini istediğine eminim. Çünkü bu sistem uygulandığı zaman MHP oy kaybedecek, onun kaybettiği oylarda AKP'ye ve BDP'ye yarıyacak.
Bu iki partinin çıkartacağı milletvekili toplamıda anayasayı temelinden değiştirmeye yetecek.
 
Bundan önceki bir yazımda, AKP'nin bütün hesaplarını 2015'te yapılacak genel seçimler üzerine kurduğunu, bu seçimlerden sonra Türkiye'de taşların yerinden oynayacağını, Öcalan'ın hapisten çıkacağını ve Türkiye'ye başkanlık sisteminin getirileceğini, hatta Öcalan'ın meclise gireceğini yazmıştım. Hala aynı fikirdeyim.
 
İnşallah ben yanılırım.


01 Ekim 2013 Salı 01:00
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Sözcü ve Cumhuriyet'e ağır hakaretler

Günlük gazetelerin birinci sayfalarını yayınlayan Albayrak Medya A.Ş.’ye ait gzt.com isimli sitede yayınlanan

Bir kişiye istihdam yaratmanın maliyeti 652 bin TL

CHP İstanbul milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Aykut Erdoğdu'nun, işsizlik sorunu ve bunun maliyetlerine

Perinçek meydanı boş bulup salladı

Partisinden istifa edenleri "FETÖ, PKK dostu" diye nitelendiren Perinçek: "Türkiye'de en çok izlenen insan benim.

Gelecek Partisi'nden Soylu'ya zor sorular

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Gözel, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı

İlk millî Arkeoloji Enstitüsü kuruluyor

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı çatısı altında hizmet verecek Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras

Vatan Partisi'nde üst düzey istifa depremi

Doğu Perinçek’in Genel Başkanı olduğu Vatan Partisi’nde, partinin önde gelen isimlerinden Mehmet Bedri

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL