TSK Mehmetçik Vakfı

21 Mart 2019 Perşembe

DEMOKRASİ OYUNCAĞI

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Eyvaah maddi, bürokratik, nüfuz ve vicdansızlık güçleri olan kesimlerin uydurdukları, kendileri lehine bir güvenlik sisteminin adı demokrasi oldu artık..!
Doğal hayat şartları içinde yaşayan ekseri çoğunluktaki insanlar asla bir anlam içermiyor bu yapboz, evcilik oyununda… Hep pis nefisliler var oyuncu tayfasında eyvah eyvah eyvah!
Aslen demokrasi, ‘‘ Herhangi bir komşusu aç, susuz, acılı, üzüntülü, yardıma muhtaç ve zora düşmüş iken umursamaz ve tok yatan bizden değildir. ’’ felsefesinin, vicdanının ve meziyetinin adı olmalıdır..!
Halkın sahip ve uygulayıcı olabildiği, hizmet verenlerin de otorite sahibi olmadığı aralıklardır gerçek idare şekli… Her ağzı olanın konuştuğu ve başka ağızları olanlarla anlaşabilme olgunluğu gösteremeyen kimse ve odaklar demokrasi oyununun en aksak tarafı gözüken…
Avrupa, Amerika, Rusya, Japonya, Çin gibi gelişmiş ya da ekonomik etkinliği fazla kesimlerin, kendileri haricindeki insanları denek konumunda görmeleri ve her türlü desiseyi arsızca uygulamaları, demokrasi denilen cambazlığı fark ettirmiş olmalı artık bizlere…
Görülüyor ki demokrasi, sadece halkın faaliyetlerinden insafsızca faydalanan ama halkı bu konumlarını korumak için baskı altında tutan kesimlerin kamuflaj aracıdır artık… Asla başkasının hakkının başladığı noktada durmuyorlar ve çıkarlarının korunması adına her türlü çirkinliği sergiliyorlar, demokrat kimlikli gözükenler…
Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı çevrilen ya da çevriltilen dolaplar, Ortadoğu ve Afrika’da yapılan sömürüler, yalan yanlış yazılan ve yazdırtılan tarihi gerçekler, halktan saklanan veya saklatılan haklar veee tüm bu pislikler için katledilen ya da katlettirilen yürekli insanlar ve azınlıklar demokrasi oyun sisteminin çirkinlikleridir… İnsanların rızası umursanmadan uygulanan uyduruk kaydırık yönetimler yeryüzünde huzur bırakmamıştır.!
Hepinizin gözü önünde ayan beyan yaşanmıyor mu her şey?
Demokrasi kılıfının içindekiler, ikinci ve üçüncü dünya ülke ve insanlarının uyanmaması ve haklarına, yönetimlerine, devletlerine sahip çıkmamaları için her türlü katliama gözlerimizin içine baka baka nasıl imkan sağlıyorlar görüyoruz işte…
İşbirlikçi krallıklar, şirketler, güya sivil toplum örgütleri, devletlerin idare birimlerine konuşlandırılmış bürokratlar, adalet dağıtmakla yeminli barolar hak gaspederek beslendikleri egemen güç odaklarının nasıl hizmetine girebildiklerini tiksinerek izlemiyor muyuz?
‘‘ Devlet adamlığı ünvanını, sorumluluğunu ve onurunu taşımak; gelecek seçimleri değil, gelecek nesillerin barış ve güven içinde yaşamalarını düşünerek hareket etmeyi gerektiren bir erdemdir.’’ cümlesi, demokrasi adı ile hedeflenen ideal idare biçiminin yöneticilerinin hırkasıdır.!
Peki bütün bu anlatımlarla ne demek istedim şimdi ben?
Değerli okuyucularım, demokrasi tüm halkların kendisidir. Hak taalanın insanoğluna bahşettiği her türlü imkanın hak sahibiyiz. Halk tarafından yetkilendirilmemiş hiçbir otoritenin kullanmaması gereken imkanlarımızın farkında olmak ve dünyanın neresinde bir haksızlık var ise müdahil olmaktır demokrasi..! Bana ne, bana değmeyen yılan bin yaşasın, niye canımı malımı riske atayım, hep bana Rabbena dediğimiz zaman demokrasi bize ve hepimize karşı kullanılan silah oluyor.
Farkında olmadan da etrafımızı aynı davranış biçimine sevkediyoruz ve ağzımızın tadı kaçıyor. Nerde o eski günler, eski Ramazanlar, eski bayramlar demek zorunda kalıyoruz. Keza sosyal yaşama bir fayda katmadığımız için huzur da bulamıyoruz. Ülke, Millet ve Ümmet olarak çevremize adalet vaat etmek zorundayız ki gelecek nesillerimize ebedi miras bırakmış olalım. Aksi halde bu günkü varlığımızın gelecek nesiller için hiçbir anlamı olamaz. Sadece ‘‘Bir fani geçti bu dünyadan’’ denir ardımızdan..! Fatihasız kalır mezarlarımız..!
Hasılı demokrasi ırkların, varlık sahiplerinin, rütbe ve idare makamlarının üstünlüğünün sistemi değil; yükseldikçe alçalmanın ve hizmet etme imkanı bulmuşken coşarak iş yapmanın ve kainat olarak mutlu yaşayabilmenin en ideal düzeni olmalıdır.
İnsanlık, böyle bir seviyeye, emek vererek ve fedakarlılarda bulunarak varabilecektir. Eğer tarih doğru yazılmış ve öğretilmişse görüyoruz ki hiçbir sultanlık baki kalmamış ve ardında mutlu yaşayan insanlık bırakmamıştır. Çirkin amellerin sahibi güçler ise esef ve nefretle ara sıra anılsa da sadece kötülüklere örnek olsun diyedir…
Adalet herkese lazım ise adil olmak zorundayız. Zor ve kast ile abad olunmayacağı gibi bu cebirlerle kurulmaya çalışılan devletler ve düzenler aynı muameleler ile karşılaşacak ve huzur bulamayacaklardır.
Tüm fani insanlığı aklı selime davet ediyor, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı, devamındaki Kadir Gecemiz ve Ramazan Bayramımızın herkese ve hepimize huzur getirmesini temenni ediyorum.!
 
Aydın ÇOBANOĞLU
acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr
aydincobanoglu@hotmail.com
30 Temmuz 2013


07 Ağustos 2013 Çarşamba 10:50
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Müdürler ve personel törende ‘figüran’ oldu!

Ergani İlçe Milli Eğitim Müdürü, okul müdürleri ve okuldaki İŞKUR personelinin ilçeye doğalgaz bağlanması

Akşener ve İmamoğlu Çekmeköy'de konuştu

İYİ Parti lideri Meral Akşener, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun

Vergiyi herkesten alıyor sadece ‘Cumhur’a çalışıyor

TRT Haber’de, YSK’nin “tarafsızlık” kararına karşın 15 günde 55 saat Cumhur İttifakı propagandası

Bahçeli Antalya'da Millet İttifak'na saydırdı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,Antalya'da yaptığı konuşmada "Kılıçdaroğlu Atatürk'ün partisi CHP’yi,

Çevreyi korumak Müslüman olmanın gereğidir

Emine Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Sıfır Atık-Sıfır İsraf” projesinin tanıtım

Ülkemizde üretim bitmiş, sanayi yok olmuştur!

CHP’li Pekşen, “AKP iktidarının ülkemizi getirdiği nokta her alanda büyük bir yıkımdır. Ülkemiz

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL