17 Temmuz 2019 Çarşamba

Üstad KENGER

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Tarifi zor bazı insanların. Hep anlaşılmayı bekler, yapabildikleri güzel işlerle anılmayı ve doğru haller üzere örnek olmayı iş edinmiştir aslında. Hep eksiklikleri tamamlamak, hataları düzeltmek için gözlemcidirler karşılık beklemeden..! Maddi kaygıları yok onların, hep meşguliyetleri vardır keza.
 
İzah etmeye çalıştığım bu kişiliklere en bariz örnek olarak size Üstad Habip Kenger’i verebilirim.
 
Refahiye Ekecik Köyü mensubu olup gençlik yıllarını İstanbul’da ticaretle iştigal ederek geçirmiş, bir vesile ile Refahiye Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığına gelmiş ve işinin haricindeki zamanlarını bu derneğin de Refahiyeliler için yararlı işler yapması amacına harcamış, müstesna insanlardandır üstad Kenger.
 
Kendisi ile 2004-2005 yıllarında Refahiye Derneği yönetimlerinde iken tanıştım. Başkanlığı döneminde yaptıkları faaliyetleri inceledim. Ancak o günlerde sohbet edecek fırsat elde edemedim. Nice zaman sonra hakkında derlediğim sorularımı ardı ardına sorma imkanı buldum.
 
Sen misin soran;
 
Anlatmak istediği o kadar mesele vardı ki artık ses kayıt cihazıma müracaat ettim ve o anlattıkça ben sorular yağdırdım.
 
Avukat Mehmet Yavuz Vakfı dedim, Refahiye Kültür ve Bal Festivali dedim, Refahiye Devlet Hastanesi Lojmanlarını gündem yaptım, kendi dönemindeki il ve ilçemizin bürokrasisini konu ettim, dernek adına çıkardıkları mecmuayı hatırlattım, hasılı, Sayın Kenger’i enikonu dinledim.
 
Şimdi ben özetleyeyim mi size kıymetli okurlarım;
Ben şahsı ile söyleşi yapmayı, üstad da ‘birileri bana sormadan konuşmam’ diye bekleşmişiz meğer..!
 
O, beraber yol aldığı arkadaşlarını teşekkür ile anarak söze başlamıştı, anımsıyorum. Çok sık görüşmeseler de Gazi Güven dedi, İbrahim Gençoğlu’nu andı, Sadi Sertbaş, Yavuz Canikli, Süleyman Karaman ve Binali Yıldırım isimleri üzerinde uzun uzun durdu. Zamanı durdurmuş gibi konuşuyor, dikkatimi özellikle derneğin önemine çekmeye çalışıyordu.
 
Ona göre dernek, toplumun en geniş manada katılım ve paylaşım organı idi. Dernekçilik ise tam bir özveri! Bu iki anlamlı birimi, toplumun sivil sesi ve nefesi olarak niteliyor ve buna, dönemindeki festivaller kapsamında ilçe bürokratları ile halkı bir araya getirdiği toplantıları örnek gösteriyordu. İlgili memur ve müdürlerin aslında ne kadar eksik kaldıklarını ve halkın hak aramadaki ürkekliğini gözlemlediğini belirtti. Derneklerin asıl işlevlerinin hep ve hala göz ardı edildiğinden şikayetlendi.
 
Avukat Mehmet Yavuz Vakfı’nın, Refahiye ve Erzincan’da sağladığı maddi katkıların inkar edilemeyeceğini ve gereğince değerlendirilmesinin çok elzem olduğunu anlatırken, bu vakfın kurucusunu rahmetle andı. Kim ne derse desin merhum Av. Mehmet Yavuz’un doğru bir iş yaptığına inandığı belli oluyordu. Efsane Vali Recep Yazıcıoğlu, Bakan Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman gibi kıymetli insanlarla çalışmış olmaktan da son derece gurur duyduğunu haykırıyordu üstad Kenger.
 
O kadar müsterihti ki Başkan Kenger, anılarının tazeliği, zaman zaman yaşaran gözlerinden belliydi.
 
En büyük talihsizliği iş dünyasında, siyasetin kurbanı olması idi. İstanbul’da hatırı sayılır temizlik maddeleri tedarikçisi olarak faaliyet gösteren Kenger, Haliç’in temizlenmesi projesine kalkışması sonucu yaptığı yatırımların, dönemin hükümetinin yıkılması ile heba olması onu çok üzmüş, belli…
 
Dernekçilik ve derneklerin ihtiyaç duyduğu bu örnek kişiliğin, tüm zamanlarda, kadrinin bilinmesi ve yalnız bırakılmaması gereği varken şimdilerde kendi imkanları ile hayatını idame ettiriyor olması da bir vefa sorunu olarak ortada. Oysa o, her anlamda ehliyetli ve liyakatli bir değer.
 
Tüm okurlarıma selamlarını ve önümüzdeki mali yılda iyi dileklerini iletiyor Üstad Habip Kenger.
 
Aydın Çobanoğlu
www.erzincangazetesi.com.tr
www.teknecikkoyu.com
 


20 Ocak 2013 Pazar 15:42
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

CNN Türk'e sert tepki

CHP Parti Meclis üyesi Gökhan Günaydın, CNN Türk canlı yayınında kendisini hedef alan sözlere yanıt vermek

CHP-İyi Parti iki sene sonra...

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği destekle bilinen yazar Ömer Turan, erken seçime ilişkin dikkat çeken

Evlad-ı Fatihan'a hakaret etmek AKP....

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, AKP'li ilçe yöneticisinin Balkan

İmamoğlu'nu ilk kutlayan SP adayı oldu

Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nın İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyareti ilginç anlara sahne oldu.

Her evde üniversiteli bir işsiz var

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, tarım dışı işsizliğin yüzde 16 olduğunu, her 4 gençten birinin

'Örgütten kurtarın, imam peşini bırakmıyor'

Üsteğmen oğlunun 15 Temmuz sonrası örgütten ayrılmak istediğini, ancak sorumlu imamın peşini

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL