TSK Mehmetçik Vakfı

14 Aralık 2018 Cuma

Ağzından çıkanı duyacaksın

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Yazıma başlarken,1980 darbesinde tanıdığım Muammer Çokuslu isimli emekli bir albaydan size biraz bahsetmek istiyorum. Abartlı bir Atatürk hayranlığı vardı. Atatürk'ü taklit etmekten, onun gibi davranmaktan büyük bir zevk alır, sol elinde baston taşır, sağ elinide ceketinin altına sokardı. Günde, iki üç saat Atatürk ile ilgili kitaplar okur, çevresinde bulunanlarada bu kitapları okumayı önerirdi. Darbe konusunda fazla konuşmayı sevmez, kısaca "Biz darbeyi devleti kaşar peyniri sanarak gıdım gıdım yiyenler için yaptık" derdi. Giyimim düşüncelerim ve hazır cevap oluşum nedeniyle benden pek hoşlanmazdı. Sevmediği yada hoşlanmadığı kişilere kullandığı "Pis kominist"sözünü bana karşıda sıkça kullanırdı. Ama gözünün önünden ayrılmamıda istemezdi.


Muammer Albay oldukça renkli kişiliğine rağmen, şimdiki siyasiler gibi nerede nasıl konuşması gerektiğini bilmeyen birisiydi. Söylediği her sözün doğru olduğuna inanır, bu konuda eleştiri yapılmasına dayanamazdı. "Mevlam neyler, neylerse güzel eyler" sözüne nazire yaparcasına "Ben ne söylersem, doğru söylerim. Ne yaparsam doğru yaparım" şeklinde bir anlayışı prensip edinmişti. 

Hitler'in mezarından kalkarak "Bu dünya da, hala benim gibi düşünenler varmış" diye göbek atacağı bir açıklamayı da benimle röportaj yapmaya gelen Hürriyet Gazetesi muhabirinin yanında söylemekte bir mahsur görmemişti "Biz Herkül gibi insanlar istemiyoruz. Çünkü Herkül'ün vücudu var ama o vücudu taşıyabilecek beyni yok. Biz Sokrat gibi insanlarda istemiyoruz. Çünkü Sokrat'ın beyni var, ama o beynin emirlerini uygulayacak vücudu yok. Biz Herkül'ün vücuduyla Sokrat'ın beynini birarada taşıyan insanlar istiyoruz" 

Rahmetli Muammer Albayın "Benim için iyi diyorsan, sen iyisin. Benim için kötü diyorsan sen kötüsün. Çünkü ben senin aynanım. bana baktıkça kendini görüyorsun" sözüne ise ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Çünkü bu sözün çok büyük bir anlamı var.

Siyasi parti genel başkanlarının seçim meydanlarında sarfettikleri ağır sözleri dinledikçe rahmetli albayın söylediği bu söz aklıma geliyor.  Ve ister istemez "Bunlar bir birlerine baktıkça kendilerini mi görüyorlar?" düşüncesine takılıp kalıyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Rüzgar eken fırtına biçer”  sözüne, AKP Genel Başkanı ve Başbabakan Tayyip Erdoğan efendi, Haliç Kongre Merkezi'nde yapılan “Türkiye Hazır Hedef 2023” proje tanıtım toplantısında"Ben bu kadar edepsiz, ahlaksız, alçak değilim. Bunu yapamam”  sözleriyle cevap verdi. Bu cümle Başbakanın dudaklarından anında mı döküldü, yoksa çok bilmiş, Türkçe'den ve Türkçe cümle kurmaktan aciz uzmanları tarafından mı kaleme alınarak okutuldu bunu bilmiyorum. 

Başbakan tarafından söylendiği ifade edilen bu cümle, Haber Ajansları ile konuşmayı takip eden yazılı ve görsel basın muhabirleri tarafından değiştirilmediyse, diğer bir tabirle aslına uygun şekilde kamuoyuna yansıtıldıysa,bu cümlede yaman bir çelişki bulunduğunu ve cümlenin gizli bir anlam daha ifade ettiğini söylemek mümkün. Hatta "Başbakan farkına varmadan, dolaylı bir biçimde kendisine de hakaret etmiş" demekte mümkün.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun  “Rüzgar eken fırtına biçer” sözünü ağır hakaret olarak algılamak ve buna küfür boyutuna varan ifadelerlerle karşılık vermek doğru bir davranış biçimi değil. Toplumun neredeyse tamamının sıkça kullandığı bu atasözünü,  Kılıçdaroğlu'da eleştiri niteliğinde kullanmış. Ama Başbakan'ın bağırarak açıkladığı"Ben bu kadar edepsiz, ahlaksız, alçak değilim. Bunu yapamam” sözünün, ne atasözü ile, nede siyaset uslubu ile ilgisi var.

Sayın başbakan'ın Kılıçdaroğlu'nu eleştirmek için kullandığı bu cümleyi defalarca okuması ve cümlenin içindeki hatayı bulması gerekiyor ki, bundan sonra yapacağı konuşmaların içine böylesine  değişik anlamlar taşıyan cümleler koyarak kendisiyle çelişmesin.

Devamlı konuşanlardan ve konuşurkende uzun cümleler kuranlardan, doğru bir biçimde, hatasız cümle kurmaları normal karşılansada, topluma hitap eden siyasi parti liderlerinin, konuşmalarının içinde absürd cümleler kullanmaları normal karşılanamaz.


08 Kasım 2012 Perşembe 22:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Tanrıkulu konuştu HDP'li vekiller alkışladı

2019 Yılı bütçe görüşmeleri sırasında CHP gurubu adına konuşan Mustafa Sezgin Tanrıkulu "Selahattin

'Sinop merkezde Müslüman yok' diyen müftü durmuyor

"Merhaba" diyenleri, Peygamber Hz. Muhammed'e "ölüm üzerinize olsun" diyenlere benzeterek hedef gösteren Sinop

İYİ Parti'den AKP'lileri kızdıran konuşma

Ceza ve İnfaz Kurumu ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ve Kişisel

MHP siyasette uzlaşmayı esas almıştır

2019 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2017 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın

Çocukları eşek sırtında taşınmaya mahkum ettiler

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya; Keçiören İbrahim Akoğlu İlköğretim

Sayın Öcalan diye başladı, sayın Öcalan diye bitirdi

Bütçe görüşmeleri sırasında HDP adına konuşan Musa farisoğulları "Tutuklandığı günden bu yana Sayın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL