TSK Mehmetçik Vakfı

20 Temmuz 2018 Cuma

Yeni bir rant kapısı mı açıyorsunuz?

yeni-bir-rant-kapisi-mi-aciyorsunuz

Bu bölgenin imara açılması Atatürk Havalimanı arazisinden elde edilemeyecek rantın bu bölgeden karşılanması amacını mı taşımaktadır?"
13 Temmuz 2018 Cuma 08:06

 İstanbul Milletvekili ve CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif HAMZAÇEBİ tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum'un cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesi şöyle: 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İstanbul İli Avcılar İlçesi Firuzköy Mahallesi, 4434, 4435, 5955 ve 6339 (eski 5951 parselden ifraz) numaralı, toplamda yaklaşık 200 hektar yüzölçümüne sahip alanın imar plan değişikliği yapılmıştır. Söz konusu planlar, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/b maddesi gereğince 09.07.2018 tarihinden itibaren bir ay süreyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ilan panosu ile internet sitesinde askıya çıkarılmıştır.

 

Bakanlığınız tarafından yapılan bu planın, Küçükçekmece Gölü’nün doğal yapısına zarar verme ihtimali bulunduğu gibi, bölgedeki derelerin ve korunması gereken SİT alanlarının tahrip olması sonucunu doğurma potansiyeli de vardır. Küçükçekmece Gölü’nün çevresi mevcut 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planında kentin bütününe hizmet eden, halkın eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılayan yeşil koridorlar halinde tasarlanmıştır. Küçükçekmece Gölü ve çevresinin ekolojik sürdürülebilirliğinin ve çevredeki akarsuların denize açılımların sağlanması için göl kıyısı kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanı olarak gösterilmiştir. 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre kentsel ve bölgesel yeşil ve spor alanları kentin bütününe hizmet eden, halkın eğlenme ve dinlenme gereksinimlerini karşılamaya yönelik aktif ve pasif yeşil alanlar ile spor alanlarıdır. Ayrıca olası afet ve buna bağlı kriz durumlarında toplanma ihtiyacının karşılanması amacıyla da kullanılabilir şekilde tasarlanarak bölge parklarının yer alabileceği şekilde düzenlenmiştir. 

Bu nedenle,

1. Söz konusu yeşil alana yaklaşık 7 km mesafede bulunan Atatürk Havalimanı’nın yeşil alana dönüştürülmesi planlanırken bu bölgenin imara açılması Atatürk Havalimanı arazisinden elde edilemeyecek rantın bu bölgeden karşılanması amacını mı taşımaktadır?

 

2. Sizden önceki sayın bakanlar döneminde itiraf edilen İstanbul’a ihanet anlayışına uygun uygulamalar sizin döneminizde devam edecek midir? Yeşil alanlar, parklar, spor alanları, su havzaları ve deprem toplanma alanları imara açılmaya devam edecek midir?

 

3. İmar ilkelerine aykırı olarak yapılan ve kamu yararı taşımayan söz konusu imar plan değişikliklerinin iptal edilmesi düşünülmekte midir?Haber okunma sayısı: 44

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

aksener-kimlerle-yola-devam-edecek

Akşener kimlerle yola devam edecek

20 Temmuz 2018 Cuma 07:40
chpden-olaganustu-kurultay-aciklamasi

CHP'den olağanüstü kurultay açıklaması

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:06
denetimsizlik-daha-cok-tehlikeye-gebe

Denetimsizlik daha çok tehlikeye gebe

19 Temmuz 2018 Perşembe 20:00
kurultay-tartismalari-bizi-iceriye-gomdu

Kurultay tartışmaları bizi içeriye gömdü

19 Temmuz 2018 Perşembe 19:55

ÜLKE GÜNDEMİ

Ankara'dan kek geldi, tabağınız yok mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar karakol ziyaret etti. Akar,

Tarikatlara değil, devlete bağlı kalın

Kayseri Polis Meslek Eğitim Merkezi'nden 622 öğrenci için düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan merkez

Denetimsizlik daha çok tehlikeye gebe

CHP grup başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç, Çorlu’da 24 vatandaşımızın yaşamını

Kurultay tartışmaları bizi içeriye gömdü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, CHP'deki olağanüstü kurultay tartışmalarına ilişkin, "Yerel

Adalet komisyonu çalışmaya başladı

Adalet Komisyonu, 27. Dönem'de ilk toplantısını gerçekleştirdi. Komisyon Başkanı, AK Parti Kastamonu

445 bin FETÖ'cü hakkında işlem yapıldı

Türkiye Hukuk Platformu’nun İstanbul’da düzenlediği, “Uluslararası Darbe ile Mücadele ve 15 Temmuz

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL