16 Haziran 2019 Pazar

Gelecekteki TÜRKİYE..!

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

 Gelecek Bilimci David Passig'e göre Türkiye, yakın gelecekteki bölgesel süper güç ve kilit ülke.. Eeee, İnsanlık vicdansız güçlerin elinde zulüm görüyor, kan ağlıyor bence haklı..!

 

Dünya liderlerinin danıştığı bir bilim adamı olan Prof. David Passig'in genelde dünyanın özelde ise Orta Doğu'nun 40 yıllık dönem içerisinde nelere gebe kalacağına yönelik öngörü faaliyeti en fazla Türkiye'yi ilgilendiriyor. Çünkü dünyanın politik, ekonomik, teknolojik ve stratejik sahalarına yönelik bir gelecek senaryosu çizen Passig'in öngördüğü yakın geleceğin özel önem atfettiği hatta merkezi bir konuma getirdiği ülkelerin başında Türkiye yer alıyor. Türk kültürüyle uzun süreden beri ilgilenen gelecek bilimcinin öngörülerine göre Türkiye geleceğin dünyasında ve özellikle Orta Doğu'sunda kilit bir öneme sahip olacak…

Dünya ve bölgemizdeki eğilimleri tahlil eden Passig'e göre günümüzde start alan gelişmeler "Türkiye'nin 100 yıllık bir uykudan uyanarak doğal görevine döneceğini gösteriyor".

Prof. Passig'in "2050" kitabındaki öngörülerine göre Türkiye'nin "yeniden" üstleneceği bu rol, ekonomi ve güvenlik açısından uçurumun eşiğindeki Orta Doğu'nun geleceğini düşünme sorumluluğunu da içeriyor.

Ancak bu tarihi sorumluluk ülkenin üzerine önemli yükleri de bindiriyor. Bunların başında bölge ve dünya tarihinde Türkiye'nin kendi yerini anlaması ve bu anlayışı benimsemesi geliyor…

Passig'e göre "süper güç olma duygusu Türkiye'nin kanında mevcut" ve Türkiye eninde sonunda bu hisle yüzleşmek durumunda. Orta Doğu başta olmak üzere tüm bölgesinin yakın geleceğinde Türkiye için öngördüğü bu kilit rol, gelecek bilimcinin aynı zamanda bir İsrailli olması sebebiyle daha da bir anlam kazanıyor. Ülkesi her ne kadar mevcut konjonktürde Türkiye ile ayrı saflarda olsalar da bir İsrailli olarak Passig "Orta Doğu ülkelerini gerçek ve uygulanabilir bir barış yolunda ancak Türkiye'nin birleştirebileceği" düşüncesini vurguluyor.!

"Geleceği okuyabilmek için kristal bir kürem yok ama uzun vadede neler olacağını tüm ayrıntılarıyla ve makul düzeyde doğru tahmin etmemi sağlayan metodolojilere sahibim" diyen Passig önümüzdeki 40 yılın dünyasında Türkiye için önlenemez bir yükseliş öngörüyor.

ABD, Rusya, Japonya ve Türkiye.

Bu ülkeler, stratejik kaygılar yüzünden özgüvenlerini arayacaklar ve büyük ihtimalle en fazla askeri güç toplayan ülkeler olup, 21. yüzyılın çekişmelerinde rol alacaklar. Passig, güncel verilere bakıp Çin, Hindistan, Brezilya, Almanya, İngiltere, Fransa veya Meksika'yı geleceğin başat ülkeleri olarak gösterenlerin yanıldığı görüşünde. Onun öngörüleri, ABD ile Rusya arasındaki soğuk savaşın şu an bir duraklamada olduğu ve 2020 yılından sonra yeni raunda başlanacağı yönünde. Bu mücadelenin sonucu olarak yeni bir bölgesel güç ortaya çıkacak: Türkiye…

Arap Baharı'ndaki rolüyle Türkiye bu role şimdiden hazırlanmaya başladı bile. Türkiye'nin Erdoğan Hükümeti ile İslam'ın yüzünü değiştirecek bir proje başlattığını ileri süren İsrailli gelecek bilimci, İslam'ı yeniden olumlu bir güç olarak tanımlayıp modern dünyaya yaklaştıracak olan bu proje sebebiyle ABD'nin kendi ikincil sorunlarına uygun bir yanıt getirmesinden dolayı Türkiye'yi bölgesel bir güç olarak destekleyeceği kanaatinde.

Zira istikrarsız Orta Doğu'da dengeleyici, İran'ı dizginleyebilecek tek güç Türkiye. ABD, Orta Doğu'yu kendi etkisi altında ve istikrarlı tutabilmek için İsrail dışında bir güç aramak zorunda...

Şu an dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri, İslam dünyasının ve Ön Asya'nın en büyük ekonomisi olan Türkiye'nin bunu AB'ye girmeden başarmış olması da Passig'in Türkiye'nin süper güç olma potansiyeline gönderme yaptığı verilerden.

 

Ona göre, "Osmanlı İmparatorluğu döneminde egemen Müslüman güç olan Türkiye coğrafi potansiyelinin farkında ve bölgede "doğal görevi"ne dönme eğiliminde. Bu nedenle bölgesel meselelerden elini çekmesi onun için doğal bir davranış olmaz. Soğuk Savaş bittiğinden beri Türkiye'nin eski görevlerine dönmeye meyli var.

Başlıca hedef olarak İran, Ukrayna, Irak, Orta Doğu, Kafkaslar ve Orta Asya ülkelerinin stabilizasyonu bulunuyor. Salt bu seçenekler sebebiyle bile ABD'nin geleceğin dünyasında" diyor "2050" kitabında David Passig.!

 

Aslında O’nun söylemesine gerek yok, zaten dünya Türk Medeniyeti’ne muhtaç..!

 

Aydın ÇOBANOĞLU/05 Mayıs 2015

www.erzincangazetesi.com.tr


15 Mayıs 2015 Cuma 12:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

TV kanalında Bahçeli kavgası

Bir televizyon programında sorulan 'MHP lideri Devlet Bahçeli ile AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan birbirlerine

Ordu Valisi Yavuz hakkında suç duyurusu

Türkiye Engelliler Konfederasyonu Ordu İl Meclisi Başkanı Ümit İşbakan, Ekrem İmamoğlu ve CHP’ye küfür

Kürtler size günahını vermez

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 23 Haziran seçim çalışmaları kapsamında Ümraniye’de düzenlenen

Hangi sosyal tesisimizde alkol var

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bayrampaşa'nın ardından Gaziosmanpaşa Meydanı'nda da görkemli bir

Seçim kurulu üyeliği ateşten gömlek

İktidarın İstanbul seçimini iptal etmek için hedef haline getirdiği seçim kurulları, 23 Haziran’da görev

Elektronik sigarayla sigara bırakılmaz

Sigara içen her 10 kişiden yaklaşık dokuzu sigarayı bırakmak istediğini belirtiyor. Sigara içmeyi bırakmanın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL