TSK Mehmetçik Vakfı

17 Temmuz 2018 Salı

Yeni dönemin adı Lale Devri'dir

yeni-donemin-adi-lale-devridir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan için düzenlenen göreve başlama törenini eleştirerek, “Yapılan tören gösterdi ki, Türkiye’de başlayan yeni dönemin adı Lale Devri’dir” dedi.
10 Temmuz 2018 Salı 23:10

 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Çorlu'da yaşanan tren kazası nedeniyle yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi. CHP Heyetinin bölgede incelemelerini sürdürdüğüne dikkat çeken Altay, “Bunun bir kaza mı yoksa kusur veya ihmal kaynaklı, göz göre göre gelen bir facia olup olmadığını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz. Sonrasında bunu TBMM’ye de taşıyacağız. Ama bir gerçek var ki; o da Hükümetin Pamukova’daki vahim tren kazasından ne ders ne de ibret almadığıdır” dedi.

 

HUKUK GARABETİ

Anayasa değişikliklerine uyum sağlanması amacıyla bazı Kanun ve KHK'lerde değişiklik yapılmasını içeren 703 sayılı KHK ile bir çok konuda, yetki kanunu ile tanınan alanın dışında düzenlemeler yapıldığına dikkat çeken Altay, “Söz konusu 703 sayılı KHK bir hukuk garabetidir. TBMM’nin verdiği yetkinin çok ötesinde düzenlemeler var. Demokrasi adına, hukuk adına bir utanç ve ibret vesikasıdır. Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı her şeyden muaf. Harcırah, Taşıt, Devlet İhale, Kamu Konutları, Kamu İhale ve Kamu İhale Sözleşmeleri kanunlarından muaf bir yapılanma getiriliyor. Cumhurbaşkanına devletin kasasını hiçbir kurala bağlı olmadan, istediği gibi kullanma imkanı getiriliyor. Dün sarayda yapılan toplantı da göstermiştir ki, halkın vergileri çok müsrif bir şekilde kullanılacaktır” diye konuştu.

 LALE DEVRİ 

TBMM’ye bağlı olan milli sarayların da Cumhurbaşkanı’na bağlandığına dikkat çeken Altay, şunları söyledi:

 

“TBMM'nin uhdesinde olan milli saraylar, tüm birikimi, malvarlığıyla beraber Cumhurbaşkanına bağlandı. Dün, bunu neden yaptılar diye düşünüyorken, saraydaki töreni izleyince 'bunun için yapmışlar' dedik. Dün 13. Cumhurbaşkanı görevine başlarken kamuoyunun hafızasında şunlar kaldı; mızraklar, kılıçlar, kalkanlar, Mehter Marşı, akide şekeri, ab-ı hayat şurubu ve cülus bahşişi. Bunlar Osmanlı'da padişahların devir tesliminde ya da bir padişah ölünce, yerine geçen şehzadenin yaptığı işlerdir. Dün yeni bir devir başladı ama bu yeni devrin adı; kurucu cumhuriyet, yeni sistem değil. Dün Türkiye'de başlayan devrin adı, Lale Devri’dir. Lale Devri'nde de vatandaş aç, sefil, perişanken, 500 altına laleler satın alınırdı. Şimdi sarayda bunları görüyoruz. Cumhurbaşkanı, '81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım' derken herhalde bir ayağını kaldırmış. Çünkü parlamentoda grubu bulunan bir parti genel başkanına, kimi milletvekillerine davetiye göndermemesi, 81 milyonun değil AK Parti'nin cumhurbaşkanı olacağının net delilidir. Yeni dönemin kodları dün ortaya çıktı. Yeni dönemin kodları şaşa, gösteriş, debdebe, israf, biraz da görgüsüzlüktür." 

 

MÜSTEŞARLAR KURULU

Erdoğan’ın açıkladığı kabine için “özel hukuk”, “aile hukuku” nitelemesi yapan Altay, “Yeni kabine diye adlandırılan kadro, siyasi kadro değil, özel hukuka ve aile hukukuna dayalı bir kadrodur. Bunu bakanlar kurulu olarak değil, müsteşarlar kurulu olarak değerlendirmek gerekir.  Yürütme 16-17 kişiden değil tek kişiden oluşmaktadır. O da Erdoğan’dır. Ayrıca Hazine ve maliyenin, Cumhurbaşkanı'nın damadına bağlanması ve Milli Saraylar bünyesindeki bütün saray, kasır, köşklerin bizzat Cumhurbaşkanına bağlanması, Erdoğan ailesinin niyetini açıkça koyuyor. TBMM'nin manevi varlığına çok ağır darbe vurulmuştur. Milli Saraylar, TBMM'nindir, milletindir" dedi. 

 

81 MİLYONUN GÖNLÜNDE KURUCU ATATÜRK

"Kurucu cumhurbaşkanı", "birinci cumhurbaşkanı" kavramlarının sıkça kullanılmaya başlandığına dikkat çeken Altay, “Kurucu denilince benim aklıma bir mekan, bir olay ve bir kişi geliyor. Kurucu denince akla gelen Birinci Meclis, Kurtuluş Savaşı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kimsenin kendisini Atatürk'ün yerine koyma hakkı ve haddi yoktur. 81 milyonun gönlünde kurucu Atatürk’tür” dedi.Haber okunma sayısı: 46

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

gizlenen-gercek-cocuk-gebeligi

Gizlenen gerçek 'Çocuk gebeliği'

16 Temmuz 2018 Pazartesi 21:14
bahceliden-aksenere-suc-duyurusu

Bahçeli’den, Akşener’e suç duyurusu

16 Temmuz 2018 Pazartesi 21:09
ohal-ne-zaman-bitiyor

OHAL ne zaman bitiyor?

16 Temmuz 2018 Pazartesi 20:51
eski-bakanlara-baskanlik-gorevi

Eski bakanlara ‘başkan’lık görevi

16 Temmuz 2018 Pazartesi 20:25
chpde-muhalifler-harekete-gecti

CHP'de muhalifler harekete geçti

16 Temmuz 2018 Pazartesi 20:12
genelkurmayda-akar-donemi-sona-erdi

Genelkurmay'da Akar dönemi sona erdi

16 Temmuz 2018 Pazartesi 20:06

ÜLKE GÜNDEMİ

Bir gelenek sona erdi

Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü, KHK ile kapatıldı ve öğrencileri Hacı Bayram Veli

Utancın üstünü yine örtmeye çalışmışlar

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 348’inin gebeliği kesinleşmiş 392 çocuk gebeliği vakasının

Darbeyi TSK'nın Atatürkçü kadroları bastırdı

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz 15 Temmuz Amerikancı darbe girişiminin Türk ordusunun yurtsever ve Atatürkçü

Sokaktan geçen rektör olabilecek

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, 703 sayılı KHK’da 2547 sayılı

MEB suça ortak olmaktadır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Hayalhanem İlim Derneği’ne

CHP'den seçim tutanağı açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, 24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaparken,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL