TSK Mehmetçik Vakfı

22 Şubat 2019 Cuma

Yeni dönemin adı Lale Devri'dir

yeni-donemin-adi-lale-devridir

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan için düzenlenen göreve başlama törenini eleştirerek, “Yapılan tören gösterdi ki, Türkiye’de başlayan yeni dönemin adı Lale Devri’dir” dedi.
10 Temmuz 2018 Salı 23:10

 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Çorlu'da yaşanan tren kazası nedeniyle yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi. CHP Heyetinin bölgede incelemelerini sürdürdüğüne dikkat çeken Altay, “Bunun bir kaza mı yoksa kusur veya ihmal kaynaklı, göz göre göre gelen bir facia olup olmadığını ayrıntılı şekilde inceleyeceğiz. Sonrasında bunu TBMM’ye de taşıyacağız. Ama bir gerçek var ki; o da Hükümetin Pamukova’daki vahim tren kazasından ne ders ne de ibret almadığıdır” dedi.

 

HUKUK GARABETİ

Anayasa değişikliklerine uyum sağlanması amacıyla bazı Kanun ve KHK'lerde değişiklik yapılmasını içeren 703 sayılı KHK ile bir çok konuda, yetki kanunu ile tanınan alanın dışında düzenlemeler yapıldığına dikkat çeken Altay, “Söz konusu 703 sayılı KHK bir hukuk garabetidir. TBMM’nin verdiği yetkinin çok ötesinde düzenlemeler var. Demokrasi adına, hukuk adına bir utanç ve ibret vesikasıdır. Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı her şeyden muaf. Harcırah, Taşıt, Devlet İhale, Kamu Konutları, Kamu İhale ve Kamu İhale Sözleşmeleri kanunlarından muaf bir yapılanma getiriliyor. Cumhurbaşkanına devletin kasasını hiçbir kurala bağlı olmadan, istediği gibi kullanma imkanı getiriliyor. Dün sarayda yapılan toplantı da göstermiştir ki, halkın vergileri çok müsrif bir şekilde kullanılacaktır” diye konuştu.

 LALE DEVRİ 

TBMM’ye bağlı olan milli sarayların da Cumhurbaşkanı’na bağlandığına dikkat çeken Altay, şunları söyledi:

 

“TBMM'nin uhdesinde olan milli saraylar, tüm birikimi, malvarlığıyla beraber Cumhurbaşkanına bağlandı. Dün, bunu neden yaptılar diye düşünüyorken, saraydaki töreni izleyince 'bunun için yapmışlar' dedik. Dün 13. Cumhurbaşkanı görevine başlarken kamuoyunun hafızasında şunlar kaldı; mızraklar, kılıçlar, kalkanlar, Mehter Marşı, akide şekeri, ab-ı hayat şurubu ve cülus bahşişi. Bunlar Osmanlı'da padişahların devir tesliminde ya da bir padişah ölünce, yerine geçen şehzadenin yaptığı işlerdir. Dün yeni bir devir başladı ama bu yeni devrin adı; kurucu cumhuriyet, yeni sistem değil. Dün Türkiye'de başlayan devrin adı, Lale Devri’dir. Lale Devri'nde de vatandaş aç, sefil, perişanken, 500 altına laleler satın alınırdı. Şimdi sarayda bunları görüyoruz. Cumhurbaşkanı, '81 milyonun cumhurbaşkanı olacağım' derken herhalde bir ayağını kaldırmış. Çünkü parlamentoda grubu bulunan bir parti genel başkanına, kimi milletvekillerine davetiye göndermemesi, 81 milyonun değil AK Parti'nin cumhurbaşkanı olacağının net delilidir. Yeni dönemin kodları dün ortaya çıktı. Yeni dönemin kodları şaşa, gösteriş, debdebe, israf, biraz da görgüsüzlüktür." 

 

MÜSTEŞARLAR KURULU

Erdoğan’ın açıkladığı kabine için “özel hukuk”, “aile hukuku” nitelemesi yapan Altay, “Yeni kabine diye adlandırılan kadro, siyasi kadro değil, özel hukuka ve aile hukukuna dayalı bir kadrodur. Bunu bakanlar kurulu olarak değil, müsteşarlar kurulu olarak değerlendirmek gerekir.  Yürütme 16-17 kişiden değil tek kişiden oluşmaktadır. O da Erdoğan’dır. Ayrıca Hazine ve maliyenin, Cumhurbaşkanı'nın damadına bağlanması ve Milli Saraylar bünyesindeki bütün saray, kasır, köşklerin bizzat Cumhurbaşkanına bağlanması, Erdoğan ailesinin niyetini açıkça koyuyor. TBMM'nin manevi varlığına çok ağır darbe vurulmuştur. Milli Saraylar, TBMM'nindir, milletindir" dedi. 

 

81 MİLYONUN GÖNLÜNDE KURUCU ATATÜRK

"Kurucu cumhurbaşkanı", "birinci cumhurbaşkanı" kavramlarının sıkça kullanılmaya başlandığına dikkat çeken Altay, “Kurucu denilince benim aklıma bir mekan, bir olay ve bir kişi geliyor. Kurucu denince akla gelen Birinci Meclis, Kurtuluş Savaşı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Kimsenin kendisini Atatürk'ün yerine koyma hakkı ve haddi yoktur. 81 milyonun gönlünde kurucu Atatürk’tür” dedi.Haber okunma sayısı: 146

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

cumhur-ittifaki-mezara-kadar-olmali

Cumhur ittifakı mezara kadar olmalı

21 Şubat 2019 Perşembe 10:33
oklar-koray-aydina-cevrildi

Oklar Koray Aydın'a çevrildi

21 Şubat 2019 Perşembe 10:24
mersinde-cadi-kazani

Mersin’de cadı kazanı

21 Şubat 2019 Perşembe 10:05
bahceliden-kocamaz-yorumu

Bahçeli’den Kocamaz yorumu

21 Şubat 2019 Perşembe 09:54
sendika-sakal-birakacak

Sendika sakal bırakacak

21 Şubat 2019 Perşembe 09:45
bagislanan-gidayi-tanzimde-satmislar

Bağışlanan gıdayı tanzimde satmışlar

21 Şubat 2019 Perşembe 09:40

ÜLKE GÜNDEMİ

Cumhur ittifakı mezara kadar olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Etimesgut mitinginde yaptığı konuşmada, “Bizim rotamız millet, gayemiz

Oklar Koray Aydın'a çevrildi

Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e yönelik olarak "İhanet dediğiniz

Vahşi propaganda söz konusu olabilir mi?

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, grup başkanvekilleri Engin Altay'ın TBMM Başkanlığı için aday olacağını

MHP'li Erdem'den Mavi Balina uyarısı

MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, gençleri intihara kadar sürükleyebildiği belirtilen "mavi balina" adlı

'Yandaş ekonomisine' son verin

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı

Bu gidişat iyi bir gidişat değildir.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Mecliste düzenlediği basın

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL