22 Şubat 2020 Cumartesi

' Su akar Türk bakar ' derler.!

Aydın Çobanoğlu

Aydın Çobanoğlu

E-Posta : aydincobanoglu@hotmail.com

Bu lafı hep duyarız değil mi sevgili okurlarım.


Her defasında çok zorumuza gider. Ülke topraklarının her karışında gürül gürül akan ırmaklar ve dereler verimli topraklarımızı denizlere taşırlar ya da mevsimsel etkenler nedeni ile taşar ve etrafındaki tarım arazilerine zarar verir de biz hep bakarız.

 

Hidroelektrik santralleri, sulama sistemleri ve içme suyu kaynakları olarak en verimli şekilde kullanmamız ve en azami faydayı elde etmemiz gerekirken, bu kadar değerli bir kaynağı hep kendi haline bırakagelmişiz.

 

Karadeniz, Akdeniz ve Ege sahillerimizde, ırmaklarımızın denize döküldüğü alanlarda, Anadolu topraklarından sürüklenen topraklar, zamanla adacıklar oluşturmuş. Mesela Fırat ve Dicle Nehirlerimiz daha hala Mezopotamya Ovasını, ülkemize hiçbir katkı sağlamadan, beslemiyor mu? Yeşilırmak, Kızılırmak Nehirlerimiz Karadeniz’e olduğu gibi akmıyor mu?

 

İşte şimdi, birçok maharetinden çok büyük faydalar elde edip Anadolu topraklarımızı da susuz bırakmamak için ırmak ve derelerimizin ıslahının zamanı gelmiştir.
Irmaklarımızın ve derelerimizin geçtiği geniş araziler üzerinde, gerekli görülen alanlarda, sulama barajları yapılarak kıraç topraklarımızın verimli hale getirilmesi, hidroelektrik santralleri kurarak ta gitgide artan elektrik ihtiyacımızı karşılamak gereği vardır.

 

Anadolu’nun gözyaşları boşuna akmamalıdır.


Bu nedenler ve daha birçok nedenler hesabedilerek, kısaca, HES olarak adlandırılan Hidroelektrik Santralleri Projeleri Anadolu’nun birçok yerinde başlatılmış ve onlarca noktada sulara gem vurulmuştur. Beraberinde de köy ve kasabalarımızda tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlarımızı da geçici de olsa zarara uğratmıştır ama o projelere bu olasılıklar da bütçe olarak yansıtılmıştır.


Evet şikayetler tepkilerde had safhadadır bu anlamda ama bütün bunlar göğüslenmeli ve kendileyin akan ve düzenli kullanılamayan suların ardından bakmamalıyız. Hayata geçirilecek her baraj çok kısa zamanda bu nevi zarar ve ziyanları karşılayacak kazanımlar ve doğal güzellikler sağlayacaktır.

 

Ormanlar yok ediliyor, torpilli bölgelere sular yönlendiriliyor gibi iddialar da var ortada. Fakat bu iddiaların tutarlılığı yoktur. Ormanları yağmalamayan mı var? Şehirlerimizde ve büyük şehirlerimizdeki gecekondu bölgeleri ormanlar talan edilerek kazanılan arazilere kurulmamış mı? Köylerimizde ve kasabalarımızda ormanlık araziler hala keyfi ve düzensiz kullanılmıyor mu? Türkiye Büyük Millet Meclisimizde 2B yasası ne için çıkartılıyor?

 

HES’ler için koparılan yaygara ve çıkarılan kuru gürültüye hem vatandaş olarak hem de devlet olarak kulak asmadan işimize bakmalı ve yakın zaman sonra, ülkece, elde etmeye başlayacağımız kazanımları gözetmeliyiz.

 

Kelkit Vadisi Projesi kapsamında yapılan barajlara, yolu düşen tüm okurlarım şahit olmuşlardır. O deli dolu akan ve önüne geleni sürükleyen sapsarı ırmak ne kadar da güzel barajlarda biriktirilmiş ki hem durulmuş hem de sakinleşmiş. Etrafı düzelenmiş ve asırlardır aktığı yatakta oluşturduğu tahribatlar verimli alanlara dönüştürülmüş.


Erzincan nezdinde de birçok dere ve ırmaklarımız mevsimsel debi farklılıklarından dolayı zaman zaman zararlar oluşturmuştur. Sulamada ve elektrik üretiminde çok verimli kullanılamamıştır. HES Yasası çerçevesinde, üniversitemizin de katkıları ile tüm bu sularımızın geçtiği alanlarda iyileştirmeler yapılmalı ve tüm Erzincan sathındaki topraklar sulanabilmelidir. İçme suyu sıkıntısı çeken ilçe ve köylerimiz var. Bu anlamda çalışmalar yapılmalı ve suyun tabiata, tabiatın da suya özlemini sonlandırmalıyız hep beraber.

 

İşte MEVLANA onun için der ki;

Dibi yosun tutan denizlerle ilgilenme.
Sen dağları seyret. Yenik düşüyorsan özlemlerine, aldırma, kalbindeki o uçsuz bucaksız sevgiyi hisset.
Işıklar sönmüşse ve karanlıksa ona da aldırma, ay ışığını seyret. Ve SABRET...
Sabret ki herşey hissettiğin kadar derin ve sonsuz olsun. Sabret ki herşey gönlünce olsun...

 

 

Akan gözyaşlarımız olmasın ırmaklarımız. Ardından baktırmasın sularımız.!

 

acobanoglu@erzincangazetesi.com.tr

aydincobanoglu@hotmail.com


25 Şubat 2013 Pazartesi 10:22
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ

Şaka gibi gelebilir ama gerçek

İstanbul’daki okullarda İdlib için yardım kampanyası düzenlenirken, Ensar Vakfı’nın düzenleyeceği bilgi

139 bin lira maaşlı genel müdür!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklık getirmesi istemiyle Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası

En sevilen diziler ve oyuncular

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl

Cemil Çiçek'ten FETÖ için güldüren yeni milat

Yıllardır 'FETÖ'nün terör örgütü sayılmasında hangi tarih milat kabul edilecek' tartışması sürerken, bu

Ülkücü katili Büyükelçi olarak atandı

İstanbul'daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu'nu bombalayarak Ülkücü Murat Erol'u şehit eden ve hakkında idam

MHP'li Şefkat Çetinden tokat gibi paylaşım

Devlet Bahçeli'yle MHP'nin yeniden dizaynında rol üstlenen, daha sonra Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL