22 Ekim 2020 Perşembe

ALDANAN ALDATILANLAR..!

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Bir aydır yaşanan cahillikleri, çok ama çok garip-tutarsız davranışları ve alenen ülkemizin geleceğine yönelik yapılan saldırıları esefle izledim.
İnsan hafzalasının kabullenemeyeceği kadar bir sürü kötülük işlendi ve bu millet bunca aşağılanmayı kendisine reva görebildi..!
İçim kan ağladı. Kan ağladı keza ortalıkta bir şeyler demeye çalışan ama neyi ve kimi temsil ettiklerini dahi bilmeyecek kadar cahil cühela gözüken, hallerine acınası bir gençlik vardı..! Güya büyüklerini beğenmeyen, özgürlük isteyen, akıllı ve geleceğini tayin edebilecek idrakte bulunduğunu sergilemeye çalışan ya da çalıştırılan gençlik, yakıp yıkmayı marifet ve kuvvet gösterisi şeklinde izlettirdi..!
Vukuata dışarıdan bakmamak, nasıl bir gençlik ve özgürlük ya da idare istediklerini yerinde görmek için Gezi’ye çıktım. Saatlerce her noktasını gezdim. Kim kime dumduma şeklinde net bir fotoğraf çektim..! Gezi’nin etrafındaki otel ve işyerlerinin katlarının tek kiracıları vardı. Onlar da dünyanın çeşitli yerlerinden, nasıl olmuş ta gelmişlerse, medyacıkları idi. Parayı şer odaklarından bol aldıkları çok belli idi. Sadece yakan yıkan uyuşmuş gençlerin yaptıkları çirkinlikleri, değerli, haber olarak sunmak için özen gösteriyorlardı…
Ara sokak ve caddelere baktığımda daha vahim manzaralar ile karşılaştım. O kadar net belli idi ki bu aymazlıkların siyasi sonuçlar elde etmek isteyen iç ve dış mihrakların kepazeliği olduğu..! İnsanlık adına ve hak hukuk adına her türlü değer ayaklar altındaydı Gezi’de..!
Tek hedef vardı. Ülke nezdinde korku salarak ürküntü oluşturmak ve çok ileri giden TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’ne fren yaptırmak.! İdarecilerimizin ve istihbaratımızın ilk günden beridir dile getirdikleri tüm cümleleri ve işaret ettikleri müstevli kimlikleri o ortamda aynen gördüm ve yüce divanda şahitim.!
Ülkemizin muhalefeti de bir kısmı ile alenen destek vererek ve açık açık yalan ve yakıştırmalarla tahrik ederek, bir kısmı da ellerini ovuşturarak süreç sonunda hükümetin kendilerine birileri tarafından tevdi edilmesi umuyordu. Çok yazııık..!
Yedi düvel içerdeki umutçularla bir oldular, sadece ve sadece, ülkemize coğrafyasında ayrıcalıklar kazandıracak devasa projelerin iptalini ve hükümetin de istifasını sağlamaya çalıştılar. Meclisimizdeki muhalif kadrolar da bu hadsizliklere seyirci kaldı hatta daha ağır ve asılsız tahkirlerle idareye yüklendiler..!
Acaba ne umdulaaaar ne buldular ve ilkeleri adına hanelerine ne kazandırdılar, merak içindeyim..?
Ha şu tespiti yapmam lazım. Gezi’deki gençlik, varlıklı ve kendilerini ayrıcalıklı gören kesimlerden oluşuyordu ve egolarını tatmin etmek, yaz akşamlarına renk katmak çabasındaydı… Şu, günümüze dair yeni bir gençlik, farklı taleplerini yaşayacak bir ortam isteyen, böylesi bir istek için ortaya irade koyan, ülkenin lehine proje sunan, o çirkin eylemleri ayık kafa ile yapan tiplemesi göremedim..! Alınlarından öpülecek bir iş te yapmıyorlardı. En büyük meziyetleri yabancı ve yerli kameralara malzeme çıkarmak için ara ara iş makineleri yakıyor, polise saldırıyor, hayasızca küfürler ediyor ve etrafı yıkıyorlardı…
İşte bu meziyetlerin sahibi gençler, bir takım çıkar çevreleri için, yeni dünyayı temsil ediyor ve alınlarından öpülesi oluyorlardı… Müslümanların kutsal mabetleri rahatlıkla kullanılabiliyor, harabeye çevrilebiliyor ama aynı çevredeki hristiyan ve İbrani mabetlere asla dokunulmuyor, girilmiyordu… İnsanlığa yakışmayan perişanlıklar sergileyen, harçlık almış, gençler en nihayetinde hükümet istifa diye bağırtılıyordu… İşte bu yeni gençliğin alınlarından öpülüyordu, gelecek için böyle rahatlıkla kumanda edilecek ve güdülecek olduklarından tabii ki.!
Bir kaç üniversitenin mezuniyet törenlerinde, mezun olan gençlerin taşıdığı ya da taşıttırıldığı pankartlara batkım da… Gezi’den özel siparişle veya çantalarına alarak kah getirttikleri kah getirdikleri çok belli idi… İlim yapmış bu gençlikte mi şimdiden neye hizmet edeceği yönünde bağlanmıştı diye yeise kapılmadan edemedim..! Demek oluyor ki insanlığın ötelendiği, hak hukukun göz ardı edileceği bir gelecek istiyordu gençlik, öyle mi..?
Manzara fotoğrafını tamamladım diye fırçamı bırakıp şööööyle karşısına geçip baktığımda hiç beğenmedim! Geçmişini yok sayıp geleceğini maddi çıkarlara göre ayar etmeye aday bir nesil türemişti tuvalimde..! Kişiliksiz, soğuk, çirkin, edep ve haya dışı, bencil ve güdülmeyi kabul etmiş, hazırcı, aldıkları hizmetlere şükür ve teşekkür etmeyen bir gençlikti oluşan manzara…
Peki ülke idaresine, bir yerlerin himmetini bekleyerek, talip muhalefetin neyi ve nereyi yöneteceğine akıl erdiremedim, kusura bakmasınlar… Tuvalimdeki resmi bozmaya kalkışıyorum ama ııh, onca renge ve malzemeye rağmen başka bir resim oluşturamıyorum… Vee insanlığın iman ekseninden kaydığına hükmediyor resmimin sağ altını imzalıyorum…
Fakaaaaat bir de gençlik var ki ortalıkta haylazlık yapmayan, insanlığa hizmet için hazırlanan, maddi imkanları kısıtlı ama gönülleri mesuliyet duygusu ile yoğrulmuş, işine gücüne yönelmiş, çalışkan bir o kadar da büyüklerini sayan küçüklerini seven türden...! Hatta başkalarının haklarını kendi haklarından önde tutan, kendi hakkının bittiği sınırı başkalarının haklarının başladığı yerle belirleyebilen, ortaya iyilik dolu irade ve projeler koyan gençlik..!
İnsanlığa ilanihaye iktidar olacak yeni nesil işte bu nesil. Mesuliyet sahibi, hak hukuk tanıyan, şükür ve teşekkür etme erdemine ulaşmış, iftira ve isnatlarla günaha girmek istemeyen, fani olan hayatın içini manevi kazanımlar ve hazlarla doldurmak isteyen gençlik…
Bakın bu tabloyu çizerken içim hiç daralmadı. Ne kadar mutlu bir resim oluştu. Seyir zevkine ulaştığımı hissettim. Ve o asil davranış ve tutarlılık sahibi gençliğin insanlığa katacakları ahengi yaşamak istiyorum…
Ateşi çay ve kahve pişirmek için yakan, taşı sopayı insanlığa kasteden şerler için son raddede kullanan, etrafına iltizam ve sevgi yayan, kamu malına kendi malıymış gibi sahip çıkan, kutsal değerlere sövmeyecek kadar asil, annelere ayaklarının altındaki cenneti kazanmak için hürmet eden, her genç bayanı da aynı vasıf ve kutsallıkta görebilen, satılmayacak kadar onurlu ve basite alınmayacak kadar kudret sahibi bir gençlik işte bu ahengin ressamıdır.
İçine düşürülmeye çalışıldığımız bu süreçte insanlığı sömürenlerin değil, yüzyıllardır sömürülen insanların haklarını savunabilecek asalette bir gençlik ve iktidar istiyorum vesselam..!
acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr
aydincobanoglu@hotmail.com


08 Temmuz 2013 Pazartesi 12:34
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı 2021 yılı bütçesini sundu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe

İmamoğlu'ndan 'yeni taksi' sorusuna yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin, “İBB’nin yeni taksi uygulamasına yönelik Taksiciler Esnaf

AKP'li vekiller çileden çıktı !

CHP Milletvekili Veli Ağbaba meclis genel kurulunda yaptığı konuşma ile Türkiye'nin ekonomik boyutlarını

HDP, legalite ile illegalite arasında durmaktan vazgeçmeli

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Biz Türkiye'yiz Tayyip Erdoğan sen kimsin?

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baş, askıda ekmek kampanyasına

Sarayın demiryolu politikası raydan çıktı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi Türkiye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL