20 Eylül 2020 Pazar

Masfed MYM Belge Teslim ve Tanıtım Merâsmi muhteşemdi.!

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Florya Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen bu anlamlı merasimde, İMAS (İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği ) Başkanı Sayın Hayrettin ERTEMEL günün anlam ve önemine dair konuşmasını;

‘‘Saygıdeğer konuklar;  günümüzde toplumun ihtiyaçlarının karşılanması sadece devletin görevi olmaktan çıkmıştır. Toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanması ve çeşitli sorunlarına çözüm bulabilmek amacıyla sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Sivil toplum kuruluşları, toplumun birlik beraberliği ve yardımlaşmasında önemli rol oynar. Toplumun farklı kesimlerine yardım etme, yardım alma amacıyla bir araya gelerek, gönüllülük esasına dayanarak kurulan dernek, vakıf, meslek kuruluşları adı altındaki Sivil Toplum Kuruluşları, birlik ve beraberlik örneği sergiler, devlet ile vatandaş arasında köprü olma vazifesi görür.

Avrupa’nın gelişmiş ülkelerinde her 40 kişiye 1 dernek düşerken maalesef ülkemizde her 826 kişiye 1 dernek düşmektedir.

Biz de yönetim kurulundaki arkadaşlarımla beraber, sektörümüzün İstanbul’daki bu eksikliğini ve ihtiyacını gidermek, gücümüzü birleştirmek amacıyla İstanbul Motorlu Araç Satıcıları derneği İmas’ı kurduk.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği olarak, kurulduğumuz, Aralık 2017 tarihinden itibaren sektörümüzde birlik beraberliği sağlamak, sektörün ve sizlerin problemlerine çözüm olmak, mesleğin saygınlığını daha ileri seviyelere taşımak adına var gücümüzle çalıştık çalışmaya devam ediyoruz. 9 ay gibi kısa zamanda derneğimizi ve hedeflerimizi büyüterek bugün bu noktaya ulaştık.

Bu süre zarfında sizlerden aldığımız destek ve güç ile İstanbul Ticaret Odasına girerek Otomotiv Sektör Komitesinde çok değerli meclis ve komite üyeleriyle birlikte sektörümüzün sorunlarıyla alakalı önemli çalışmalar yapmaktayız.

Hepimizin bildiği üzere Türkiye’de Otomotiv Sektörü ülkemizin lokomotif sektörlerinin başında gelmekte. Sektörde bizim iştigal konumuz olan İkinci el araç pazarı da her yıl büyümekte. 2017 yılında 2.el otomobil satışları 2016 yılına göre yaklaşık %10 artışla 5milyon 200bin adede, toplam araç devirleri 7.5 milyon adede ulaşmıştır

Ülke ekonomisinde önemli yer kaplayan sektörümüzün, çözüm bekleyen birçok problemi var. Bunlara; kayıt dışı satış, KDV problemi, ithal araç problemi, ticari amaçlı aldığımız araçlarda satış anında sigorta zorunluluğu bulunması, stoktaki araçlarımızın Mtv problemi, haftasonu noterlerin kapalı olması sebebiyle satış işlemi yapılamaması, Egm’de araç sorgu ekranının meslektaşlarımıza açık olmaması, internet siteleriyle olan problemlerimiz, expertiz firmalarının sorumlulukları, pert araçların trafiğe yeteri derecede kontrol edilmeden çıkarılması gibi birçok konuyu sayabiliriz.

Üzüntüyle belirtmek isterim ki bütün bu sorunlara bir de yakın zamanda birçok meslektaşımızın mağdur olduğu malum araç kiralama firmasıyla yaşanan sorunu da eklemek durumunda kaldık. Bundan sonra benzeri problemlerin yaşanmaması ve siz değerli meslektaşlarımın aynı şekilde mağdur olmaması için dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

Bu sorunların en önemlilerinden KDV probleminin şahıslardan alınan binek ve ticari araçlarla ilgili kısmı Federasyonumuz önderliğinde yapılan çalışmalarımız sayesinde çözüldü. Şirketlerden alınan araçlarla ilgili federasyonumuzun çalışmaları devam ediyor. İnşallah bu konuyla ilgili en yakın zamanda sizlere müjdeli haberlerimiz olacak. Biraz sonra federasyon başkanımız bu konuyla ilgili ve ithal araç konusu gibi diğer konulardaki çalışmalarımızla ilgili sizlere bilgi verecek.

Bugün tüm meslektaşlarımız için çok önemli bir gün. Yeni yönetmeliğin zorunlu hale getirdiği Mesleki Yeterlilik Belgesinin İstanbul’daki ilk sınavlarına girip başarılı olan meslektaşlarımızın belgelerini teslim edeceğiz. Sınava girip başarılı olan tüm meslektaşlarımı tebrik ediyor, belgelerinin kendilerine ve mesleğimize hayırlı olmasını diliyorum.

Henüz sınava girmemiş olan meslektaşlarıma da tavsiyem; biran önce başvurularını yapıp belgelerini almaları ve Mesleki Yeterlilik Belgesi başvurularını mesleğimizin sorunlarını çözmek için uğraşan, bugüne kadar birçok konuda sektörümüze katkı sağlayan ve bundan sonra katkı sağlamaya devam edecek olan tüm Türkiye’de il dernekleri üzerinden ve İstanbul Avrupa Yakası’nda derneğimiz İmas, Anadolu yakasında da Anadolu Yakası derneği üzerinden sınav düzenleyen Masfed Mym’ye üzerinden yapmaları, özel şirketlere itibar etmemeleri yönündedir.

Bu konuda hepinizden duyarlı olmanızı, çevrenizdeki meslektaşlarımızı Mesleki Yeterlilik Belgelerini Masfed üzerinden almaları konusunda bilgilendirmenizi rica ediyorum.

 

Hepimizin bildiği üzere çok büyük önem verdiğimiz ikinci el motorlu kara taşıtları yönetmeliği, Federasyonumuzun uzun ve yoğun çalışmaları sonucunda, 13 Şubat 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yeni yönetmelik ikince el motorlu kara taşıtları ticaretinde çok önemli düzenlemeler ve yenilikler getirmektedir.

Yeni yönetmelik sayesinde sektörün itibarı artacak, ikinci el motorlu kara taşıtları ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması sağlanacak, kayıt dışılığın önüne geçilecek ve böylece hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti artacaktır.

Yasamızın getireceği yenilikleri şu konu başlıklarıyla sıralayabiliriz:

1-   Yetki Belgesi Zorunluluğu

Yönetmelikle birlikte ikinci el otomotiv ticareti yapacak meslektaşlarımızın il müdürlüklerinden yetki belgesi alması zorunlu hale gelmiştir. 13 Ağustos 2019 tarihine kadar tüm meslektaşlarımızın yetki belgesi alması gerekmektedir ve bu süre dolduktan sonra lise mezuniyeti şartı aranacaktır.

2-   Mesleki Yeterlilik Belgesi

Yetki belgesi alabilmek için firma sahiplerinin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Ayrıca iki el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerde pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin de mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları gerekmektedir. 13 Mayıs 2018 tarihinden itibaren mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir.

3-   Expertiz Raporu

13 Ağustos 2018 tarihinden itibaren müşterilere satılan her araç için expertiz raporu teslim etmek zorunlu hale gelmiştir

4-   Garanti

Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarih 13 Şubat 2018 tarihi itibarile 8 yaş ve 160.000 kmnin altındaki araçlara belirli kapsam ve şartlarda 3 ay 5.000 km garanti verilmeye başlandı.

5-   Taşıt kartı

Satışa sunulan ikinci el motorlu kara taşıtının üzerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulmalıdır.

6-   Taşıt teslim belgesi

Satışa sunulmak üzere ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmeye teslim edilen ikinci el motorlu kara taşıtı için taşıt teslim belgesi düzenlenmesi gerekmektedir.

 

7-   İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi

Yetki belgesi, mesleki yeterlilik belgesi ve bu Yönetmelik kapsamında verilen TSE hizmet yeterlilik belgesi ile ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin Bakanlıkça gerekli görülen bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla Bakanlık tarafından İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi oluşturulacaktır.

 

Yönetmelikteki en önemli konulardan birini vurgulamak istiyorum. Bu tüm meslektaşlarımız için özellikle şehir içerisinde bulunan meslektaşlarımız için çok önemli.

 

8-   İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerde aranan şartlar

İmar mevzuatı çerçevesinde belirlenen ticaret alanlarında, çevreye ve trafiğe yük getirmeyen yerlerde ve içinde ikamet amaçlı kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan yapılarda açılması.

Açık ve kapalı alan toplamının en az 100m2 olması

Teşhir alanının net yüksekliğinin en az üç metre olması  gibi şartlar aranmaktadır.

İstanbul’da yaklaşık 8.000 galeri mevcut. Sitelerde bulunan galeri sayısı 2.500 civarındayken geri kalanların hepsi şehir içerisinde ve birçoğu yönetmeliğin istediği fiziki şartları maalesef sağlamıyor.

Bu nedenle maalesef meslektaşlarımız İl Ticaret Müdürlükleri’nden Yetki Belgesi  almakta ciddi sorunlar yaşayacak. Belediyelerimizle de meslektaşlarımız karşı karşıya gelecek. İmas olarak, bu sorunların yaşanmaması için firmalarımızın ve müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak, vizyonumuza, çağımıza ve sektörümüze yakışacak, modern, Yeni Otomotiv Sitelerine ihtiyacımız olduğunu düşünmekteyiz.  Bu konuda üzerimize düşen her türlü görevi Federasyonumuz ve Derneğimiz olarak yerine getirmeye hazırız. Buradan sizlere, sektörümüze hizmet etmek, sizlere fayda sağlamak adına kooperatifimizi en kısa zamanda kuracağımızın müjdesini vermek istiyorum.

Organizasyonumuza katılan tüm protokolümüze, meslektaşlarımıza, basın mensuplarına teşekkür eder, saygılarımı sunarım.’’ şeklinde tamamladı.

Aydın ÇOBANOĞLU – 14 Ağustos 2018 Salı


18 Ağustos 2018 Cumartesi 15:50
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu'ndan 'İstanbul'da eğitime tam destek'

İBB, eğitime verdiği desteği yaygınlaştırıyor. Üniversitelilerin yanı sıra gereksinimi olan ilk, orta ve

Selman Öğüt'e kapak gibi söz

Saadet Partili Ali Aktaş, kendisini FETÖ'cü olmakla suçlayan Selman Öğüt'e, "Ana rahmine düşüren meniyi

Askıda fatura Avrupa'da iyi uygulama örneği​

İBB’nin COVID-19 salgını döneminde yaşama geçirdiği ve büyük ilgi gören ‘Askıda Fatura’ uygulaması

Dertleri Salda'yı koruma değil, kullanma

Salda Özel Çevre Koruma Bölgesiyle ilgili hazırlanan imar planlarıyla ilgili açıklamada bulunan CHP Doğa

Yeni komplo peşinde koşanlar var

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş, yerel seçim öncesinde hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili

AYM kararı Mecliste okunmalı ...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu kararına ilişkin, "Geç de olsa

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL