22 Eylül 2020 Salı

AKİL UYUM

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Kör olmayası huyum işte, devletimizin her gayretini çok önemserim.!

Önemserim çünkü ikbal ve istikbal ararım. Ciddiye alır dikkatle takip ederim. Hükümetler kimler olursa olsun, olası güzel bir uygulamanın bana ve milletime sağlayacağı yararı öngörürüm.

Devlet ve vatandaşının birebir görüşebildiği, anlaşabildiği, anlatılan her konunun her iki tarafça anlaşılabildiği ve tüm farklılıkların ortak ölçekte faydalanabildiği ya da faydalandırılabildiği bir ortaklığın kurulamasını umarım hep.!

Sivil toplum kuruluşlarının, kırkbeşi aşan siyasi partilerin, sektör temsilcilerinin, sendika düzenlerinin ve vatandaşın; her iyiye yönelik çalışmaya katkı ya da alternatif sunmalarını beklerim.

Beklerim ki hem gelecek nesillerimize çok iyi işleyen bir devlet düzeni bırakalım hem de bin yıllık tarihimizi oluşturan ecdadımıza vefa borcumuzu, bir nebze de olsa, ödemiş hissedelim kendimizi.!

İşte bu çalışmalardan biri de ‘ Akil İnsanlar Heyeti

Bu heyet ülkemizin dörtbir tarafından vatandaşımızı, yerinde, dinleyecek ve belirlenen bir çalışma süreci sonucunda görsel ve yazılı bir rapor sunacak hükümete. O rapor görülecek ve gündem oluşturan bazı beklentilere göre bir politika oluşturulacak.

Bu süreçte kimin ne diyeceği var ise akli selim bir eda ile diyecek, evlerine mahallelerine kadar gelmiş misafirlerine bir elçi muamelesinde bulunacak. Ülkemizin yedi bölgesine dağılan ve sürekli toplantı üstüne toplantılar yapan bu heyetler bir şeyleri savunucu değiller, tam aksine sorucular ve araştırıcılar zaten.

Ama üzülerek izliyorum ki bir takım siyasi odaklar fikir beyan etmek ve konuşmak yerine, heyeti adım adım takip ederek hakaretler, küfürler ve aslı astarı olmayan sloganlar atarak ya da söylemlerde bulunarak çalışmayı akamete uğratmaya çaba sarfetmekteler.

Hele hele Doğu Anadolum ve Güneydoğu Anadolum’dan bihaber yaşamış –yaşayan, ülkenin tüm yer altı, yerüstü ve insan kaynaklarını insafsızca kullanan memleketimizin batı kesiminin çığırtkanlığını hiç ama hiç anlayamıyorum.

Vatan ve millet savunmasına soyunan bu kesim, ne yazık ki ülkemizin doğusuna yapılan devlet yatırımlarına da itirazkarlar.

Ne gereği varmış oralara bu kadar yatırımların, ülkemize ne gelir geliyor ki oralardan, hazinenin bu harcamaları ülkeye yapılacak başka yatırımları engelliyor gibi itirazların sahibi olan batı kesimimiz, şimdilerde Misak-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti müdavimi kesildiler ve hükümet kanadına çok çirkin dozda atıflar ve saldırılarda bulunuyorlar.

Yani Anadolu’nun topyekün kalkınması ya birilerini çok rahatsız ediyor ya da tam da insanımızın hassas duygularını okşayarak oy devşirmenin malzemesi görüyorlar.

Yüz yıldır ihmal edilen Anadolu yine ihmal edilmek üzere. Anadolu kendisini siyasetin acımasızlığına ve insafsızlığına kurban etmemeli ve etmeyecek.  Biz sadece medeniyetin nimetlerinden ve ülkemizin gücünden faydalanmak ve kasaba ve köylerimizde insan gibi yaşamak istiyoruz.

Barış süreci Laz, Çerkez, Kürt, Türk değil ihmallerin giderilmesinin adıdır.! Gelir paylaşımı, sınıfsal tutum, bölge ve insan ihmallerinin fark edilmiş olmasının hareketidir. Devletin görevidir..!

Dağı tepeyi bilmeyen, çobanız diye oyumuzu beğenmeyen, köylüyüz diye akıldan ve fikirden yoksun olduğumuzu utanmadan sıkılmadan dillendiren, tarlalarımızda ürettiklerimizi sofralarında rahatça tüketen ama teşekkür etmeyi kendilerine zul gören, bağırarak üzerimize korku salarak bir şeylerimizi çalmak amacı güden, bu günlere kadar haklarımızı gaspettikleri halde hala helallik isteme erdeminde bulunmayan tüm insan ve kesimlere kapımızı kapamamız şarttır.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun tüm tabii şarlarının ülkemize ve insanlığa nasıl bir zenginlik katacağını göstermek istiyoruz. Ovalarımızı tarlalarımızı işlemek için yol, su, köprü, enerji, havalimanı, hastane, fabrika istiyoruz. Tüm insanların kullandığı bu nevi hizmetlerin sözünü ve tatbikini istiyoruz. Bunlar için devletten başka parti tanımıyor, devletle aramızdaki alışverişi sağlayacak doğru ve dürüst vekiller tayin etmek istiyoruz.

Bundan böyle bizi enayi ve koyun yerine sayanların yeri yoktur evimizde köyümüzde..!

Türkiye Cumhuriyeti tüm İslam’ın, Osmanlı Coğrafyası’nın ve İnsanlığın beşiğidir öyle olacaktır. Bunca büyük ve kutsal sorumluluğu olan bu devleti yönetecek meclis üyelerimiz, bize göre, bu erdemlere sahip olmalılar artık.

Hakaret yapan yönetici, vatandaşı aşağılayan idareci ve seçmeninden uzak vekil istemiyoruz.

Akil uyum bekliyor ve akil insanlar heyetine yurdun dörtbir yanında hep bunları söylüyoruz. Zorbalıkla değil ilimle yönetilmek istiyoruz diyoruz onlara. Bu ülke üzerindeki her nimetin bize ait olduğunu ama tüm insanlıkla adilce paylaşmak istediğimizi raporlarına yazmalarını diliyoruz.

Kendimizi tanıtıyoruz onlara, ‘ Biz buralardayız, herkes gibi biz de insanız, artık koyun zannedilmek istemiyoruz ‘ şeklinde haykırıyoruz.

Devletin Anadolumuza ilgisini artırmak için kendimizden çokça bilgi aktarıyoruz Akil Uyum aracılarına.! Emeklerine yüreklerine sağlık usanmadan, sıkılmadan, üzüntüye kapılmadan dinliyor notlar alıyorlar…

Akıl vermiyorlar, daha önce hiç takınılmamış bir tavrı takınıp milletimizden akıl topluyorlar.!

www.erzincangazetesi.com.tr

acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr

aydincobanoglu@hotmail.com


10 Mayıs 2013 Cuma 15:00
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÜLKE GÜNDEMİ

Kıtaların kavşak noktası İstanbul

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM’nin kuruluşunun 75. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen üst düzeyli toplantıya

3 Bin fotokapan av peşinde

Dünya genelinde çoğunlukla ulaşılması zor doğa şartlarında yaban hayatını gözlemlemek için kullanılan

Yalnızlığın en büyük ilacı.....

İleri yaşlardaki insanların en büyük psikososyal sorununun yalnızlık olduğunu belirten Psikiyatrist Prof. Dr.

Çalınmış verileriniz kaç para ediyor?

Karanlık ağın, satışa çıkarılmış çalıntı verilerle dolu olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Peki bu

Sağlıkçıların taleplerini destekliyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Bursa Kültürpark'ta düzenlenen basın

Destici'den Bahçeli'ye 'TTB' desteği

Türk Tabipler Birliği’nin kapatılmasını isteyen MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardından

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL