17 Ocak 2020 Cuma

Federasyonları ehil olmayanlar yönetiyor

federasyonlari-ehil-olmayanlar-yonetiyor

2020 bütçe görüşmelerinde MHP gurubu adına konuşan MHP milletvekili Saffet Sancaklı, spor federasyonunun ehil kişilerin elinde olmadığını bu nedenle de başarının gelmediğini söyledi.
16 Aralık 2019 Pazartesi 17:38

 Bütçe görümeleri sırasında  spor üzerine konuşan ve "İşi ehline vermediğimiz için de maalesef, Türk sporu şu anda çok başarısız ve gittikçe de daha eksiye gidiyor." diyen Saffet Sancaklı, ehil kişileri göreve getirmeyen AKP iktidarını ise eleştirmeye gerek görmemişti.

 

Sancaklı konuşmasında şunları söylesi: 

 

A Millî Takımı'nda futbol oynamış arkadaşlar var, bunlar futbol bittikten sonra normal hayatına dönüyorlar, bir sıkıntı yok fakat statlara giremiyorlar. Yıllarca o statlarda oynamış, A Millî olmuş futbolcularımıza da -toplasanız sayısı da çok fazla değil, bunlar birkaç yüz kişidir- eğer serbest giriş kartı verebilirsek… Bu konuda da sizden yardım istiyorum Sayın Bakanım. Bu millî oyuncalara müdahale etmeye başladınız, çok memnunuz bu işten, lütfen, bunları da yaparsanız size minnettar kalırız. 

Tabii, yıllardır burada Türk sporunun durumunu anlatıyoruz, anlatmaya da devam edeceğiz çünkü burası Türkiye Büyük Millet Meclisi ve bunlar kayda geçiyor; yarın öbür gün bizler de sorumlu olacağız bu işten. Şimdi, Türk sporu iyi durumda mı? Maalesef iyi durumda değil. Daha önce de anlattım, eğer bir ülkenin sporuna bakmak istiyorsanız iyi mi, kötü mü diye, hiç ülkeyi tanımanıza gerek yok, dört yılda bir yapılan olimpiyatlara bakarsınız, olimpiyatta aldığı dereceye bakarsınız, oradan ortaya çıkıyor zaten bir ülkenin sporu. Niye? Aşağı yukarı her branşta katılıyorsunuz zaten. Maalesef Türkiye, yapılan son 3 olimpiyattır yani aşağı yukarı on iki yıldır tarihinin en kötü neticelerini alıyor. Hem de ne zaman alıyor biliyor musunuz? Türkiye tarihinin en yüksek tesisleşmesinin yapıldığı ve büyük bir atılımın yapıldığı, dünya çapında tesislerimizin olduğu bir zamanda. Peki, tesis var, dünyayla iletişim var, para var, imkân var ama başarı yok. Neden? Bunun nedeni basit: Peygamber Efendimiz'in lafını dinlemiyoruz. Peygamber Efendimiz demiş ki: "İşi ehline verin." İşi ehline vermediğimiz için de maalesef, Türk sporu şu anda çok başarısız ve gittikçe de daha eksiye gidiyor. Bir söz var -çok sevmem o sözü- diyorlar ki: "Kurumlar kalıcı, kişiler geçici." Peki, kurumları kim kurum yapıyor? Tabii ki kişiler yapıyor, insanlar yapıyor. Kuruma ehil insanı koyarsanız o kurum yukarı çıkar, ehil olmayan, ehliyetsiz insanı koyarsanız da kurum aşağı gömülür. Onun için, biz mutlaka işi ehline vermek zorundayız.

 

Gelin şöyle yapalım, 65 tane federasyonun başkanı şöyle olsun, kanunda şunu istiyoruz: O branşta millî olmayan kimse başkan olamasın. Gelin, o branşta millî olanları federasyon başkanı yapalım ve o branştaki millî sporcular için en az yüzde 25 de kota koyalım. Şöyle ki: 20 kişilik yönetim kurulunda en az 5 kişi de millî sporcu olsun. Bak göreceksiniz, dünyadaki prestijimiz de çok çabuk artacak ve yeni bir atmosfer olacak, yeni bir şey olacak.

Haberin etiketleri:

mhp, saffet sancaklı


Haber okunma sayısı: 187

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

fenerbahce-filmi-geliyor-

Fenerbahçe filmi geliyor

08 Ocak 2020 Çarşamba 17:46
edirneden-karsa-kadar-lafta-kalmadi-

'Edirne'den Kars'a kadar' lafta kalmadı

04 Ocak 2020 Cumartesi 16:39
kas-yaparken-goz-cikardilar

Kaş yaparken göz çıkardılar!

18 Aralık 2019 Çarşamba 08:03
federasyonlari-ehil-olmayanlar-yonetiyor

Federasyonları ehil olmayanlar yönetiyor

16 Aralık 2019 Pazartesi 17:38

ÜLKE GÜNDEMİ

Par'ın Oğan'a soruları tepkilere neden oldu

Katıldığı Açık ve Net programında Suriyeli sorununa ilişkin açıklamalarda bulunan Sinan Oğan, "Ülkesi

ByLock kullanan siyasiler nasıl korundu?

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, CHP’nin TBMM’ye sunduğu FETÖ’nün siyasi

AKP Grup Başkanvekilinin ‘Balyoz’ günleri

FETÖ derneği üyeliğini özgeçmişine yazan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, kumpas davalar sürecinde aktif

MHP'li Cemal Enginyurt'tan 'Atatürk' ayıbı

MHP Milletvekili Cemal Enginyurt'un Atatürk fotoğrafının yer aldığı odada ortaya çıkan görüntüsü tepki

AKP'ye yakın sendikaya şok suçlama

Kayseri'de geçtiğimiz günlerde bazı okullarda İstiklal Marşı'nın okutulmadığının ortaya çıkması sonrası

Ali Koç'un ismini vermediği kadın milletvekili kim

Ali Koç'un ismini vermediği milletvekilin AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu olduğu iddia edildi

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL