TSK Mehmetçik Vakfı

22 Ekim 2018 Pazartesi

A D A Y I M

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

‘‘Aaaa dayım ’’ değil, vallahi adayım..!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülke sathında genel yerel seçimlere hazırlanırken, siyasi partilerimizin il ve ilçe merkezleri oldukça hareketlendi.

Siyasetin itibar kazandığı ve devletimize, milletimize nihayetinde de insanlığa hizmet edebilmenin yegane aracı olduğu artık tam anlamıyla bir hakikat!

Bilgisine, ilgisine, sosyal ve siyasal etkinliğine, sabrına, sağlığına, kabiliyetine, temsil sorumluluğuna, zamanına güvenen ve bütün bu özelliklerini hizmete tahvil etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşları, yaşadıkları il ve ilçelerinin belediye yöneticiliğine aday olabilirler.

Dikkat ederseniz ‘‘ Ankara’da dayım var ’’ diye aday olabilirler demedim… Artık günümüzde siyasetin eriştiği nokta, hizmet verilecek toplum tarafından tanınma ve toplumu tanıma özelliğidir.

Seçmen olmayı tercih etmiş insanlarımız da oylayacakları adayların, kendilerine hizmet verebilecek heves ve kabiliyette olup olmadığını tespit ederek sandığa gitmek istemektedir. Artık vatandaşımız, yereldeki kaynaklarına ülke kaynaklarından da katkı alarak, yaşadıkları şehir ve ilçelerde insanca yaşamak arzusundalar.

İşte bu arzuyu çok iyi değerlendirerek, ülkemizin her tarafında yerel hayatı canlı tutmak gereği vardır. Şartı ise merkezi idarenin, il özel idareleri aracılığı ile vermeye çalıştığı hizmet ve yetkilerin bir kısmının seçimle işbaşına gelmiş yerel belediyelere devredilmesidir. Halkın, kendi imkanlarını kendi inisiyatifleri ile kullanabildiği ve ülke hayatına kattıkları değerlerden pay alabildiği bir sistem, demokratik kazanımların daha da üst seviyede olabilecek sinerjiyi ortaya çıkaracağı inancındayım.

İşte bu sinerjiye sebep olabilecek insanlar da idari kademeleri meşgul eden sorumlulardır. Sorumluluklarının hesabını da seçmenine verebilme durumunda olan bu vatandaşlarımız da parti ve başkent merkezlerinden ya da bürokratik etkinlik sahibi dayıların telefonlarıyla gösterilmiş aday ve tanınmayan seçilen olmamalıdır.

Başarılı bir ekip çalışması ile gerçek anlamda hizmet verilebileceği gerçeği doğrultusunda, tüm adaylar, belediye yönetimine aday oldukları il ve ilçelerini hatta diğer parti adaylarını da azami derecede iyi tanımaları durumunda olmalıdırlar.

Ülkemizin uluslar arası imajı ve pozisyonu icabı yerel idarelerdeki başarılar çok önemlidir ve her türlü siyasi çekişmenin önünde gelir. Siyasi partilerimiz, yaşayacağımız bu seçim sürecini, ülkemizin imaj ve itibarına gölge düşürecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıdırlar. Zira seçmenimiz bu hassasiyet içindedir ve oy kullanırken kararsızlık içinde bulunmayacaklardır.

Oyunu sorumluluk ve sahiplik duygusu ile kullanan her seçmenimiz, artık bilinmelidir ki kendisine hizmet beklemekte ve kaale alındığını, böylece, görmek istemektedir..!

Artık slogan ve ideoloji devri ülkemizde bitmiştir. Tek gerçek vardır, o da tutum, icraat ve davranışların, kürsülerde sarfedilen laflar ile örtüşmesidir.

Bu uyum, insanımızı mutlu edebileceği kadar sınır komşularımız ve insanlık nezdinde ülkemize güven duygularını besleyerek artıracaktır. Böylesi büyük sorumluluğun iki tarafı vardır, onlar da seçen ve seçilenlerdir. Üç kıtaya adaletle hükmetmiş bir ecdadın nesli olarak bu Necip Millet, hem seçerken hem de seçilirken üstlendiği mesuliyetin farkında olmalı ve ayrıştırıcı ideolojik hastalıklardan kurtulduğunu tüm dünyaya kanıtlamalıdır.

Toplumsal temsil oranı yüksek yönetici kadrolar, meşhur olmayı ve makamından dolayı itibar görmeyi değil, faydalı hizmetlere sebep olabilmekten dolayı dua ile anılmayı hedef edinmelidirler. Ameller niyetlere göre şekillenir ama zarar veya fayda gören taraf, nihayetinde tüm insanlıktır.

Şu çok iyi bilinmelidir ki medeniyetleri geliştiren ve değiştiren en etkin haslet, insanlık tarafından iyi ve güzel örneklerdir. İşte ben bu güzel örneklerden birine vesile olmak için adayım.!

Bütün bu samimi duygu ve düşüncelerimle, İslam Alemi ve insanlığın Kurban Bayramlarını içtenlikle tebrik ediyor, yerel genel seçim sürecinin de önümüzdeki beş yıl için ülkemize hayırlar getirmesini, Yüce Rabbimden, diliyorum.

Aydın ÇOBANOĞLU

acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr

aydincobanoglu@hotmail.com

03 Ekim 201307 Ekim 2013 Pazartesi 16:02
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Uzan AKP İzmir Belediye Başkan adayı mı?

Yurtdışındaki iş adamı Cem Uzan'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a "hizmete hazırım" çağrısı yapması

Profesör olmak için Şırnak’a geliyorlar

Şırnak Üniversitesi İşletme Bölümü’nde görevlendirilmek üzere,‘Siyasal Bilimler alanında doçentliğini

Hükümet medyasından Akit'e FETÖ'cü suçlaması

Merkez Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Abdurrahim Karslı, dün akşam Akit TV'de Başka Açıdan isimli programa

MİT ve Emniyet’e UYAP yetkisi

Komisyonda, güvenlik soruşturmasıyla ilgili maddede değişiklik yapıldı.

Yükselme sınavında Süleymancı torpili

Şırnak Üniversitesi’nde yapılan Görevde Yükselme Sınavı mülakatlarında kimi adaylara tarikat bağı

Kadınlar nafaka almak için mi evleniyor?

Yazılı bir açıklama yapan Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı "Son günlerde kamuoyunda mevcut nafaka

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL