22 Ocak 2020 Çarşamba

Yandaşlar gaz vermeye devam etti

yandaslar-gaz-vermeye-devam-etti

İBB Başkanlığı seçimlerinin yapılacağı 23 Haziran gününe girildiği saatlerde Demirtaş'ın tweetleri için Demirören ve Ciner medyası devreye sokuldu. Seçim yasağı çiğnenerek yapılan yayınlarda Demirtaş'ın açıklamalarının Öcalan'ın 'tarafsızlık' çağrısı paralelinde olduğu ve sandığa gitmeme yönünde etki edeceği öne sürüldü.
23 Haziran 2019 Pazar 09:42

 31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasına rağmen iptal edilen ve YSK kararıyla yenilenecek olan seçimlere artık sayılı saatler kalırken AKP iktidarı, kontrolündeki medya eliyle son süreleri fırsata çevirmenin peşine düştü.

 

Saat 18.00 itibariyle propaganda serbestliğinin sona ermesine rağmen seçim yasaklarını delme pahasına yapılan medya operasyonunun ilk ayağını Demirören Medya bünyesindeki CNN Türk oluşturdu.

 

Kanalın 23.00’da başlayan haber bülteninde eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Twitter hesabından bugün öğlen saatlerinde atılan tweetler değerlendirildi. Ancak kanalın canlı yayınına, Öcalan’ın HDP’ye gönderdiği mektupla ilgili Demirtaş’ın açıklamalarının yer aldığı tweet’leri yorumlamaları için bağlanan 4 ismin dördü de AKP’ye yakınlığıyla bilinen yazarlar oldu. Sırasıyla akademisyen İdris Kardaş, eski AKP’li vekil ve Star yazarı Mehmet Metiner, Sabah yazarı Ferhat Ünlü ile Daily Sabah yazarı Merve Şebnem Oruç’un konuşturulduğu, yaklaşık 40 dakika süren yayın boyunca “Demirtaş’ın tweetlerinin Öcalan’ın ‘tarafsız kalın’ çağrısına destek olarak okunması yani sandığa gidilmemesi gerektiği” şeklinde özetlenebilecek yorumlar yapıldı. 

Demirören medyası bünyesindeki Hürriyet ve Posta gazeteleri de 23 Haziran’ın ilk saati içerisinde “Demirtaş’tan İmralı’ya destek” başlığıyla, HDP’nin “stratejimiz değişmedi” duyurusuna rağmen Demirtaş’ın açıklamalarının “Öcalan’ın yanındayım” mesajıyla seçimde tarafsız kalmak olarak anlaşılması gerektiği imasıyla haberleştirdi.

 

Ciner Grubu’na ait Habertürk’ün internet sitesi ise Demirtaş’ın öğlen saatlerinde paylaşılan açıklamalarını yine 23 Haziran’ın ilk dakikalarında ancak ‘son dakika’ olarak haberleştirdi. Bu gazete ise haberini sosyal medya hesaplarından bir başlık yerine “Edirne Cezaevi’nde tutuklu HDP eski Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, bugün attığı tweetle terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın inisiyatifini desteklediğini açıkladı” şeklinde bir cümleyle yayınladı.

 

Anket sonuçlarının çoğunda önde olduğu görülen CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na yönelik HDP desteğini ‘Demirtaş’ hamlesiyle azaltmak için, sözkonusu tweet’ler atıldıktan 7-8 saat sonra toplu şekilde geçilen bu haberler, arka planda AKP’den gelen bir talimatın olduğu yorumuna yol açtı.

 

GAZETE MANİFESTO

Haberin etiketleri:

CNNTÜRK, Habetürk, selahattin demirtaş


Haber okunma sayısı: 174

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

16 bin 629 öğrenci tarım işçisi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, TBMM İnsan Haklarını

İşçiler ürettikleri değerden pay alamıyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis'te düzenlediği basın

AKP'li başkanın paylaşımı tepki çekti

AKP’li Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz sosyal medya hesabından Rahşan Ecevit'in vefatı ile ilgili bir

Son 29 yılın en işlevsiz Meclis’i

Ülke, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte Erdoğan'ın kararnameleri ile yönetilirken etkisi

Kur'an kursu öğreticilerine adaletsizlik yapılıyor

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Libya'daki

Gökçek'te inanılmaz 29 Ekim harcaması

Görevinden istifa ettirilen Gökçek’in başkanlığı döneminde Ankara’daki ‘29 Ekim fener alayı’ için

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL