TSK Mehmetçik Vakfı

22 Mart 2019 Cuma

Yeni bir rant kapısı mı açıyorsunuz?

yeni-bir-rant-kapisi-mi-aciyorsunuz

Bu bölgenin imara açılması Atatürk Havalimanı arazisinden elde edilemeyecek rantın bu bölgeden karşılanması amacını mı taşımaktadır?"
13 Temmuz 2018 Cuma 08:06

 İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif HAMZAÇEBİ tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum'un cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesi şöyle: 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul İli Avcılar İlçesi Firuzköy Mahallesi, 4434, 4435, 5955 ve 6339 (eski 5951 parselden ifraz) numaralı, toplamda yaklaşık 200 hektar yüzölçümüne sahip alanın imar plan değişikliği yapılmıştır. Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 09.07.2018 tarihinden itibaren bir ay süreyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarılmıştır.

 

Bakanlığınız tarafından yapılan bu planın, Küçükçekmece Gölü’nün doğal yapısına zarar verme ihtimali bulunduğu gibi, bölgedeki derelerin ve korunması gereken SİT alanlarının tahrip olması sonucunu doğurma potansiyeli de vardır. Küçükçekmece Gölü’nün çevresi mevcut 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planında kentin bütününe hizmet eden, halkın eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılayan yeşil koridorlar halinde tasarlanmıştır. Küçükçekmece Gölü ve çevresinin ekolojik sürdürülebilirliğinin ve çevredeki akarsuların denize açılımların sağlanması için göl kıyısı kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanı olarak gösterilmiştir. 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanları kentin bütününe hizmet eden, halkın eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılamaya yönelik aktif ve pasif yeşil alanlar ile spor alanlarıdır. Ayrıca olası afet ve buna bağlı kriz durumlarında toplanma ihtiyacının karşılanması amacıyla da kullanılabilir şekilde tasarlanarak bölge parklarının yer alabileceği şekilde düzenlenmiştir. 

Bu nedenle,

1. Söz konusu yeşil alana yaklaşık 7 km mesafede bulunan Atatürk Havalimanı’nın yeşil alana dönüştürülmesi planlanırken bu bölgenin imara açılması Atatürk Havalimanı arazisinden elde edilemeyecek rantın bu bölgeden karşılanması amacını mı taşımaktadır?

 

2. Sizden önceki sayın bakanlar döneminde itiraf edilen İstanbul’a ihanet anlayışına uygun uygulamalar sizin döneminizde devam edecek midir? Yeşil alanlar, parklar, spor alanları, su havzaları ve deprem toplanma alanları imara açılmaya devam edecek midir?

 

3. İmar ilkelerine aykırı olarak yapılan ve kamu yararı taşımayan söz konusu imar plan değişikliklerinin iptal edilmesi düşünülmekte midir?Haber okunma sayısı: 118

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

trumpin-son-hamlesine-sert-tepki

Trump'ın son hamlesine sert tepki

22 Mart 2019 Cuma 10:53
iste-turk-basinin-hali

İşte Türk basının hali

22 Mart 2019 Cuma 10:26
kaybetme-korkusu

Kaybetme korkusu

22 Mart 2019 Cuma 10:04
460-milyon-euroluk-vagonlar-nerede

460 milyon Euroluk vagonlar nerede?

22 Mart 2019 Cuma 09:41

ÜLKE GÜNDEMİ

Akşener Bahçeli'ye maziyi hatırlattı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'nin

Karamollaoğlu'dan Soylu'ya çok sert sözler

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,  kendisini eleştiren bir kişiye gözaltına aldıran

CHP'den Erdoğan'a videolu FETÖ yanıtı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, “CHP FETÖ’ye yardım ediyor” iddialarına sosyal medya

İmamoğlu, reytingleri alt üst etti!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Erkem İmamoğlu ve Binali Yıldırım, aynı saatlerde farklı

Bizim ruhumuzda daha iyisini hedeflemek var

Emine Erdoğan, Gaziantep’te "Okuma Yazma Seferberliği" sertifika töreninde yaptığı konuşmada,

Bilimin kayıp halkalarını buldu

İslam Bilim Tarihinin tüm dünyada tanıtılmasına yönelik önemli çalışmalar gerçekleştiren Prof. Dr. Fuat

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL