15 Aralık 2019 Pazar

AKP yol yaptı

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 AKP hükümetinin hatalarını söylemek ve eleştirmek suç haline dönüştü. Ağzını açtığın anda dörtbir yandan saldırı başlıyor. Ne nankörlüğümüz kalıyor, ne dinsizliğimiz, ne hainliğimiz nede cahilliğimiz. Bazı kendini bilmezlerin işin boyutunu küfre kadar götürdüğüde oluyor, ama neyse...

 
Bildikleri ile değilde, gördükleri ile savunmak baş vurdukları en kolay yol.
 
* AKP yol yaptı, 
* AKP hastahane yaptı, 
* AKP havaalanı yaptı.
* AKP her ile üniversite yaptı
* AKP metro yaptı, hızlı tren yaptı, Marmaray yaptı, onu yaptı, bunu yaptı.
* AKP Türkiye'ye çağ atlattı.(AKP iktidara gelmeden önce millet taş devrinde mi yaşıyordu? Avlanıp mı karnını doyuruyordu? Giyinmek için incir yaprağı mı kullanıyordu?)
 
AKP'nin yaptıklarını kimsenin inkar ettiği yok. Bütün mesele bu icraatları nasıl yaptığı?
 
Cebinden mi yaptı? HAYIR
Babasının parasıyla mı yaptı? HAYIR
Topladığı vergilerle mi yaptı? HAYIR
Maden mi buldu? Petrol mü çıkarttı? Doğalgaz kaynağı mı tesbit etti? HAYIR
 
O zaman bu hizmetleri neyle yaptı? 
 
AKP'nin hizmetlerini neyle yaptığını açıklamadan önce, biraz eskiye gidelim. Hani şu AKP'nin sıkça eleştirdiği eski dönemlere.
 
Bu ülke 70 cente muhtaçken Barajlarla donaltıldı,1. Boğaz köprüsü yapıldı. (Dünyanın en büyük 4. asma köprüsüydü) Darbenin sıcaklığı ülkeyi kavururken 2. boğaz köprüsü, oto yollar, yapıldı, Bütün köylere elektrik verildi telefonsuz ev kalmadı. Türkiye bilgisayarla tanıştı.
 
AKP'nin sıkça eleştirdiği o hükümetler bunları yaparken devletin neyini sattılar?
 
CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk Maliye Bakanına bir soru önergesi veriliyor. AKP iktidarında kamuya ait olan malların akıbeti soruyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in  verdiği cevap hem ürkütücü, hemde düşündürücü.
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine'nin 18 Kasım 2002 tarihinden 2012 yılına kadar 81 ilde 134 bin 907 taşınmaz sattığını açıklıyor
 
Satışlarda 796 bin 773 metrekare taşınmaz satılmış ve bu taşınmazların satışından elde edilen gelir ise 3 milyar 472 milyon 972 bin 489 TL gelir. 93 adet ufak kamu malı da biz eklersek AKP 10 yılda 135 bin, devletin taşınmaz malını satmış. Kaç liraya? 3 Milyar 473 milyon liraya. 
 
Birde son on yılda özelleştirilen 125 adet dev kuruluş var. Bunlardan elde edilen geliride eklersek, elde edilen gelir 50 Milyar TL'ye çıkıyor.
 
99 depreminden sonra, hükümetlerin deprem vergisi adı altında 2015 yılına kadar bizler den aldığı para ise yaklaşık 38 Milyar TL.  AKP hükümeti bu paranın nerde olduğunu soranlara "Yol yaptık" diye cevap veriyor. Deprem için verilen paralar ile yol yapanlar,. fakirler için yardım toplasalar herhalde o toplanan para ile de köprü yapacaklar.
 
99'dan 2015 yılına kadar farkında olmadan, devlete bizler yaklaşık 38 Milyar TL vermişiz. Hükümet ise 135 bin devlet malını satmış, devlete ait 125 dev kuruluşu  özelleştirmiş 50 milyar gelir sağlamış.
 
AKP iktidarının bu güne kadar sattığı yada özelleştirdiği kamu mallarını, geçmiş hükümetler tamamen satmış olsalardı, AKP hangi gelirle neyi yapacaktı.? 
 
Bu kadar devlet malının tek tek, kimlere kaça satıldığını bilen var mı? ya da satılan bu kamu mallarının gerçek değerini bilen.
 
Ha birde AKP'lilerin ağızlarına sakız olan, İMF konusu var. 
 
AKP İMF'ye borçları ödemiş. Evet ödedi. Ama İMF'ye 5 milyar dolar borç ödenmeden önce, piyasaya 5 milyar dolarlık devlet iç borçlanma tahvili sürüldü. Yani sağ cebimizi önce borçla doldurduk, sonra sağ cebimize doldurduğumuz o borç parayı sol cebimize aktarıp İMF'ye olan borcumuzu ödedik.Ne iş ama
 
Hadi "İMF'ye 5 milyar doları borçlanmadan ödedik" diyelim, hatta İMF'nin yalanlamasına rağmen "İMF'ye 5 milyar dolar da borç verdik" diyelim,Türkiye'nin bütün borçlarınıda sıfırladığını kabul edelim, iyi de yaklaşık 500 milyar doları bulan iç ve dış borç kime ait onu söyleyin bari.


15 Ekim 2015 Perşembe 00:48
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

JİTEM davasında failler yıllarca korundu

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyerek güncel gelişmeleri

'Hayalet memur mu olur' demeyin

ANKARA Büyükşehir Belediyesi’nde geçmiş dönemdeki “bankamatikçi çalışanlar” ile ilgili soruşturma

Göz göre göre ölmüşler

İş güvenliği uzmanları 21 bin 745 okul kantininden 2 bin 648’inde uygunsuzluk tespit etti. Okullarda bulunan

Saadet Partisi'nden dikkat çeken reklam filmi

Saadet Partisi, resmi Twitter üzerinden '2019'da En Çok Arananlar' başlıklı bir reklam filmi paylaştı.

Bakanlık teröristleri böyle tanımladı

İçişleri Bakanlığı’nın  İngiliz uyruklu 4 teröristin iade edildiğini açıklarken ‘Yabancı terörist

Aşı girmeyen eve Azrail girer

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özlem Sezen kızamık aşısının önemine dikkat

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL