TSK Mehmetçik Vakfı

22 Ekim 2018 Pazartesi

Üstad KENGER

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Tarifi zor bazı insanların. Hep anlaşılmayı bekler, yapabildikleri güzel işlerle anılmayı ve doğru haller üzere örnek olmayı iş edinmiştir aslında. Hep eksiklikleri tamamlamak, hataları düzeltmek için gözlemcidirler karşılık beklemeden..! Maddi kaygıları yok onların, hep meşguliyetleri vardır keza.
 
İzah etmeye çalıştığım bu kişiliklere en bariz örnek olarak size Üstad Habip Kenger’i verebilirim.
 
Refahiye Ekecik Köyü mensubu olup gençlik yıllarını İstanbul’da ticaretle iştigal ederek geçirmiş, bir vesile ile Refahiye Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığına gelmiş ve işinin haricindeki zamanlarını bu derneğin de Refahiyeliler için yararlı işler yapması amacına harcamış, müstesna insanlardandır üstad Kenger.
 
Kendisi ile 2004-2005 yıllarında Refahiye Derneği yönetimlerinde iken tanıştım. Başkanlığı döneminde yaptıkları faaliyetleri inceledim. Ancak o günlerde sohbet edecek fırsat elde edemedim. Nice zaman sonra hakkında derlediğim sorularımı ardı ardına sorma imkanı buldum.
 
Sen misin soran;
 
Anlatmak istediği o kadar mesele vardı ki artık ses kayıt cihazıma müracaat ettim ve o anlattıkça ben sorular yağdırdım.
 
Avukat Mehmet Yavuz Vakfı dedim, Refahiye Kültür ve Bal Festivali dedim, Refahiye Devlet Hastanesi Lojmanlarını gündem yaptım, kendi dönemindeki il ve ilçemizin bürokrasisini konu ettim, dernek adına çıkardıkları mecmuayı hatırlattım, hasılı, Sayın Kenger’i enikonu dinledim.
 
Şimdi ben özetleyeyim mi size kıymetli okurlarım;
Ben şahsı ile söyleşi yapmayı, üstad da ‘birileri bana sormadan konuşmam’ diye bekleşmişiz meğer..!
 
O, beraber yol aldığı arkadaşlarını teşekkür ile anarak söze başlamıştı, anımsıyorum. Çok sık görüşmeseler de Gazi Güven dedi, İbrahim Gençoğlu’nu andı, Sadi Sertbaş, Yavuz Canikli, Süleyman Karaman ve Binali Yıldırım isimleri üzerinde uzun uzun durdu. Zamanı durdurmuş gibi konuşuyor, dikkatimi özellikle derneğin önemine çekmeye çalışıyordu.
 
Ona göre dernek, toplumun en geniş manada katılım ve paylaşım organı idi. Dernekçilik ise tam bir özveri! Bu iki anlamlı birimi, toplumun sivil sesi ve nefesi olarak niteliyor ve buna, dönemindeki festivaller kapsamında ilçe bürokratları ile halkı bir araya getirdiği toplantıları örnek gösteriyordu. İlgili memur ve müdürlerin aslında ne kadar eksik kaldıklarını ve halkın hak aramadaki ürkekliğini gözlemlediğini belirtti. Derneklerin asıl işlevlerinin hep ve hala göz ardı edildiğinden şikayetlendi.
 
Avukat Mehmet Yavuz Vakfı’nın, Refahiye ve Erzincan’da sağladığı maddi katkıların inkar edilemeyeceğini ve gereğince değerlendirilmesinin çok elzem olduğunu anlatırken, bu vakfın kurucusunu rahmetle andı. Kim ne derse desin merhum Av. Mehmet Yavuz’un doğru bir iş yaptığına inandığı belli oluyordu. Efsane Vali Recep Yazıcıoğlu, Bakan Binali Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman gibi kıymetli insanlarla çalışmış olmaktan da son derece gurur duyduğunu haykırıyordu üstad Kenger.
 
O kadar müsterihti ki Başkan Kenger, anılarının tazeliği, zaman zaman yaşaran gözlerinden belliydi.
 
En büyük talihsizliği iş dünyasında, siyasetin kurbanı olması idi. İstanbul’da hatırı sayılır temizlik maddeleri tedarikçisi olarak faaliyet gösteren Kenger, Haliç’in temizlenmesi projesine kalkışması sonucu yaptığı yatırımların, dönemin hükümetinin yıkılması ile heba olması onu çok üzmüş, belli…
 
Dernekçilik ve derneklerin ihtiyaç duyduğu bu örnek kişiliğin, tüm zamanlarda, kadrinin bilinmesi ve yalnız bırakılmaması gereği varken şimdilerde kendi imkanları ile hayatını idame ettiriyor olması da bir vefa sorunu olarak ortada. Oysa o, her anlamda ehliyetli ve liyakatli bir değer.
 
Tüm okurlarıma selamlarını ve önümüzdeki mali yılda iyi dileklerini iletiyor Üstad Habip Kenger.
 
Aydın Çobanoğlu
www.erzincangazetesi.com.tr
www.teknecikkoyu.com
 


20 Ocak 2013 Pazar 15:42
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Uzan AKP İzmir Belediye Başkan adayı mı?

Yurtdışındaki iş adamı Cem Uzan'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "hizmete hazırım" çağrısı yapması

Profesör olmak için Şırnak’a geliyorlar

Şırnak Üniversitesi İşletme Bölümü’nde görevlendirilmek üzere,‘Siyasal Bilimler alanında doçentliğini

Hükümet medyasından Akit'e FETÖ'cü suçlaması

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, dün akşam Akit TV'de Başka Açıdan isimli programa

MİT ve Emniyet’e UYAP yetkisi

Komisyonda, güvenlik soruşturmasıyla ilgili maddede değişiklik yapıldı.

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

Şırnak Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında kimi adaylara tarikat bağı

Kadınlar nafaka almak için mi evleniyor?

Yazılı bir açıklama yapan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı "Son günlerde kamuoyunda mevcut nafaka

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL