TSK Mehmetçik Vakfı

19 Aralık 2018 Çarşamba

Yeni rejime geçiş kaosla birlikte geliyor

yeni-rejime-gecis-kaosla-birlikte-geliyor

Başkanlık sistemi hazırlıklar tamamlanmadan resmen hayata geçiriliyor. Teknik çalışmalar hızlansa da sorunlar hâlâ çözülemedi. Binlerce kamu personelinin yeni konumu ile ilgili belirsizlik aşılamadı
03 Temmuz 2018 Salı 12:00

 Recep Tayyip Erdoğan’a başkanlık yolunu açan baskın seçimlerin ardından yeni rejime resmen geçilmesine sayılı günler kaldı. Hazırlıkların tamamlanamaması, devletin işleyişine ilişkin belirsizliklerin giderilmemesi nedeniyle yeni rejime geçiş kaosla birlikte gelecek. Binlerce kamu personelinin ‘havuz’da toplanacağı, geçiş için en az bir yıllık bir sürenin öngörüldüğü, bu sürenin yeni rejim inşası için yeterli olmayacağı bildirildi.

 

Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’de 8 Temmuz’da yemin etmesi ile resmen başlayacak olan başkanlık rejimi Türkiye’nin yönetim sisteminde de değişiklikler yapılmasını gerektiriyor. Başbakanlık, bakanlıklar, müsteşarlıklar, genel müdürlükler kapatılacak, bazıları birleştirilecek, kapatılan ve birleştirilen kurumlarda çalışan binlerce çalışan ‘ortak havuz’da toplandıktan sonra atamaları yapılacak. Bunun için en az bir yıllık bir geçiş sürecinin öngörülmesi nedeniyle kamu hizmetlerinde büyük aksaklıklar yaşanması bekleniyor.

 

Zamanın daralması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda siyasiler ve bürokratların yürüttüğü ortak çalışmalara hız verildi. Öncelikle sistemin temel yapılanmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri yayımlanacak. Kapatılacak, birleştirilecek ya da yeni açılacak kurumlar bu kararnamelerde belirlendikten sonra yeni rejimin inşasına geçilecek. 

Rejimi kuramıyorlar

Tartışmalı 16 Nisan Referandumu ardından 24 Haziran seçimleri ile devleti yeniden yapılandırma olanağını ele geçiren AKP, hayalindeki rejimi kurmakta büyük güçlüklerle karşı karşıya. Dünyada benzeri olmayan ve “Türk tipi” olarak isimlendirilen rejimin, örnek alınacak bir modelin bulunmaması, ortadan kaldırılan geleneksel kurumlar ve işleyiş sisteminin alternatifinin bulunmasında yaşanan güçlükler nedeniyle hayata geçirilmesinin imkansız olduğu ifade ediliyor.

 

Teknik hazırlıkları yapan komisyonun birbiri ardına yaptığı toplantılarda ortaya çıkan ve büyük bölümü aşılamayan güçlüklerin, kararnameler yayımlandıktan ve bakanlar göreve başladıktan sonra giderilmesi için şimdilik zamana bırakıldığı belirtildi.

 

Başbakanlık kapatılacak

Belirlenen yol haritasına göre öncelikle Başbakanlık ve bakanlıkların kapatılması ile yeni devlet yapılanmasına ilişkin KHK’ler ile bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımlanacak.

 

Yetki Yasası’na dayanılarak çıkartılacak iki KHK’lardan biri Başbakanlık ve kapatılan bakanlıklarla ilgili yasalardaki hükümleri kaldıracak, 800’ü aşkın yasada yer alan yaklaşık 5 bin maddede yapılan değişiklikle Başbakan’ın izi tüm mevzuattan silinecek, yürütmeye ilişkin tüm yetkileri Cumhurbaşkanı’na devredilecek. Diğeri ile de kapatılacak bakanlıkların yasaları yürürlükten kaldırılacak.

 

Erdoğan daha sonra yayımlayacağı ilk Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 16 yeni bakanlığın kuruluşunu ilan edecek. Bu kararnamede, ofisler ve kuruluşlar ile Cumhurbaşkanlığına bağlanan yeni kurumlar da yer alacak.

 

Personel havuza

Kapatılacak bakanlıklar, müsteşarlıklar, genel müdürlükler ve bunlara bağlı kurumların personelinden ilk aşamada ataması yapılacaklar dışında kalanlar ortak bir havuzda toplanacak. Atama ve görevlendirmeler buradan yapılacak. Kamu personelinin Devlet Memurları Kanunu’na tabi olarak çalışması dolayısıyla yeni bir yasa çıkartılarak görev tanımları yapılacak.

 

Tek yetkili Erdoğan

 

Yeni modelde yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

 

»Müsteşarlık ve müsteşar yardımcılıkları kaldırılacak, görevleri bakan yardımcılarına verilecek.

 

»Üst düzey görevlere atamaları, belli kriterlere bağlı kalma zorunluluğu olmadan cumhurbaşkanı yapacak.

 

»Valiler, kaymakamlar, il emniyet müdürleri cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

 

»Maliye Bakanlığı’nın kadro ve açıktan atama yetkileri Cumhurbaşkanlığı’na devredilecek.

 

»Başbakanlık uzmanları TBMM’de ve Kamu Denetçiliği Kurumu’na, müfettişler Devlet Denetleme Kurulu’na atanacak.

 

»Sayıları kesin olarak bilinmeyen çok sayıda müşavir aynı kadro ve maaşla diğer kurumlara gönderilecek.


»Cumhurbaşkanlığı’nın seçtiği personel Saray’da görevlendirilecek.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 202

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Albayrak enflasyonla mücadeleyi açıkladı

2019 yılı bütçesi konusunda meclis genel kurulunda açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat

'Kılıçdaroğlu yapamaz' deyince ...

İstanbul TV adlı Youtube kanalının bir sokak röportajı gündeme bomba gibi düştü. VİDEO

Muhalefetin söz söyleme hakkının olmasıdır

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, "Bir ülkede eğer ücretli sömürü

ABD, Suriye'de geçici değildir.

Ardahan Bağımsız Milletvekili Öztürk Yılmaz, Türkiye'nin, Fırat'ın doğusuna yönelik operasyon

Depreme değil yalana hazırlıklı

AFAD Başkanı, İstanbul’da 2 bin 850 afet toplanma alanı olduğunu iddia etti. TMMOB’den Gökçe ile Akçelik,

Talep artınca süreyi uzattık

İYİ Partili Seymen, "Güç birliği görüşmelerinden sonra belediye meclis üyeliği ve belediye başkan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL