08 Aralık 2019 Pazar

D U R .!

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Adalet üzere amel etmek ister insanoğlu hep zannederiz. Aslında değil. Çünkü kan meselesi..! Damarlarda dolaşan kanın yapısını oluşturan bir DNA unsuru olsa gerek bu en ideal hissiyat... Keza vicdan denen muhteşem hücreye her insan ya da millet sahip olamıyor görülen…

Aksine; gasp, hırsızlık, darp, vahşet, acımasızlık, duygusuzluk, ayrımcılık, aşağılayıcılık, küçümseyicilik, hakir görmek, eziyet etmek gibi kalbe ve beyne uğramayan hücrelerden oluşmuş kanın baskın olduğu insanlar da devletler de çoook varmış dünyamızda.!

Şu son bir yıldır ülkemizde sergilenen vicdansızlık ve hainlikleri yukarda anlattığım minvalde değerlendirince şöööyle bir yüzeli yıllık yakın geçmişimize baktım da içim burkuldu be…

Meğer neler çekmiş memleketimiz ve atalarımız, bu vicdansız ve kansız beyinlerin oluşturduğu insan ve devletlerden..! Geçmişten beri ülkemiz ve coğrafyamızda sergilenen siyasi ve toplumsal gammazlıklar hep birbirine benziyor, biliyor musunuz..!

17 Aralık 2013'ten beridir ülkemiz ve hükümeti üzerinde oynanan oyuna içimizden ne de çok oyuncu transfer etmişler hayret..! Üstelik bu oyuncuların istikbale dair hiçbir garantileri de yok ha…Umdukları o ki, kendilerine derdest teslim edilecek ve fazlaca işi gücü olmayan makam ve ülke beklemekteler, uşaklık ettikleri güçlerden…

Bir asırdır devletimizin imkanlarından yeyip içerek vücut bulanlar, hep böyle gitsin de nasıl giderse gitsin bencilliği ile ülkemizin her imkanını ve coğrafyamızdaki etkinliklerini müstevlilere teslim ettiler son iki haftadır. Yazıık.! Bunlara meydan mı bırakılacak.? Asla..!

Abdulaziz Han'dan bu tarafa doğru yakın tarihimizi mutlaka ama mutlaka okumalı kız erkek her gencimiz. Yoksa çoook çabuk harcanır devletimiz, medeniyetimiz.! ''Su uyur düşman uyumaz '' dememiş boş yere ecdadımız… Uyumamakta olana su olduk işte..!

Düşmanlarımız üzerimizdeki emellerini hiç ertelemedikleri halde, aramızda güç ve makam elde edip aslını ve neslini inkar eden ne kadar da müstevli hayranı varmış! Geziden gelenlerin kirli bohçalarında tek bir nesne kalmış. O da, seçim falan yapılmadan hükümet devşirmek ve hazinede zar zor birikmiş yüzotuzyedimilyar dolardan azık edinmek…

İsterseniz, devletimizin gücünün artmasından ürkenlerin ve ''Osmanlı'' isminden korkanların, içimizden edindikleri hainlerle, bize yüzelli yıldır nasıl '' D U R '' dediklerini Abdulaziz Han'dan başlayarak anlatayım.

Abdulaziz Han, Osmanlı ordu ve donanmasını göz kamaştıracak bir seviyeye getiren, iç karışıklıkları mahirane bir idare ile bertaraf eden, çevre ülkelerle siyasi ve ekonomik işbirlikleri sağlamaya başlayan ve devleti eski itibarlı mevkiine doğru yükseltmeye çabalayan bir iktidar sergilerken İngiliz ve Fransızları çok korkutmuş olsa gerek ki kendilerine jöntürk kisvesi giydirilen akımların marifetlerine itibar ettirilen Mithat Paşa ve Hüseyin Avni Paşa tarafından, 4 Haziran 1876 tarihinde şehit edilerek, 5. Murat tahta getirilmiş böylece de yeniden toparlanış engellenmiştir.

Otuzüç yıllık padişahlık döneminde memleketin dörtbir tarafına muhteşem eserler kazandırmış Abdulhamit Han, aynı zamanda çevre milletlerle yaptığı anlaşmalar ve ikili ilişkilerle varolan sınırların korunmasını sağlamış, birçok alanda devlet işleyiş ve sanayi düzeni oluşturmaya başlamışken, bu defa da devlet idaresini ortak yürütme talebiyle ortaya çıkarılan İttihat ve Terakkicilerle uğraşmaya başlamış ama gittikçe artan iç ve dış baskılar nedeni ile çok önemli bulduğu Musul, Kerkük, Erbil, Süleymaniye, Kudüs ve Filistin topraklarını üzerine tapu ederek gelecekteki bizler için sahiplenmiş.

 Amma ve lakin zorla tahttan alınarak Selanik'te küçücük bir odada üç yıl hapsedilmiş, İstanbul'a getirildikten sonra da 10 Şubat 1918'de vefat etmiştir. İşte şimdi de bu sınırlarımız elde kalakalmıştır.

Adnan Menderes'te ülkesine kazandırdıkları nedeni ile kendi vatandaşlarına astırılmış..!

Ardından Turgut Özal'ın, ülkesindeki aktif icraatları, Türk İslam ve Osmanlı Coğrafyası'na yönelik kalkınma hamleleri çok görülmüş ve zehirlenmiştir. Geride bıraktığı ülkesi talan edilmiş, siyasi krizler ve borç batağı ile debelenmiş durmuşuz.

Şimdilerde de ülkemizde elde edilen çok çeşitli ve birbirinden değerli kazanımlar nedeni ile tüm dünyanın kıskandığı ve İslam Coğrafyası'nın uyanmasına sebep olduğu için hal-i hazırdaki hükümetimiz, yine içimizden güdümlü, amaçsız ve idealsiz kesimler eliyle çökertilmeye çalışılıyor. İki haftadır içimiz kan ağlıyor. Bu arada da amerika ve avrupa ile içimizdeki kan emiciler keselerini dolduruyorlar.

Gözümüzün içine baka baka… Kıs kıs, pis pis gülerek… Enayiliyorlar.! Yuh bize ki güya milletiz..!

 

 

Aydın ÇOBANOĞLU

 acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr

 aydincobanoglu@hotmail.com

 30 Aralık 2013


01 Ocak 2014 Çarşamba 15:10
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Ahmet Davutoğlu cephesinden Erdoğan'a sert sözler!

Şehir Üniversitesi tartışması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin İstanbul İl Başkanlığı

Erdoğan'dan Aydın Doğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğan Grubu’nun 60. Kuruluş Yıl Dönümü Gala Gecesi’nde yaptığı konuşmada,

Yazlık saraydan yüzen saraya

Cumhurbaşkanlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan Yakamoz isimli yatı restore

Yolcu yok, ödeme çok

Kütahya’da yapılan Zafer Havalimanı için Kütahya dahil 3 şehrin nüfusu kadar yolcu garantisi verildi.

Canlı yayınında Atatürk'ü hedef aldı

Habertürk canlı yayınında Atatürk'ün katliam yaptığını öne süren Nagehan Alçı, Türkiye'nin o dönemde

İBB kadına şiddete 'Dur' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BM’nin kadına yönelik şiddeti sonlandırmak amacıyla dünya çapında

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL