29 Ocak 2020 Çarşamba

2015 Seçimleri çok şeye gebe

Bayram Alacatlı

Bayram Alacatlı

E-Posta : Bayramalacatli@hotmail.com

 Oslo'da PKK ile imzalanan protokolün içeriği her nedense AKP Hükümeti tarafından sır gibi saklanıyor. Apo bazı gazetecilerin dediği gibi 2015 seçimlerinden sonra serbest mi bırakılacak, yoksa ortalıkta dolaşan fısıltılara göre Fırat'ın Doğu tarafı Kürdistan adı altında federatif bir yapıya mı kavuşacak belli değil.

 
AKP taraftarları "Şehit haberi gelmiyor ya gerisi önemli değil" "Kötüde olsa iktidarda Müslüman bir hükumet var" (sanki AKP iktidara gelene kar memleketi gavurlar idare etmiş) düşüncesiyle kendini avuta dursun, ülkede yavaş yavaş karanlığı doğru ilerliyor. Şehit haberleri, 'intihar' örtüsüyle kapatılıyor. Güneydoğu'da PKK alan hakimiyetinden bölge hakimiyetine doğru hızla ilerliyor. İlçeler de kendi devlet kadrolarını kuruyor.Kaymakam atıyor. PKK adına vergi toplanması için vergi memurları görevlendiriyor.
 
PKK'dan korkan vatandaşlar devlet mahkemeleri yerine, PKK tarafından kurulmuş olan sözde mahkemelere gitmeyi tercih ediyor. Trafiği, PKK'lı sözde trafik polisleri denetlerken, asayişi de, yüzleri maskeli elleri silahlı PKK'lı teröristler sağlıyor. Devlete ait güvenlik güçleri ise, aldıkları emir doğrultusunda, karakollarda zaman öldürüp, şark hizmetlerinin bitmesini bekliyor. 
 
Hükumetin "açılım" adını verdiği garabet, açıldıkça açılıyor, genişledikçe genişliyor, ülkeyi aydınlığa değil, hızlı bir biçimde karanlığa doğru sürüklüyor.
 
Şimdi bütün umudumuz 2015 seçimlerinden çıkacak sonuca kaldı. AKP yandaşlarına göre "2015 seçimlerini AKP'nin tek başına kazanması huzurlu ortamın devam etmesini sağlayacak" AKP karşıtı muhalefete göre ise, "AKP'nin 2015 yılında seçimi kazanması ve tek başına iktidar koltuğuna oturması, ya ülkenin bölünmesine ya da bir iç savaşın başlamasına neden olacak.
 
Muhalefetin bu şekilde düşünmesinin en önemli nedeni, AKP hükümeti ile PKK terör örgütü arasında imzalanmış olan protokolün içeriğinin sır gibi saklı tutulması. AKP karşıtlarının bu şekilde düşünmesinin yığınla nedeni var 
 
Hükümete "Benim huzurumu ve ülkenin bütünlüğünü sağlamak için 40 bin kişinin katili olan terör örgütüyle bir protokol imzalandıysa, vatandaş olarak bu protokolün içeriğini bilmem gerekiyor" demek vatandaşın en doğal hakkıdır. Çünkü millet adına verilen kararların millet tarafından onaylanması gerekiyor. Millet adına verildiği iddia edilen "Oslo kararları" nı ise o kararları verenlerin dışında kimse bilmiyor. Doğal olarak bu durumda yığınla tepki topluyor "AKP iktidarı ülkeyi bölünmeye götürüyor" feryadı her gün biraz daha yükseliyor.
 
Cumhurbaşkanı ülkenin selamete çıkması için 400 milletvekili talep ederken, HDP'de seçim barajını aşamayacağını bile bile parti olarak seçime girmeye hazırlanıyor. Diğer bir tabirle AKP'nin 400 milletvekili çıkarması için perde arkasından destek veriyor.
 
Bu gizli harekatın mimarları MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Bebek katili Öcalan mı bilinmez, ama bilinen bir şey var. Oda yapılan bütün anketlerde HDP'nin barajın altında kalacağı yönünde. Dikkat ederseniz HDP'nin oy oranı % 7.5 ila % 8.5 arasında oynuyor. Yani % 10'a bile yaklaşmıyor.
 
Şimdi diyelimki, AKP hükümeti ile Bebek katili arasında gizli bir protokol yapıldı. HDP parti olarak seçime girdi ama % 10 barajını aşamadı, AKP'de HDP'nin kaybettiği vekillerin tamamını alarak 400 milletvekili ile meclisi doldurdu. 
 
Bu dakikadan sonra HDP'nin istekleri başlayacak. Ortaya aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık pozisyonu çıkacak. HDP'nin sayesinde 400 milletvekili çıkarmış olan AKP, ya HDP'nin isteklerini karşılayacak, ya da reddedip yeni bir kaos ortamının yaratılmasına çanak tutacak
 
HDP 2015 seçimlerinden sonra, AKP'den bebek katilinin serbest bırakılmasını ve kayıtsız şartsız bütün PKK militanları ile onları yönlendiren eli kanlı PKK liderlerinin affedilmesini, hatta Fırat'ın doğusunda yarı bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını da isteyebilir. İşi biraz ileri götürmek için "Sayemizde Anayasayı değiştirecek milletvekili çıkardınız. Bu nedenle kurulacak olan Hükumet de biz de bakanlık istiyoruz" da diyebilir. 
 
Kısacası 2015 Seçimlerinden sonra olasılıklar çok genişleyecek. 
 
AKP Anayasayı değiştirecek milletvekili sayısını bulursa, önce başkanlık sistemi gelecek Hemen arkasından ülkenin adını değiştirecek adım atılacak. Türk kelimesi devletin adından çıkartılacak Ülkenin adı ya "Osmanlı Federe Devleti" olacak ya da "Osmanlı İslam Devleti"
 
Kürtçe ikinci resmi dil olarak mı kabul edilecek? Atatürk heykelleri mi kaldırılacak? Tarih kitapları yeniden mi yazılacak? Anıtkabir'e ziyaretler mi yasaklanacak? Anıtkabir yıkılıp yerine AVM mi yapılacak? 

Bu soruların karşılığını bulmak oldukça zor.Çünkü 2015 Milletvekili seçimleri çok şeye gebe. Neler doğuracağını, doğurduğunun hayırlı mı, hayırsız mı olacağını bilmek şimdilik imkansız


13 Şubat 2015 Cuma 23:10
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

21 bin çocuk koruma altında

Başta Rabia Naz Vatan olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması amacıyla kurulan Meclis

Trump Orta Doğu'yu kana boğmaya çalışıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ABD Başkanı Trump ve İsrail Başbakanı Netanyahu’nun 28 Ocak 2020

Büyük Birlik Partisi 27 yaşında

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberinde bulunan Divan ve MKYK/MDK üyeleri /il ve ilçe

Gizemli Virüs Corona hakkında bilinmeyenler

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılmaya başlayan yeni Corona virüs tüm dünyanın teyakkuza

Kızılay Başkanı 'Andımız'la dalga geçmiş

Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın Andımız'ın kaldırılması için paylaştığı karikatür tepkiye neden oldu.

Bedri Gencer'in skandal paylaşımı Meclis gündeminde

Yıldız Teknik Üniversitesi profesörü Bedri Gencer, Elazığ’da meydana gelen ve 41 kişinin yaşamını

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL