09 Nisan 2020 Perşembe

Erzincan Tüyap'ta idi ama...

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Türkiye bahara ve yaz aylarına hazırlanırken, İstanbul'da her yıl düzenlenen EMİT Fuarı, şehirlerimizin ve turizm beldelerimizin kendilerini tanıtması için uluslararası bir ortam ve fırsatı sunuyor.

Bizler de tüm şehirlerimizin özelliklerini çok yakından görmek için akın akın o fuara koşuyoruz.

Karaman'ın bulgur pilavlarını, Hatay'ın künefesini, Çanakkale'nin peynir helvasını ve Ezine Peynirini, Diyarbakır'ın kuru ekmeğini, Konya'nın etli ekmeğini, Urfa'nın kebaplarını, Balıkesir'in zeytin ve zeytinyağı türlerini, Kastamonu'nun yayla ürünlerini, Çorum ile Kütahya'nın leblebi yarışını, Erzurum ve Bayburt'un sarma kadayıf tatlısını, Erzincan'ın tulum peynirini ve dut pekmezini, Kayseri'nin pastırma çeşitlerini, Malatya'nın kayısı döner türlerini, Kahramanmaraş'ın eşsiz dondurmasını tatmak için uzuuun kuyruklar oluşturuyoruz.

İstanbullu memleketini ziyaret ediyor olmanın ve memleketleri orada tanıma imkanına kavuşmanın sevincini yaşıyor adeta. Şehirlerimiz hem besin maddesi ürünlerini hem kültürel değerlerini hem üniversite ve turistik özelliklerini dünyaya sunuyor orada. Yerel, ulusal ve yabancı basın habire görüntü almakla ve röportaj yapmakla meşguller.

İllerimizin vali ve belediye başkanları ile sivil toplum örgütleri de standlarında bulunuyor ve çeşitli aktiviteler yapıyorlar. Gerçekten muazzam bir tanıtım fuarı yaşanıyor Tüyap'ta dört gün dolu dolu.!

Bir ayrıntı gözlerden kaçmıyor.

Erzincan İli, Kemah ve Kemaliye İlçeleri olarak üç stand açıyoruz yıllardır. Valimiz Selman Yenigün'e durumun nedenini sorduğumuzda, ne yalan söyleyeyim, aldığım cevaptan çok tatmin olmadım. Her ilgili Erzincanlı da özellikle bunu soruyor. Neden Kemah ve Kemaliye ayrı stand kuruyorlar?

Tamam, turizm maksatlı tanıtım olmalı ama çok daha gösterişli bir stand tüm maksadı hasıl edecekti bizce. Kemah Kemaliye bu önemli fuarın kıyı köşesinde kalmayacak, Erzincan KUDAKA denilen birkaç şehrin bir arada bulunduğu ortak standta kaybolmayacaktı.

Fuar merkezinin tam ortalarında, birçok şehrin düzenlediği gibi büyük bir otağ stand konacak, tüm ilçeler ve Erzincan'a has özellikler daha özgün sunulacaktı. Üstelik standlarımız sadece resimlerle süslü. Hiçbir aktivite ve uygulama yok. Dut, ceviz, leblebi, kuru ekmek türleri, birkaç tanıtım büroşürü, bal ve bakırdan ibaret bir tanıtım ne kadar yeterli sizce.?

Kaldı ki bu ürünlere sahip birçok şehir standı da gördüm ben…

Olmadı ve olmuyor bu çok başlılık, maksat hasıl olmuyor. Kendimizi kandırıyoruz sadece. Erzincan yine sönük kalıyor… Elbirliği ile ve her güne ayrı bir sunumla hazırlanılmış, bir evvelki günün kaçırılmış olmasından pişmanlık duyulan, bir sonraki günün programına mutlaka gelinilmesi isteği uyandıran fuar sezonu yaşanmalı Tüyap'ta.!

Dikkatlere nakşedilecek ve turistik seyahat programlarını Erzincan'a yöneltecek çok güzelliklerimiz var kaldı ki.!

Benim dikkatimi en çok üniversitemizin eksikliği çekiyor. Yeni bir üniversite olmasına rağmen ve birçok eksiği ziyadesi ile giderilmiş olmasına karşın, her nedense üniversitemizi iki yazdır Erzincan ilçelerimizdeki festivallerde ve böylesi önemli fuar ortamlarında göremiyoruz. Sanki bize küskünler gibi…

Vallahi billahi biz gözbebeğimiz bildik üniversitemizi, ona hiç kötülük yapmadık. Yeni kurulan onlarca vakıf üniversitesi kısa zamanda önem kazandı ama bizim üniversitemiz sus pus.

'' Üniversitemiz suspus '' başlığı ile bir yazı yazmıştım köşemde bir ara, acaba ona mı alındılar ne..!

Ama gerçekten çok aradı gözlerim onları bu fuarda ki onbeş karne tatili idi. Meşgul de değillerdi…

Allah'tan Mustafa Kaçmaz Bey halayın başında idi ve davul zurna eşliğinde, yöremize özgü, çok sevdiğimiz halk oyunlarımızı keyifle oynadı da biraz dikkatleri celbetti standlarımız.

Erzincan Belediye Başkanımız Yüksel Çakır basın kuruluşlarına verdiği tüm demeçlerde, özellikle, Ergan Dağı Projesini ve Uluslar arası nitelikteki kayak tesislerimizi anlattı. Özellikle müteşebbislerimizin bu önemli kazanımı destekleyici yatırımlar yapmalarının gereğine işaret etti. Valimiz de aynı konuyu vurguladı ve Erzincan'a ancak Erzincanlı sahip çıkabilir ve sahip çıkmalı dedi.

Ha bir detay daha; Kemah standında bir küskünlüğe şahit oldum, üzüldüm. Kemahlının seçtiği iki yönetici aynı ortamda resim çektirmek istemez gördüm. Hiç yakışmadı bu hal…

Yahu Emit Fuarı'nda Erzincan dağınıktı diyorum. Amaç hasıl olmadı. Bu durum giderilmeli ve herkes üzerine düşeni biliyor, gereğini yapmalıdırlar vesselam.

aydincobanoglu@hotmail.com
 
acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr


19 Şubat 2013 Salı 12:18
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

10 çalışandan 6’sının düzeni değişti

arem tarafından gerçekleştirilen ve Kovid-19 salgını öncesi çalışmakta olan kesimin salgın sırasında ne

Ankara Belediyesi mezarlıkları ziyaretlere kapattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’te yaşayan tüm meslek ve yaş grubundan ihtiyaç

CHP'den çarpıcı koronavirüs raporu...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi raporda karantina altındaki yerleşim yerlerinin çoğunda test

Özel hastanelerin ücret oyunu

Koronavirüs salgını sebebiyle bazı özel hastanelerin, covid-19 hastalarından fark ücreti ya da test, yoğun

Evden çalışırken siber saldırı kurbanı olmayın!

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 salgını ile birlikte hem ülkemizde hem de dünyada birçok şirket

İBB bilim kurulundan öneriler

Tüm dünyayı etkisi altına alan, Türkiye’de ise en ağır şekilde İstanbul’da hissedilen COVID 19

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL