21 Ocak 2021 Perşembe

Ağzından çıkanı duyacaksın

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Yazıma başlarken,1980 darbesinde tanıdığım Muammer Çokuslu isimli emekli bir albaydan size biraz bahsetmek istiyorum. Abartlı bir Atatürk hayranlığı vardı. Atatürk'ü taklit etmekten, onun gibi davranmaktan büyük bir zevk alır, sol elinde baston taşır, sağ elinide ceketinin altına sokardı. Günde, iki üç saat Atatürk ile ilgili kitaplar okur, çevresinde bulunanlarada bu kitapları okumayı önerirdi. Darbe konusunda fazla konuşmayı sevmez, kısaca "Biz darbeyi devleti kaşar peyniri sanarak gıdım gıdım yiyenler için yaptık" derdi. Giyimim düşüncelerim ve hazır cevap oluşum nedeniyle benden pek hoşlanmazdı. Sevmediği yada hoşlanmadığı kişilere kullandığı "Pis kominist"sözünü bana karşıda sıkça kullanırdı. Ama gözünün önünden ayrılmamıda istemezdi.


Muammer Albay oldukça renkli kişiliğine rağmen, şimdiki siyasiler gibi nerede nasıl konuşması gerektiğini bilmeyen birisiydi. Söylediği her sözün doğru olduğuna inanır, bu konuda eleştiri yapılmasına dayanamazdı. "Mevlam neyler, neylerse güzel eyler" sözüne nazire yaparcasına "Ben ne söylersem, doğru söylerim. Ne yaparsam doğru yaparım" şeklinde bir anlayışı prensip edinmişti. 

Hitler'in mezarından kalkarak "Bu dünya da, hala benim gibi düşünenler varmış" diye göbek atacağı bir açıklamayı da benimle röportaj yapmaya gelen Hürriyet Gazetesi muhabirinin yanında söylemekte bir mahsur görmemişti "Biz Herkül gibi insanlar istemiyoruz. Çünkü Herkül'ün vücudu var ama o vücudu taşıyabilecek beyni yok. Biz Sokrat gibi insanlarda istemiyoruz. Çünkü Sokrat'ın beyni var, ama o beynin emirlerini uygulayacak vücudu yok. Biz Herkül'ün vücuduyla Sokrat'ın beynini birarada taşıyan insanlar istiyoruz" 

Rahmetli Muammer Albayın "Benim için iyi diyorsan, sen iyisin. Benim için kötü diyorsan sen kötüsün. Çünkü ben senin aynanım. bana baktıkça kendini görüyorsun" sözüne ise ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Çünkü bu sözün çok büyük bir anlamı var.

Siyasi parti genel başkanlarının seçim meydanlarında sarfettikleri ağır sözleri dinledikçe rahmetli albayın söylediği bu söz aklıma geliyor.  Ve ister istemez "Bunlar bir birlerine baktıkça kendilerini mi görüyorlar?" düşüncesine takılıp kalıyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Rüzgar eken fırtına biçer”  sözüne, AKP Genel Başkanı ve Başbabakan Tayyip Erdoğan efendi, Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan “Türkiye Hazır Hedef 2023” proje tanıtım toplantısında"Ben bu kadar edepsiz, ahlaksız, alçak değilim. Bunu yapamam”  sözleriyle cevap verdi. Bu cümle Başbakanın dudaklarından anında mı döküldü, yoksa çok bilmiş, Türkçe'den ve Türkçe cümle kurmaktan aciz uzmanları tarafından mı kaleme alınarak okutuldu bunu bilmiyorum. 

Başbakan tarafından söylendiği ifade edilen bu cümle, Haber Ajansları ile konuşmayı takip eden yazılı ve görsel basın muhabirleri tarafından değiştirilmediyse, diğer bir tabirle aslına uygun şekilde kamuoyuna yansıtıldıysa,bu cümlede yaman bir çelişki bulunduğunu ve cümlenin gizli bir anlam daha ifade ettiğini söylemek mümkün. Hatta "Başbakan farkına varmadan, dolaylı bir biçimde kendisine de hakaret etmiş" demekte mümkün.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun  “Rüzgar eken fırtına biçer” sözünü ağır hakaret olarak algılamak ve buna küfür boyutuna varan ifadelerlerle karşılık vermek doğru bir davranış biçimi değil. Toplumun neredeyse tamamının sıkça kullandığı bu atasözünü,  Kılıçdaroğlu'da eleştiri niteliğinde kullanmış. Ama Başbakan'ın bağırarak açıkladığı"Ben bu kadar edepsiz, ahlaksız, alçak değilim. Bunu yapamam” sözünün, ne atasözü ile, nede siyaset uslubu ile ilgisi var.

Sayın başbakan'ın Kılıçdaroğlu'nu eleştirmek için kullandığı bu cümleyi defalarca okuması ve cümlenin içindeki hatayı bulması gerekiyor ki, bundan sonra yapacağı konuşmaların içine böylesine  değişik anlamlar taşıyan cümleler koyarak kendisiyle çelişmesin.

Devamlı konuşanlardan ve konuşurkende uzun cümleler kuranlardan, doğru bir biçimde, hatasız cümle kurmaları normal karşılansada, topluma hitap eden siyasi parti liderlerinin, konuşmalarının içinde absürd cümleler kullanmaları normal karşılanamaz.


08 Kasım 2012 Perşembe 22:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Hiçbir vatandaşımız sokakta kalmasın

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, soğuk kış günlerini sokakta geçirmemeleri için korumaya alınan evsiz

CHP işkence raporunu açıkladı

CHP Genel Başkan Başdanışmanı, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili

Kurban Bayramı'ndan bu yana et yememiş

Pazar artıklarından beslendiğini söyleyen emekli bir vatandaş, İYİ Parti lideri Akşener’e şu sözlerle dert

Emine Erdoğan kitap tanıtımına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 24 Ocak Dünya Afrika ve Afro-Kökenli Kültür Günü

Erdoğan’a hürmet muhalefete hakaret

İktidara geldiği 2002 yılından bu yana kamuda liyakati ikinci plana atan, ‘partili’ bürokrat modelini hayata

Soylu'ya Kılıçdaroğlu'nun avukatından yanıt

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, annesi Servet Soylu'nun 45 gündür hastanede olduğunu belirterek, annesi ile

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL