20 Eylül 2020 Pazar

BİSMİLLAH..!

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

 Çok değerli okurlarım merhaba. Tam altı yıl dokuz ay boyunca beni bir gazeteden takip ettiniz. Teveccühünüze minnettarım. Herbirinize ayrı ayrı teşekkürlerimi arz ediyorum.!

Şimdi de, Erzincanımızın gündeminden hiç düşmeyen ve çok büyük emek ürünü olarak yayın hayatını sürdüren Erzincan Barış Gazetesi sayfalarından buluşacağım sizlerle.!  Bismillah.!

Umarım yine paylaşacağımız çok konu, düşünce, fikir, güzel olaylar, güzel haberler, sevinçler, tatlı hüzünler, tartışmalar, eleştiriler olacaktır...

O malûm gazeteden isteğim dışında ve haberim olmadan ayrılmışım, nice sonra öğrendim bu nankörlüğü... Çok yoğun sorularınıza ve ısrarlı meraklarınıza şimdilik böyle cevap vereyim isterim... Zamanı gelince daha detaylı bilgiler paylaşırım başka başka platformlarda...

 '' Kolay iyileşmez, iyi niyetinden vurulanlar..'' der Yazar Caner Yaman. Bakacağız duruma...

Dünya meseleleri çok çok ciddi ve hepimizin istikbâlini yakından ilgilendiriyor... Sürekli ama sürekli konuşmalı-paylaşmalıyız bildiklerimizi, hissettiklerimizi, farkettiklerimizi...

'' Üzülme. Dikenli yolda yürüyorsan, güle hasret kaldığındandır..'' der  ecdadımız.!

O ecdat ki, ikibin yıllık tarihinde asla insanlığa zulmetmemiş, himayesinde barındırdığı milletlerin yaşamlarına, kültürlerine, inançlarına, ibadetlerine müdahale etmemiş ama huzur ve güven içinde hayat sürmeleri için kol kanat olmuş ASİL bir ECDAT..!

Dünya yüzeyinde vukû bulan tüm kötülüklerin, çirkinliklerin, haksızlıkların üzerine üzerine gitmiş ve varlığıyla felah ve refah vesilesi olmuştur.!

Medeniyet, demokrasi, cumhuriyet, insan hakları, çocuk hakları, kadın hakları, yardımlaşma, hukuksal eşitlikler alanlarında; zamânemize dersler verecek çok güzel örnek uygulamaları gerçekleştirmiştir..!

Osmanlı İmparatorluğu'nun son zamanlarında bir araya gelen tüm şer pislikler, bu azametli yapıyı çökertmek için ellerinden geleni ardlarına koymamışlar, içerimizden elde ettikleri satılık beyin ve ruhları da bir takım yapılanmalara dönüştürerek emellerine ulaşmışlar...

Nice hile ve yalanlarla imparatorluktan kopardıkları milletleri devletleştirerek kendilerine manda yapmışlar, yüz yılı aşkındır da kendilerine hizmet etmek zorunda bıraktırmışlar... Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi de farklı bir yapılandırma ile çeşitli antlaşmalarla bağlamış ve yüz yıllık esaretimizi keyifle kullanmışlar...

Ortadoğu Coğrafyası'nı n tüm kaynaklarını, bugünlerdeki çağdaşlıkları için bedelsiz kullanmışlardır. Eğer demokrasi, hak, hukuk var ise ki var, son yüzyıldır bu coğrafyadan aldıkları maddi manevi borçlarla geçimlerini sağlamaktadırlar, geriye ödeme-ödetme zamanı gelmiş olmalıdır..!

Bu coğrafyada güttükleri devletlerin kalkınmalarını ve kalkışmalarını önlemek için bir asırdır siyasi, sosyal, kültürel, askeri darbeler yaparak ya da yaptırtarak kendilerini sağlama aldılar.

Zaten sevr antlaşmasını da Osmanlı Sarayı imza etmeyerek dik durmuştu. Antlaşmayı imzalayanlar ise bu itaatsizliklerine boğuldu gittiler tarih sayfasından. O zamanlarda itaat ettikleri kesimlerden şimdilerde de medet ummaktalar...izliyoruz ibretle..!

Irak'ta, İran'da, Suriye'de, Mısır'da, Libya'da, Tunus'ta, Fas'ta, Cezayir'de, Afganistan'da, Pakistan'da Yemen'de, Kenya'da, Filistin'de, Türk Cumhuriyetleri'nde, Kıbrıs'ta, Ukrayna'da, Kırım'da , Gürcistan'da, Sudan'da, Somali'de, Doğu Türkistan'da, Malezya'da, Hindistan'da ortaya çıkan hak hukuk arayışları tüm, kendine medeni, gelişmiş beş devleti ve avrupayı  aşırı derecede tedirgin etmektedir.! Korkuları çok ama çok büyük...

Öyle ya, bunca devlet kendi yer altı yer üstü kaynaklarına sahip çıkacak güce erdiylerse...eyvah eyvah... Ne yeyip ve içecek tek dişli canavarlar.?

İşte bütün dert bu değerli okurlarım. Bizler de bu dertlerine derman olamayız artık... Önce yüz yıldır biriken borçlarını ödemelidirler, kusura bakmasınlar, bu kadar fedakârlığımız yeter.!

Merhum Mehmet Akif diyor ya; Doğacaktır sana va'dettiği günler Hak'kın. Kimbilir belki yarın belki yarından da yakın.!

Tüm okurlarımın geçmiş Ramazan'ı Şerifleri'ni tebrik ediyor,  Ramazan Bayramınız mübarek olsun diliyorum.!

Aydın ÇOBANOĞLU/Gazeteci-Yazar


09 Temmuz 2016 Cumartesi 23:39
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

İmamoğlu'ndan 'İstanbul'da eğitime tam destek'

İBB, eğitime verdiği desteği yaygınlaştırıyor. Üniversitelilerin yanı sıra gereksinimi olan ilk, orta ve

Selman Öğüt'e kapak gibi söz

Saadet Partili Ali Aktaş, kendisini FETÖ'cü olmakla suçlayan Selman Öğüt'e, "Ana rahmine düşüren meniyi

Askıda fatura Avrupa'da iyi uygulama örneği​

İBB’nin COVID-19 salgını döneminde yaşama geçirdiği ve büyük ilgi gören ‘Askıda Fatura’ uygulaması

Dertleri Salda'yı koruma değil, kullanma

Salda Özel Çevre Koruma Bölgesiyle ilgili hazırlanan imar planlarıyla ilgili açıklamada bulunan CHP Doğa

Yeni komplo peşinde koşanlar var

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş, yerel seçim öncesinde hakkında ortaya atılan iddialarla ilgili

AYM kararı Mecliste okunmalı ...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Anayasa Mahkemesinin Enis Berberoğlu kararına ilişkin, "Geç de olsa

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL