TSK Mehmetçik Vakfı

26 Eylül 2018 Çarşamba

Yeni bir rant kapısı mı açıyorsunuz?

yeni-bir-rant-kapisi-mi-aciyorsunuz

Bu bölgenin imara açılması Atatürk Havalimanı arazisinden elde edilemeyecek rantın bu bölgeden karşılanması amacını mı taşımaktadır?"
13 Temmuz 2018 Cuma 08:06

 İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif HAMZAÇEBİ tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum'un cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesi şöyle: 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul İli Avcılar İlçesi Firuzköy Mahallesi, 4434, 4435, 5955 ve 6339 (eski 5951 parselden ifraz) numaralı, toplamda yaklaşık 200 hektar yüzölçümüne sahip alanın imar plan değişikliği yapılmıştır. Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 09.07.2018 tarihinden itibaren bir ay süreyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarılmıştır.

 

Bakanlığınız tarafından yapılan bu planın, Küçükçekmece Gölü’nün doğal yapısına zarar verme ihtimali bulunduğu gibi, bölgedeki derelerin ve korunması gereken SİT alanlarının tahrip olması sonucunu doğurma potansiyeli de vardır. Küçükçekmece Gölü’nün çevresi mevcut 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planında kentin bütününe hizmet eden, halkın eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılayan yeşil koridorlar halinde tasarlanmıştır. Küçükçekmece Gölü ve çevresinin ekolojik sürdürülebilirliğinin ve çevredeki akarsuların denize açılımların sağlanması için göl kıyısı kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanı olarak gösterilmiştir. 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanları kentin bütününe hizmet eden, halkın eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılamaya yönelik aktif ve pasif yeşil alanlar ile spor alanlarıdır. Ayrıca olası afet ve buna bağlı kriz durumlarında toplanma ihtiyacının karşılanması amacıyla da kullanılabilir şekilde tasarlanarak bölge parklarının yer alabileceği şekilde düzenlenmiştir. 

Bu nedenle,

1. Söz konusu yeşil alana yaklaşık 7 km mesafede bulunan Atatürk Havalimanı’nın yeşil alana dönüştürülmesi planlanırken bu bölgenin imara açılması Atatürk Havalimanı arazisinden elde edilemeyecek rantın bu bölgeden karşılanması amacını mı taşımaktadır?

 

2. Sizden önceki sayın bakanlar döneminde itiraf edilen İstanbul’a ihanet anlayışına uygun uygulamalar sizin döneminizde devam edecek midir? Yeşil alanlar, parklar, spor alanları, su havzaları ve deprem toplanma alanları imara açılmaya devam edecek midir?

 

3. İmar ilkelerine aykırı olarak yapılan ve kamu yararı taşımayan söz konusu imar plan değişikliklerinin iptal edilmesi düşünülmekte midir?Haber okunma sayısı: 64

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bahceliden-turkce-vurgusu

Bahçeli'den 'Türkçe' vurgusu

25 Eylül 2018 Salı 21:17
yakayi-tefeciye-kaptirmislar

Yakayı tefeciye kaptırmışlar

25 Eylül 2018 Salı 19:00
iste-mahkemenin-safak-pavey-karari

İşte mahkemenin Şafak Pavey kararı

25 Eylül 2018 Salı 18:38
kervan-dertle-dondu

Kervan 'dertle' döndü

25 Eylül 2018 Salı 10:07

ÜLKE GÜNDEMİ

'Bir muhabir nasıl çıldırtılır'ın videosu

Röportaja yanıt veren türbanlı bir kadının, ülkenin gidişatından memnun olduğunu ve her şeyin çok iyi

Wikipedia 17 aydır erişime engelli

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, 17 aydır erişime engelli olan

AKP'nin türevi bir siyaseti asla kabul edemeyiz

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, dış politikanın hiç

Ekonomide çok ciddi bir sorun var

İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Mecliste düzenlediği basın

Daha kaç kişi intihar edecektir?

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, "Kocaeli'nin Körfez

Fotokopi makinesini reddettim

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Katar’ın Türkiye’ye ‘hibe’ ettiği uçakla ilgili

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL