03 Temmuz 2020 Cuma

Değişmeyen tek şey değişimdir.!

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Dünyamız, insanoğlunun kullanımına tevdi edildiği anlardan itibaren, bünyesinde barındırdığı zenginliklerini İNSAN zekasına malzeme yapmıştır.

İnsanoğlu toplu yaşama geçtiği çağlar itibarı ile mücadele özelliğini kullanmış ve ‘‘ daha fazla neler elde ederek güçlenir ve farklı olurum ’’ gailesi içine girince çok çeşitli icatlar elde etmiş, kullandıkları çevreyi yenileyerek geliştirmiştir.

Zenginlik unsurları beraberinde, paylaşım sıkıntısı peyda etmiş ve değişim araçları, yasalar, kurallar, ortaklıklar, savaşlar gibi sonuçları günümüze kadar farklılaşarak taşımıştır. Fakat insanlar, hep birbirine zarar vererek üstünlük elde etmeyi hiiiiç değiştirememiş, aynı memleketi, havayı, suyu ve çevreyi kavga etmeden ve bozmadan paylaşmayı HUY edinmeyi başaramamıştır her nedense…

Tadı tuzu ayarsız bir yenilik, gelişme, kazanım, üstünlük, bilgi de iştahlı bir ortak yaşamı sağlamamış ve geçmişteki anormalliklerin moral bozucu özellikleri ile bunlardan beslenen kin ve nefretler günümüzde de aşılamamıştır.

Yeryüzünde yedimilyar insanın yaşadığı en son ve gerçek realite ama bir ya da iki milyarı kalite…

Dünyanın zenginliklerini kontrol altında tutmayı, az gelişmiş ya da o kadarına müsaade edilmiş devletler ve insanların haklarını gaspederek sağlayan güçlüler, şimdilerde, tüm dünyaya medeni olmak hususunda bilgelik taslamakta ve herkesi kendilerine ve çıkarlarına ayar ederek imkanlarını koruma gayretindeler.

İlim, bilim, teknoloji adına ne gelişme varsa hep tekellerinde ve değişerek gelişmeye kalkışan devletlerin üzerine yaptırım ve silahlı müdahale aracı olarak kullanılmakta… Bir varmış bir yokmuş zamanlarında bir filozofun ‘‘ değişmeyen tek şey değişimdir  ’’ tespitine aykırı olan bu davranış biçimi insanlığa çok acılar çektirmekte ve bu acılara karşıda vicdani duyarsızlık kazanım zannedilmektedir.

Medeniyet, demokrasi, çağdaşlık, cumhuriyet gibi narkozlarla dizayn edilen sistemler, artık anlaşılıyor ki güç sahiplerinin mutluluğu için kuruluyor. Gelişmekte olan ve hayatı vatandaşlarına yaşanılır kılmaya çalışan devletleri, iç yapılarındaki toplumsal, sosyal, kültürel ve sınıfsal farklılıklar üzerinden geliştirdikleri komplo teorileri ile boyunduruk altında tutarak güçlerine kaynak sağlayan güya medeni devletler tüm insanlığa karşı suç işlemektedirler.!

Ülkemizde de birçok örneğini izlediğimiz bu ihanetlerin uzantıları, maalesef, işbirlikçilikten geçim sağlayan vatandaşlarımızdır. Ülke olarak bulunduğumuz coğrafya, insanlık adına birçok güzel hizmete aracılık edecek konum ve önemde iken nasıl oluyor da illegal davranışlar içine girebiliyoruz hiç anlamıyorum..!

Hükümetlere muhalefet edeyim derken ülkemize zarar vermeyi yeğlemek, aynı zamanda, bu coğrafyada oluşturduğumuz güveni ve ülkemizde sağlamaya çalıştığımız düzeni yıktırmak isteyen çıkar odaklarına çıraklık ücreti ile çomaklık etmek hangi derdimize deva acep?

Gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasında uyumu sağlamak üzere en geniş mütabakatla kurulmuş Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın dahi dünyanın birçok yerinde yaşanan insan katliamına çaresiz kalması, üyelerinin çıkarlarındandır. Ama yine de değişimlere engel teşkil etmeyecektir.

İnsanlık, ağrı ve acısının bulunduğu her yerine kendisi melhem oluşturacak ve değişerek, değiştirilmek istenmeyen kaderine müdahil olacaktır.

Gelişen ihtiyaçlar karşılık buldukça dünya huzur bulacak ve aslında tüm kazanımlar böylece daha güvenli ve güvenilir olacaktır.

Adına barış denilen ve özlenen o şey, hepimizin birbirimizi anlamaya özen göstermesi ve tüm yeniliklerin ve gelişmelerin adilce paylaşılması, onurların zedelenmemesi, sınırların zorlanmaması, insanların horlanmaması ile mümkündür.

Değişimlere ayak uydurmak, alışkanlıklarımızı hayatın kendisi zannetmekten kurtulabilmek ve eksi sonsuzdan artı sonsuza doğru bir zamanın varlığının farkında olmaktır. Aynı zamanda değişerek gelişmek, mutlu olmak istemektir.

O halde niye mutsuzluk veren veya verdiren olalım ki..?

 

Aydın ÇOBANOĞLU

acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr

aydincobanoglu@hotmail.com

03 Aralık 201307 Aralık 2013 Cumartesi 17:16
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Gıda ve tarımda iyi noktadayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Ovası sulamaları hizmete alma töreninde yaptığı konuşmada, “Tarım üretiminde

2.000 avukat anarşi ve terörü destekleyen ....

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün’ün ‘Avukatlık Kanunu Değişiklik’ Teklifi için

Tek haneli enflasyon artık hayal

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının bile

Okul müdürlerine denetim görevi

Turizm işletmelerinin salgına ilişkin tedbir alıp almadığını denetleme görevi eğitimcilere bırakıldı.

Memur ve emekli zammı belli oldu

Haziran ayı enflasyon oranının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu. Memur ve

Enflasyon yine yüksek çıktı

Mayıs ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon Haziran'da da yüzde 1,13 ile beklentilerin üzerinde

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL