TSK Mehmetçik Vakfı

14 Ağustos 2018 Salı

A D A Y I M

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

‘‘Aaaa dayım ’’ değil, vallahi adayım..!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ülke sathında genel yerel seçimlere hazırlanırken, siyasi partilerimizin il ve ilçe merkezleri oldukça hareketlendi.

Siyasetin itibar kazandığı ve devletimize, milletimize nihayetinde de insanlığa hizmet edebilmenin yegane aracı olduğu artık tam anlamıyla bir hakikat!

Bilgisine, ilgisine, sosyal ve siyasal etkinliğine, sabrına, sağlığına, kabiliyetine, temsil sorumluluğuna, zamanına güvenen ve bütün bu özelliklerini hizmete tahvil etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşları, yaşadıkları il ve ilçelerinin belediye yöneticiliğine aday olabilirler.

Dikkat ederseniz ‘‘ Ankara’da dayım var ’’ diye aday olabilirler demedim… Artık günümüzde siyasetin eriştiği nokta, hizmet verilecek toplum tarafından tanınma ve toplumu tanıma özelliğidir.

Seçmen olmayı tercih etmiş insanlarımız da oylayacakları adayların, kendilerine hizmet verebilecek heves ve kabiliyette olup olmadığını tespit ederek sandığa gitmek istemektedir. Artık vatandaşımız, yereldeki kaynaklarına ülke kaynaklarından da katkı alarak, yaşadıkları şehir ve ilçelerde insanca yaşamak arzusundalar.

İşte bu arzuyu çok iyi değerlendirerek, ülkemizin her tarafında yerel hayatı canlı tutmak gereği vardır. Şartı ise merkezi idarenin, il özel idareleri aracılığı ile vermeye çalıştığı hizmet ve yetkilerin bir kısmının seçimle işbaşına gelmiş yerel belediyelere devredilmesidir. Halkın, kendi imkanlarını kendi inisiyatifleri ile kullanabildiği ve ülke hayatına kattıkları değerlerden pay alabildiği bir sistem, demokratik kazanımların daha da üst seviyede olabilecek sinerjiyi ortaya çıkaracağı inancındayım.

İşte bu sinerjiye sebep olabilecek insanlar da idari kademeleri meşgul eden sorumlulardır. Sorumluluklarının hesabını da seçmenine verebilme durumunda olan bu vatandaşlarımız da parti ve başkent merkezlerinden ya da bürokratik etkinlik sahibi dayıların telefonlarıyla gösterilmiş aday ve tanınmayan seçilen olmamalıdır.

Başarılı bir ekip çalışması ile gerçek anlamda hizmet verilebileceği gerçeği doğrultusunda, tüm adaylar, belediye yönetimine aday oldukları il ve ilçelerini hatta diğer parti adaylarını da azami derecede iyi tanımaları durumunda olmalıdırlar.

Ülkemizin uluslar arası imajı ve pozisyonu icabı yerel idarelerdeki başarılar çok önemlidir ve her türlü siyasi çekişmenin önünde gelir. Siyasi partilerimiz, yaşayacağımız bu seçim sürecini, ülkemizin imaj ve itibarına gölge düşürecek tutum ve davranışlardan kaçınmalıdırlar. Zira seçmenimiz bu hassasiyet içindedir ve oy kullanırken kararsızlık içinde bulunmayacaklardır.

Oyunu sorumluluk ve sahiplik duygusu ile kullanan her seçmenimiz, artık bilinmelidir ki kendisine hizmet beklemekte ve kaale alındığını, böylece, görmek istemektedir..!

Artık slogan ve ideoloji devri ülkemizde bitmiştir. Tek gerçek vardır, o da tutum, icraat ve davranışların, kürsülerde sarfedilen laflar ile örtüşmesidir.

Bu uyum, insanımızı mutlu edebileceği kadar sınır komşularımız ve insanlık nezdinde ülkemize güven duygularını besleyerek artıracaktır. Böylesi büyük sorumluluğun iki tarafı vardır, onlar da seçen ve seçilenlerdir. Üç kıtaya adaletle hükmetmiş bir ecdadın nesli olarak bu Necip Millet, hem seçerken hem de seçilirken üstlendiği mesuliyetin farkında olmalı ve ayrıştırıcı ideolojik hastalıklardan kurtulduğunu tüm dünyaya kanıtlamalıdır.

Toplumsal temsil oranı yüksek yönetici kadrolar, meşhur olmayı ve makamından dolayı itibar görmeyi değil, faydalı hizmetlere sebep olabilmekten dolayı dua ile anılmayı hedef edinmelidirler. Ameller niyetlere göre şekillenir ama zarar veya fayda gören taraf, nihayetinde tüm insanlıktır.

Şu çok iyi bilinmelidir ki medeniyetleri geliştiren ve değiştiren en etkin haslet, insanlık tarafından iyi ve güzel örneklerdir. İşte ben bu güzel örneklerden birine vesile olmak için adayım.!

Bütün bu samimi duygu ve düşüncelerimle, İslam Alemi ve insanlığın Kurban Bayramlarını içtenlikle tebrik ediyor, yerel genel seçim sürecinin de önümüzdeki beş yıl için ülkemize hayırlar getirmesini, Yüce Rabbimden, diliyorum.

Aydın ÇOBANOĞLU

acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr

aydincobanoglu@hotmail.com

03 Ekim 201307 Ekim 2013 Pazartesi 16:02
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Türkiye üreten bir ülke olmalı

Demokrat Parti Genel Başkanı ve Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, Mecliste düzenlediği basın

Merkez’den krize 3 başlıkta 14 önlem

Sıcak paraya bağımlı kırılgan mali payı yüzünden, dış basında ülkemiz aleyhine yapılan haber akışı

CHP kriz masasında kenetlendi

CHP MYK, geçen hafta yapılan değişimin ardından ilk kez toplandı.

İşte size aile boyu üniversite

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi için açılan kadro sınavını öğretim üyelerinin eş ve çocukları kazandı.

'Milliyetçi' partinin parası dövizde çıktı

İktidarın "yerli ve milli" söyleminin de ortağı olan MHP'nin, bugüne kadar Hazine'den aldığı yardımları

Kurdaki artış Ayşe Teyze’yi de vuruyor

Türk Lirası dolar karşısında sürekli değer kaybederken, her alanda artırılan ithal bağımlılığı, döviz

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL