08 Ağustos 2020 Cumartesi

Yerli uçak hayali fos çıktı

yerli-ucak-hayali-fos-cikti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, AKP’lilerce 29 Ekim 2019’da ilk uçuşunu yapacağı söylenen yerli uçağa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
28 Ekim 2019 Pazartesi 17:09

  2015 yılında dönemin Başbakanı Davutoğlu’nun katılımıyla yapılan tanıtım töreninde, ilk sefer için 29 Ekim 2019 tarihinin verildiğini ancak aradan geçen 4 yılda uçağın fabrikasının bile kurulamadığını belirten Adıgüzel, “AKP’nin popülist bir seçim vaadi olarak başlayıp, rafa kalkan projelerinden biri de yerli uçak oldu. İktidar temsilcileri vaatlerini unutmuş olabilirler ama biz unutmadık. Çünkü AKP’nin popülist seçim vaatlerinin faturasını vatandaşımız ödedi, ödemeye de devam ediyor” dedi.


“AKP’liler Verdikleri Pozla Kaldı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“AKP içi boş, ayakları yere basmayan hedef ve projeler ile kamu kaynaklarını heba etmeyi alışkanlık haline getirdi. AKP’nin popülist bir seçim vaadi olarak başlayıp, rafa kalkan projelerinden biri de yerli uçak oldu ne yazık ki. Bu projenin bugünlerde kamuoyunun gündemini tekrardan meşgul etmesinin sebebi malumunuz, 7 Haziran seçimleri öncesi Mayıs 2015’te gerçekleştirilen törende dönemin Başbakanı ve hükümet temsilcilerinin yerli yolcu uçağı TRJET’in ilk seferi için 29 Ekim 2019 tarihini işaret etmeleri, hatta bununla da kalmayıp Konya’dan Yüksekova’ya yapılması planlanan ilk sefer için temsili bilet kesmeleri. Ancak aradan geçen 4 yılda, uçağın üretimine dair herhangi bir hareket olmadığı gibi fabrika dahi kurulamadı.”


“Proje Ne Tamamen Yerli Ne de Yeni Bir Tasarımdı” “Kaldı ki projenin tamamen yerli ve yeni bir tasarım olduğu iddiası da en başından beri asılsızdı. Öncelikle proje Özmen ailesinin sahip olduğu Amerikalı Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketi ile ortak olarak yapılacaktı. Ana yükleniciler Sierra Nevada Corporation ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM) kuruluşları idi. Proje, zaten en başından milli ve yerli bir proje değildi. Yine projede üretimi tasarlanan uçak Alman menşeli Dornier 328’di. Yani aslında sıfırdan başlanıp yeni bir uçak tasarlanmadığı gibi, var olan bir uçağın geliştirilmesi öngörülüyordu. Ancak o dahi başarılamadı. Proje Türkiye’de sessiz sedasız rafa kalkarken, SNC firmasının uçağı Almanya’da üretme kararı aldığına dair haberler basına yansıdı.”


“AKP’nin Gerçekleşmeyen Vaatlerinin Faturasını Vatandaş Ödüyor”

“Yerli ve milli uçak projesi ne yazık ki 17 yıllık AKP iktidarın popülist seçim vaadi olarak ortaya attığı ve gerçekleştiremediği projelerden yalnızca biriydi. AKP temsilcileri vaatlerini unutmuş olabilirler ama biz unutmadık. Çünkü AKP’nin popülist seçim vaatlerinin faturasını vatandaşımız ödedi, ödemeye de devam ediyor. Ayakları yere basmayan, yalnızca bir seçim vaadi olarak ortaya atılan bu projeler nedeniyle oluşan kamu zararının hesabını kim verecek? Bu projelere milyarlarca kamu kaynağı aktarıldı. İktidar temsilcileri bu projelere aktardığı kaynağın hesabını vermeli” diyen Adıgüzel vatandaşın cebinden çıkan her kuruşun sonuna de peşine düşeceklerini belirtti.Haber okunma sayısı: 217

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

turkiyeyi-yasanilmaz-hale-getirdiler

Türkiye’yi yaşanılmaz hale getirdiler

07 Ağustos 2020 Cuma 20:43
bana-hain-demelerini-hak-ettim

Bana hain demelerini hak ettim

07 Ağustos 2020 Cuma 19:04
erdogan-dimdik-ayaktayiz-dedi

Erdoğan 'Dimdik ayaktayız' dedi

07 Ağustos 2020 Cuma 18:51
cumhurbaskani-erdogandan-hirosima-mesaji

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Hiroşima mesajı

06 Ağustos 2020 Perşembe 18:36

ÜLKE GÜNDEMİ

Birinci basamak pandemi sürecinin dışına atıldı!

Birinci Basamak’ta COVID-19 Pandemisine İlişkin Durum Araştırması'nın sonuçlarını açıklayan TTB "Birinci

Ormanda piknik yapılmasına izin verilmeyecek

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine "Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması" konulu genelge

Tek adam rejimi ülke ekonomisini çökertti

HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan döviz kurundaki yükselişle ilgili yaptığı açıklamada,

Pandemi bayram alışkanlıklarını değiştirdi!

Türk halkının pandemi döneminde bayramı nasıl idrak ettiğini ve bulaş riskini azaltan önlemlere uyup

İstanbul'un ithalattaki payı yüzde 58

İstanbul’da, Haziran’da ihracat, yıllık yüzde 12,9, aylık yüzde 33,4 arttı. İthalattaki artış ise

Doğru bir tercih için bunlara dikkat edin

YKS’yi başarıyla geride bırakan öğrenciler, şimdi yeni bir dönemecin eşiğinde bulunuyor. Tercih döneminin

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL