16 Haziran 2019 Pazar

Abdülhamit takıntısı

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

  AKP'li siyasetçilerin ve yandaşlarının Sultan 2. Abdühamit'e olan sevgilerini ve takıntılarını anlamakta güçlük çekiyorum.

Osmanlı İmpartorluğunu üç kıtaya yayan padişahlar değilde, neden sadece Abdülhamit Han ön plana çıkartılıyor ? "Abdülhamit Han şunu yaptı, Abdülhamit Han bunu yaptı, Abdülhamit Han'ın şu hayali vardı, Abdülhamit Han'ın bu hayali vardı" denilerek, devamlı şişiriliyor

Abdülhamit Han ne yaptı?
 
Fatih Sultan Mehmet gibi bir şehir Osmanlı topraklarına katıp yeni bir çağ mı başlattı?
 
Yavuz Sultan Selim gibi ülkeler mi fethetti?
 
Barbaros Hayrettin Paşa gibi denizleri Osmanlı gölü haline mi getirdi?
 
Yada dedeleri gibi Viyana kapılarına dayanıp, Avrupa ülkelerine diz mi çöktürdü?
 
"Efendim Hicaz demiryolu Abdülhamit Han döneminde yapılmış 1881'de 1780 km olan demiryolu uzunluğu 1907-1908 dönemine kadar 5883 km'yi çıkartılmış, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmelerde büyük adımlar atılmıştır." diyerek cevap vermek pekte mantıklı değil
 
Çünkü bu yapılanları zaten inkar eden yok.
 
Bir de tahtta otururken, hayallere dalarmış. En büyük hayalleride, boğazın altına tüp geçit, üstüne köprü ve İstanbul'a yakışır bir havaalanı yapmakmış. Mış.., mış,,, mış...
 
Hayal kurmak başka şey, kurulan hayalleri gerçeğe dönüştürmekse başka şey.
 
Mesala Ulu Sultan "Hadi arkadaşlar İstanbul trafiğini hafifletmek için, boğazın altından geçen bir tunel yapalım da alem görsün" deseydi, gerçekten o günün teknikleri ile böyle bir tüp geçit yapabilirler miydi? 
 
Ya da denizin içinden değilde, üstünden geçecek bir köprü için kolları sıvasalardı, köprüyü yapmaları mümkün olur muydu?
 
Ben küçük bir araştırma yaptım.Ama 1850 ve 1950 yılları arasında yapılmış denizin altından geçen bir tunele rastlamadım.
 
Evet denizin altından geçen bazı tuneller var.
 
Ahmed Hamdi Tüneli, Süveyş Kanalı'nın altından geçen bir otomobil tünelidir. Her iki yöne doğru birer şeride sahiptir. Asya kıtasında bulunan Sina yarımadasını ve Afrika kıtasında bulunan Süveyş şehirlerini birbirine bağlar.
 
1983 yılında Birleşik Krallık Hükümeti tarafından yapılmıştır. 
 
Bømlafjord Tuneli, Stord şehrindeki Føyno adasını,anakaradaki Sveio şehrinin Valevåg Köyü ile bağlayan tüneldir. Bu tünel Avrupa E39 güzergahının bir parçasıdır.
 
Tünel 7931 metre uzunluğundadır ve Norveç'in en uzun denizaltı otoban tünelidir. Tünel denizin altında 262.5 metre derinliktedir. 28 Aralık 2000'de açılmıştır.
 
Tünel, Norveç'teki yaygın bir köprü ve tünel sistemi olan Trekantsambandet'in bir parçasıdır. Bu sistem Stord ve Bømlo adalarını anakaraya bağlar. Trekantsambandet, Norveç Kralı V. Harald tarafından 30 Nisan 2001 tarihinde açılmıştır.
 
Chesapeake Körfezi Köprü-Tüneli veya özgün adıyla Chesapeake Bay Bridge-Tunnel (CBBT olarak kısaltılan) Amerika Birleşik Devletleri'nde, Maryland eyaleti ile Virjinya eyaletlerini Atlas Okyanusu kıyısında birbirine bağlayan 37 km (23 mil) uzunluğunda bir köprü. Atlas Okyanusu üzerinde iki orta noktada deniz dibine dalan iki tünel ile bağlantı sağlar. Hampton ve Norfolk kentlerini birleştiren bu köprü ve tünellerin trafiğe açılışı 15 Nisan 1964 tarihindedir.
 
Seikan Tüneli Japonya'da Honshu ve Hokkaido adalarını birbirine bağlayan ve 53.85 kilometrelik demiryolu tünelidir. Dünyanın en uzun demiryolu tüneli olup 23.3 kilometresi denizin altından geçmektedir. Tünel en derin yerinde deniz seviyesinden 240 metre aşağısında ve deniz dibinden ise 100 metre derinlikte yer almaktadır
 
Tünelin açılışı  13 Mart 1988 yılında gerçekleşmiş
 
Manş Tüneli, İngiltere ile Fransa'yı denizden birbirine bağlayan Fransa ve İngiltere ortak yapımı bir demir yolu tünelidir.
 
 6 Mayıs 1994'te tünel açılışı yapıldı.
 
2. Abdülhamit'in başka bir hayali ise İstanbul'a bir havaalanı yaptırmakmış. Bunu söyleyen ve 3. Havaalanına Abdülhamit isminin verilmesini telep eden de 2. Abdülhamit'in torunu.
 
2. Abdülhamit döneminde koskoca Osmanlı devletinin bir tane bile uçağı yok. Ama Sultan Hazretleri İstanbul'a havaalanı yapmayı hayal ediyor. 
 
Ne hayalmiş be kardeşim. 
 
Bugüne kadar, siyasi çevreler madalyonunun iyi tarafını, yani aydınlık tarafını gösterek, Abdülhamit'i yüceltmeye çalıştılar.
 
Şimdi bir de madolyonun kötü tarafına,yani sırlı karanlık tarafına Abdühamit'in Osmanlı devletine neler kaybettirdiğine ve Osmanlı devletini azar azar yıkıma nasıl götürdüğüne bakalım.
 
1-Sırbistan ve Karadağ ile savaş (1876-1878) ve Tersane Konferansı
 
Osmanlı Devleti 1878 yılında imzalanan Ayastefanos Antlaşması ve Berlin Antlaşması ile Karadağ ve Sırbistan'ın bağımsızlıklarını tanıdığı gibi, kaybettiği toprakların bu iki ülkeye ait olduğunu kabul etti.
 
2- 1877-78 Türk-Rus Savaşı (93 Harbi)
 
Rus orduları Balkan ve Kafkas cephelerinde Osmanlı kuvvetlerini bir dizi yenilgiye uğratarak doğuda Erzurum'u, batıda ise Bulgaristan'ın tamamı ile Trakya'nın İstanbul surlarına kadarki kısmını işgal ettiler. 
 
 Anlaşmaya göre; Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı, sınırları Tuna'dan Ege'ye, Trakya'dan Arnavutluk'a uzanacak bağımsız bir Bulgaristan Prensliği kurulacak, Bosna-Hersek'e iç işlerinde bağımsızlık verilecek, Sırbistan, Karadağ ve Romanya tam bağımsızlık kazanacak ve sınırları genişletilecek, Kars, Ardahan, Batum ve Doğubayazıt Rusya'ya verilecek, Teselya Yunanistan'a bırakılacak, Girit ve Ermenistan'da ıslahat yapılacak,
 
3-Bosna Hersek ve Yenipazar'ın Avusturya tarafından işgali (1878)
 
4-Tunus'un Fransa tarafından işgali (1881)
 
1878 yılında Kıbrıs'ı elde eden İngiltere, Fransa'nın Tunus'taki özel imtiyazlarını tanıdı. Fransa, bazı Tunuslu aşiretlerin (Krumirlerin) Cezayir topraklarına yaptıkları akınları ve bazı toprak taleplerini bahane ederek Osmanlı Devleti'ne bağlı olarak beyler tarafından idare edilen Tunus 12 Mayıs 1881 tarihinde Fransa tarafından işgal edildi
 
5-Yunanistan'ın Teselya'yı ilhakı (1881)
 
6-Mısır'ın Birleşik Krallık tarafından işgali (1882)
 
7-Somali'nin Birleşik Krallık tarafından işgali (1884)
 
8-Habeş Eyaletinin İtalya tarafından işgali (1885)
 
9-Şarki Rumeli'nin Bulgaristan tarafından ilhakı (1885)
 
10-Makedonya'da tedhiş hareketleri
 
11-Ermeni isyanları (1891-1895)
 
12-Yunanistan ile savaş (1897)
 
13-Girit'e özerklik verilmesi (1898)
 
14-Kuveyt'in özerklik kazanması (1899)
 
15-Yemen İsyanı (1905)
 
16-Bulgaristan'ın bağımsızlığını ilan etmesi (1908)
 
17-Avusturya'nın Bosna-Hersek'i ilhak etmesi (1908)
 
18-Girit'in Yunanistan'a katılma kararı (1908)
 
Şimdi 2. Abdülhamit Han'ın Osmanlı devletine kazandırdıkları ile, kaybettirdiklerini gerçeklik terazisine koyup tartın. Tartın bakalım hangi taraf ağır basacak. 

 


21 Aralık 2016 Çarşamba 22:05
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

TV kanalında Bahçeli kavgası

Bir televizyon programında sorulan 'MHP lideri Devlet Bahçeli ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirlerine

Ordu Valisi Yavuz hakkında suç duyurusu

Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, Ekrem İmamoğlu ve CHP’ye küfür

Kürtler size günahını vermez

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 23 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Ümraniye’de düzenlenen

Hangi sosyal tesisimizde alkol var

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bayrampaşa'nın ardından Gaziosmanpaşa Meydanı'nda da görkemli bir

Seçim kurulu üyeliği ateşten gömlek

İktidarın İstanbul seçimini iptal etmek için hedef haline getirdiği seçim kurulları, 23 Haziran’da görev

Elektronik sigarayla sigara bırakılmaz

Sigara içen her 10 kişiden yaklaşık dokuzu sigarayı bırakmak istediğini belirtiyor. Sigara içmeyi bırakmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL